Związki aktywne biologiczne

bursztynian metoprololu, winian metoprololu

Dostępne postaci leku

iniekcje, tabletki, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, tabletki powlekane

Działanie

Metoprolol to lek, który działa na serce oraz naczynia krwionośne, zwalniając rytm serca i obniżając ciśnienie krwi. Metoprolol blokuje pewne substancje chemiczne w organizmie, które pobudzają serce do szybszej pracy. Dzięki temu serce pracuje spokojniej i skuteczniej, a ciśnienie krwi jest niższe.

Wskazania

Metoprolol to lek, który lekarze przepisują na różne schorzenia serca i układu krążenia. Najczęściej stosuje się go przy nadciśnieniu, czyli kiedy ciśnienie krwi jest zbyt wysokie. Pomaga też ludziom ze schorzeniami serca, takimi jak choroba wieńcowa, która powoduje ból w klatce piersiowej.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś brać leków z metoprololem, jeśli masz poważne problemy z sercem, takie jak bardzo wolne tętno, problemy z niedociśnieniem krwi, czy ciężką niewydolność serca. Jeżeli kiedykolwiek miałeś ciężką reakcję alergiczną na ten lek, także go unikaj. Dodatkowo, jeśli masz astmę lub inne poważne problemy z oddychaniem, leki z metoprololem mogą pogorszyć te objawy. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku.

Działania niepożądane

Metoprolol może powodować różne skutki uboczne. Możesz odczuwać zmęczenie, zawroty głowy i uczucie zimna w dłoniach i stopach. Postaraj się unikać nagłych zmian pozycji, aby zapobiec omdleniom. Możesz też odczuwać nudności, biegunkę lub zaparcia. Niektórzy ludzie mogą mieć problemy ze snem i depresję. W rzadkich przypadkach metoprolol może powodować poważne problemy z sercem.

Przedawkowanie

Przedawkowanie metoprololu może spowodować duszności, słabość, niepokój, zawroty głowy, niedociśnienie, czy niewyraźne widzenie. Możliwe jest też zwolnienie rytmu serca. W takim przypadku konieczne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem lub udanie się do najbliższego szpitala.

Środki ostrożności

Podczas stosowania metoprololu, nie powinieneś nagłe przerywać leczenia bez porozumienia z lekarzem, może to spowodować poważne problemy sercowe. Unikaj alkoholu, może on zwiększyć działanie obniżające ciśnienie metoprololu. Mogą wystąpić zawroty głowy i zmęczenie, dlatego bądź ostrożny prowadząc samochód czy obsługując maszyny. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek operacji, poinformuj lekarza lub dentystę o wszystkich lekach, które zażywasz.