Biseptol 960

tabletki800+160 mg

Biseptol 960 to lek przeciwbakteryjny w formie tabletek, którego głównym składnikiem jest kotrimoksazol. Lek jest przeznaczony do leczenia i zapobiegania zakażeniom wywołanym przez bakterie i inne drobnoustroje.

Spis treści

  Opis leku

  Biseptol 960 – co to?

  Biseptol 960 to lek przeciwbakteryjny w formie tabletek, którego głównym składnikiem jest kotrimoksazol. Lek jest przeznaczony do leczenia i zapobiegania zakażeniom wywołanym przez bakterie i inne drobnoustroje.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Biseptol 960?

  -Zakażenie dróg moczowych, zakażenie przewodu pokarmowego pałeczkami Shigella oraz zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli u dorosłych i młodzieży (powyżej 12 lat): 1 tabletka leku Biseptol 960 dwa razy na dobę. W zakażeniach dróg moczowych lek stosuje się zwykle przez 10-14 dni, w zaostrzeniu przewlekłego zapalenia oskrzeli – przez 14 dni, w zakażeniu przewodu pokarmowego pałeczkami Shigella – przez 5 dni.
  -Zakażenia dróg moczowych, zakażenie przewodu pokarmowego pałeczkami Shigella i ostre zapalenie
  ucha środkowego u dzieci:
  Zwykle stosuje się 6 mg trimetoprimu i 30 mg sulfametoksazolu/kg mc. na dobę w 2 dawkach
  podzielonych co 12 godzin.
  -Zapalenie płuc powodowane przez Pneumocystis jirovecii u dorosłych i dzieci:
  Dawka zalecana u osób z udokumentowanym zakażeniem wynosi 90-120 mg kotrimoksazolu/kg mc./dobę w dawkach podzielonych podawanych co 6 godzin przez 21 dni.
  -Zapobieganie zakażeniom Pneumocystis jirovecii:
  1 tabletka leku Biseptol 960 raz na dobę przez 7 dni
  -Biegunka podróżnych u dorosłych wywołana przez chorobotwórcze szczepy E. coli:
  1 tabletka leku Biseptol 960 co 12 godzin

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Biseptol 960?

  Lek Biseptol 960 w postaci tabletek powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Należy go trzymać poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Biseptol 960 to lek w formie tabletek, który jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletki powinny być połykane w całości, bez dzielenia, najlepiej po posiłku, popijając odpowiednią ilością płynów.

  Działania niepożądane

  Jakie skutki uboczne może powodować Biseptol 960?

  Biseptol, jak każdy lek, może powodować skutki uboczne, choć nie u każdego występują. Do najczęstszych skutków ubocznych należą zmiany skórne takie jak wysypka, pokrzywka czy świąd skóry oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego jak nudności, z wymiotami lub bez. Może też wystąpić zwiększone stężenie potasu we krwi, zwłaszcza przy stosowaniu dużych dawek leku.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Biseptol 960?

  Kiedy nie stosować leku Biseptol:
  – jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne (sulfametoksazol lub trimetoprim) lub inne sulfonamidy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  – u pacjentów z rozpoznanym uszkodzeniem miąższu wątroby,
  – u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, z klirensem kreatyniny <15 mL/min, – u pacjentów z niedokrwistością megaloblastyczną (zmniejszenie ilości czerwonych krwinek) spowodowaną przez niedobór kwasu foliowego, – u pacjentów przyjmujących dofetylid – u dzieci w wieku poniżej 2 miesięcy (ryzyko żółtaczki jąder podkorowych)

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Biseptol 960?

  Objawy przedawkowania mogą obejmować nudności, wymioty, bóle głowy, zawroty, gorączkę, senność, utratę przytomności oraz stan splątania. Może również dojść do pojawienia się krwi lub kryształów w moczu. W przypadku poważnego przedawkowania mogą wystąpić depresja, zaburzenia świadomości oraz zahamowanie działania szpiku.

  Wygląd

  Biseptol 960 to tabletki barwy białej o żółtawym odcieniu, okrągłe, obustronnie płaskie o gładkiej powierzchni bez wykruszonych brzegów, jednostronnie grawerowane znakiem „-„.

  Pytania i odpowiedzi

  Pytanie Odpowiedź
  Czy Biseptol 960, 800+160 mg dostępny jest w formie tabletek?Tak, lek Biseptol w tej dawce jest dostępny na rynku w postaci tabletek.
  W jakich przypadkach stosuje się Biseptol 960?Biseptol 960 to produkt leczniczy o działaniu przeciwbakteryjnym, wykazuje szerokie spektrum działania, jest skuteczny w leczeniu zakażeń układu moczowego, oddechowego i pokarmowego np. biegunek podróżnych.
  Ile kosztuje Biseptol 960?Cena leku (za opakowanie zawierające 10 tabletek) wynosi ok. 23 zł.
  Czy Biseptol 960 jest dostępny na bez recepty?Nie, Biseptol to lek wydawany wyłącznie na receptę.
  Gdzie znajdę ulotkę leku Biseptol 960?Ulotkę w postaci online można znaleźć na stronie internetowej rejestru produktów leczniczych pod adresem: rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl oraz forma papierowa jest dołączona do opakowania leku.

  Ulotka

  Ulotka leku Biseptol 960 dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki i substancje czynne zawarte w leku Biseptol 960 to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Biseptol 960 zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Biseptol 960 jest Adamed.

  Kategorie

  Postać

  tabletki

  Moc

  800 + 160 mg

  Tablica pytań o Biseptol 960

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Biseptol 960 to: Bactrim Forte.

  Brak zamienników w naszej bazie leków na receptę.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .