leki-orange

Zakażenie kości i stawów

Rozdziały

Jakie są objawy Zakażenia kości i stawów ?

Najczęstszymi objawami choroby są:
-Gorączka – występuje zawsze, może być także jedynym obserwowanym objawem.
-Ograniczenie lub całkowite zniesienie ruchów kończyną.
-Nad ogniskiem zapalenia kości może pojawić się ból, obrzęk, zaczerwienienie oraz ocieplenie. Objawy nasilają się podczas ruchu kończyną.
-W zaawansowanym stadium choroby może pojawić się ropny wyciek z przetoki.
-Objawy ogólne stanu zapalnego – złe samopoczucie, osłabienie, przyspieszone bicie serca, przyspieszony oddech, dreszcze, bóle mięśni.
-W przypadku nieleczonego zapalenia kości może dojść do wstrząsu septycznego.

Jakie są przyczyny Zakażenia kości i stawów ?

Do powstania zakażenia kości predysponują:
-starszy wiek,
-osłabienie sił odpornościowych,
-infekcje pozakostne,
-choroby układowe (np. toczeń rumieniowy układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa),
-endoprotezy stawów,
-cukrzyca.

Jak zdiagnozować Zakażenie kości i stawów ?

Podejrzenie zapalenia kości wymaga pilnej konsultacji z lekarzem ortopedą. Szczególną uwagę musimy zwrócić na:
-Wystąpienie wyżej wymienionych objawów zapalenia kości zwłaszcza u dziecka poniżej piętnastego roku życia, chorych na cukrzycę lub osób w wieku podeszłym.
-Pojawienie się podczas leczenia innej choroby bakteryjnej ropnego wycieku z przetoki ponad kością, gorączki lub silnego bólu.
-W razie podejrzenia zapalenia lekarz wykona następujące badania:

Badania ogólne krwi – dla zapalenia charakterystyczne są: leukocytoza (podwyższony poziom białych ciałek krwi), przyspieszony OB, wzrost tzw. białek ostrej fazy (np. CRP), obniżony poziom hemoglobiny.
-Badania mikrobiologiczne (posiew) krwi w celu wykrycia bakterii która powoduje zapalenie.
-Badania bakteriologiczne z ogniska zapalnego.
-Badania obrazowe: RTG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Zmiany są widoczne dopiero po dwóch tygodniach trwania choroby. Są to zwykle ogniska martwicy kości, nawarstwienia okostnej, zatarcie struktury beleczkowej kości.

Jak zapobiegać Zakażeniu kości i stawów ?

W profilaktyce należy zadbać o odpowiednią dietę. Idealnym jej dopełnieniem są różnego rodzaju preparaty multiwitaminowe, minerały czy suplementy. Do tego ważne jest, by zachować aktywność fizyczną. Oczywiście trzeba także oszczędzać swoje stawy, zwłaszcza kolanowe i biodrowe – szczególnie narażone na rozmaite przeciążenia. Przede wszystkim należy unikać noszenia ciężkich przedmiotów. Ważna jest również kontrola ruchów kręgosłupa – najmniej szkodliwe dla kręgosłupa są obciążenia działające w osi pionowej. Warto także pamiętać o innych zasadach, które znajdują zastosowanie na co dzień. Podnoszenie ciężaru po powinno odbywać się z pozycji przysiadu. Wszelkie prace wymagające schylania się, np. zamiatanie, odkurzanie, grabienie – należy wykonywać w możliwie najbardziej wyprostowanej pozycji. Jeżeli rączki urządzeń, z których korzystamy, są za krótkie, należy je przedłużyć. Podnoszenie się z pozycji leżącej powinno zaczynać się od przekręcenia na bok; następnie opuszczamy nogi i podnosimy się do pionu, podpierając się wolną ręką. Kładzenie się na wznak powinno odbywać się w kolejności odwrotnej. W przypadku wystąpienia nagłego silnego bólu krzyża należy przyjąć pozycję leżącą, z nogami podniesionymi do góry, zgiętymi w kolanach pod kątem prostym i opartymi o krzesło lub brzeg łóżka.

Leczenie Zakażenia kości i stawów

Leczenie choroby jest trudne ze względu na słabą penetrację antybiotyku podanego ogólnie do miejsca zapalnego. Jeżeli antybiotyk podamy do trzech dni od początku zapalenia to chorobę możemy w pełni wyleczyć. Po tym czasie zwykle leczenie nie jest w stanie zatrzymać zmian powstałych w kości. Dlatego też ważne jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Rozpoznanie choroby zwykle wymaga hospitalizacji.

Podstawowym lekiem są antybiotyki, które są podawane głównie dożylnie. Obecnie nowoczesne antybiotyki mogą być podawane doustnie lub w zastrzykach domięśniowych. Antybiotyki stosuje się długotrwale, czasami nawet 8-10 tygodni. Zwykle istnieje konieczność stosowania leków przeciwbólowych. Niezwykle ważna jest także odpowiednia dieta, nawadnianie oraz odpoczynek w łóżku.

Chory powinien wykonywać ćwiczenia zdrowymi kończynami zwłaszcza podczas dłuższego pobytu w szpitalu. W trakcie leczenia często istnieje konieczność interwencji chirurgicznej. U niemowląt jest to nacięcie ropnia podokostnowego i sączkowanie ropy. U dzieci starszych i dorosłych wykonuje się szerokie otwarcie kości, usunięcie treści ropnej, fragmentów tkanek miękkich, martwaków, obfite płukanie rany oraz miejscowe wprowadzenie antybiotyku. Po operacji obowiązuje unieruchomienie kończyny.

Loading...

Leki na Zakażenie kości i stawów

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu Zakażenia kości i stawów .
Loading...

Koniec.

No more pages to load