fbpx

Acetylocysteina

Acetylocysteina jest stosowana w celu zapobiegania lub zmniejszenia uszkodzenia wątroby spowodowanego przyjmowaniem dużych ilości acetaminofenu (Tylenol).

W nagłych wypadkach pacjent może nie być w stanie powiedzieć  o swoim stanie zdrowia. Należy upewnić się, że każdy lekarz opiekujący się Tobą po zabiegu wie, że otrzymałeś ten lek.

Nie należy stosować Acetylocysteiny, jeśli pacjent jest na nią uczulony.

Jeśli to możliwe, przed otrzymaniem Acetylocysteiny należy poinformować lekarza lub farmaceutę, czy kiedykolwiek występowały u pacjenta:

  • wrzód żołądka;
  • krwawienie z żołądka lub krwawienie w przełyku (żylaki przełyku);
  • wysokie ciśnienie krwi, lub jeśli stosujesz dietę o niskiej zawartości soli;
  • zastoinowa niewydolność serca;
  • choroby nerek.

Przed zastosowaniem Acetylocysteiny należy poradzić się lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.

W nagłych wypadkach możesz nie być w stanie powiedzieć personelowi medycznemu, czy jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Upewnij się, że każdy lekarz opiekujący się twoją ciążą lub dzieckiem wie, że otrzymałaś ten lek.

Jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej: pokrzywka; utrudnione oddychanie; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się:

  • silne lub trwające wymioty;
  • kaszel z krwią lub wymioty, które wyglądają jak fusy z kawy;
  • oznaki, że lek może nie działać – ból w górnej części brzucha, utrata apetytu, ciemny mocz, gliniaste stolce, żółtaczka (zażółcenie skóry lub oczu).

 

Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?