Co to jest refluks żołądkowo-przełykowy?

Choroba refluksowa przełyku (refluks żołądkowo-przełykowy) jest to cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Ma charakter przewlekły i zwykle spowodowany jest niewydolnością dolnego zwieracza przełyku. Może powodować uszkodzenie błony śluzowej przełyku, prowadząc do rozwinięcia się stanu zapalnego.

Przyczyny

Jakie są przyczyny refluksu żołądkowo-przełykowego?

Refluks żołądkowo-przełykowy zwykle spowodowany jest niewydolnością dolnego zwieracza przełyku. Inne przyczyny, które mogą go powodować to: ciąża, zaburzenia motoryki przełyku, zaburzenia opróżniania żołądka, otyłość, przepuklina rozworu przełykowego oraz niektóre przyjmowane leki.

Objawy

Jakie są objawy refluksu żołądkowo-przełykowego?

Objawami refluksu żołądkowo-przełykowego są: bolesne uczucie pieczenia w przełyku, zgaga, uczucie goryczy lub kwasoty w jamie ustnej, puste odbijanie, nudności, przewlekły kaszel, wymioty, ból w klatce piersiowej, chrypka oraz ból gardła. Symptomy nasilają się zazwyczaj w pozycji leżącej, po tłustym posiłku oraz podczas schylania się.

Diagnoza

Jak diagnozuje się refluks żołądkowo-przełykowy?

Rozpoznanie refluksu żołądkowo-przełykowego stawia się już wstępnie po wywiadzie z pacjentem, jeśli występują typowe objawy. W celu postawienia dokładnej diagnozy należy przeprowadzić badanie endoskopowe- gastroskopię. Podczas tego badania mogą być pobrane wycinki z błony śluzowej przewodu pokarmowego do badania histopatologicznego.

Leczenie

Jak leczy się refluks żołądkowo-przełykowy?

Leczenie farmakologiczne refluksu żołądkowo-przełykowego polega głównie na stosowaniu leków zmniejszających ilość powstającego kwasu w żołądku- inhibitory pompy protonowej. W łagodnej postaci choroby mogą wystarczyć preparaty zobojętniające kwas solny (związki glinu lub magnezu). W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne. Można zmniejszyć nasilenie objawów poprzez unikanie alkoholu, pikantnych i tłustych potraw, które wywołują zgagę.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się refluksowi żołądkowo-przełykowemu?

Prawdopodobnie w profilaktyce wystąpienia refluksu żołądkowo-przełykowego znaczenie odgrywa dieta, zdrowy tryb życia oraz dbanie o prawidłową masę ciała. Zaleca się rzucenie palenia papierosów, ograniczenie spożycia alkoholu oraz pikantnych, tłustych i kwaśnych potraw, a także spożywanie posiłków w małych porcjach.