leki-orange

Zakażenia opryszczkowe wirusem Herpes (Herpes simplex)

Rozdziały

Jakie są objawy zakażeń opryszczkowych wirusem Herpes (Herpes simplex)?

Zakażenie wirusem Herpes objawia się przede wszystkim bąblami na skórze i błonach śluzowych. Najczęściej występują one na ustach, nosie, twarzy, rzadziej na genitaliach. Oprócz tego może wystąpić gorączka, ogólne złe samopoczucie oraz powiększenie węzłów chłonnych. Dodatkowo często występuje kłucie, swędzenie i pieczenie podczas opryszczki.

Jakie są przyczyny zakażeń opryszczkowych wirusem Herpes (Herpes simplex)?

Zakażenie wirusem Herpes simplex (opryszczka) może być spowodowane przez bezpośredni kontakt skóry lub błon śluzowych z osobą, która ma czynne zmiany skórne (pęcherze, owrzodzenia) spowodowane tym wirusem. Wirus może też być przenoszony drogą kropelkową, np. przez kaszel, kichanie lub podczas rozmowy. Opryszczka może również pojawić się w wyniku stresu, zmęczenia czy przeziębienia.

Jak zdiagnozować zakażenia opryszczkowe wirusem Herpes (Herpes simplex)?

Diagnoza zakażenia wirusem Herpes zwykle polega na badaniu objawów, które prezentuje pacjent. Najczęściej wskazują na to bolesne pęcherzyki w okolicy ust, narządów płciowych lub oczu. Dodatkowo lekarz może zlecić badanie krwi lub pobranie próbki płynu z pęcherzyka do analizy w laboratorium, aby potwierdzić obecność wirusa.

Jak zapobiegać zakażeniom opryszczkowym wirusem Herpes (Herpes simplex)?

Zapobieganie zakażeniu wirusem Herpes to przede wszystkim unikanie bezpośredniej styczności z osobą chorą. Należy zatem unikać pocałunków i intymnego kontaktu z osobą, u której występują charakterystyczne pęcherzyki. Ważna jest higiena — różne osoby powinny korzystać z różnych ręczników, kieliszków, sztućców. W przypadku pierwszych objawów warto skontaktować się z lekarzem.

Leczenie zakażeń opryszczkowych wirusem Herpes (Herpes simplex)

Leczenie zakażeń opryszczkowym wirusem Herpes polega głównie na łagodzeniu objawów i skróceniu czasu trwania wybuchu choroby, ponieważ na razie nie ma leku, który całkowicie usunąłby wirusa z organizmu. Do łagodzenia objawów, jak np. bolesne pęcherzyki, stosuje się preparaty znieczulające miejscowo. Gdy opryszczka pojawia się często lub jest szczególnie dokuczliwa, lekarz może przepisać leki przeciwwirusowe w postaci tabletek (np. acyklowir, famcyklowir, walacyklowir). Pomagają one blokować rozmnażanie się wirusa w organizmie. Stosowanie takich leków powinno zawsze odbywać się pod kontrolą lekarza.

Leki na zakażenia opryszczkowe wirusem Herpes (Herpes simplex)

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu zakażeń opryszczkowych wirusem Herpes (Herpes simplex).
Loading...

Koniec.

No more pages to load