leki-orange

Grypa

Rozdziały

Jakie są objawy grypy?

Grypa w większości przypadków charakteryzuje się łagodnym przebiegiem, natomiast jej objawów nie powinno się bagatelizować ze względu na ryzyko poważnych powikłań. Najczęściej występujące objawy to gorączka, uczycie dreszczy, ból kości i stawów, ogólne zmęczenie i osłabienie, dodatkowo może wystąpić kaszel i katar.

Jakie są przyczyny grypy?

Przyczyną grypy jest zakażenie wirusem grypy. Jest to typ wirusa RNA. Wyróżnia się 4 rodzaje, oznaczane są literami A, B, C i D. Najczęściej objawy chorobowe u ludzi wywoływane są przez typ A i B. Zakażenie następuje poprzez kontakt kropelkowy (kasłanie, czy kichanie) lub w wyniku kontaktu z wydzieliną znajdującą się na dotykanych przez ludzi powierzchniach, gdzie następnie dochodzi do przeniesienia patogenów w okolice twarzy- oczu, nosa, ust. Do zarażania kolejnych osób dochodzi już pierwszego dnia po wniknięciu wirusa do organizmu człowieka.

Jak zdiagnozować grypę?

W większości przypadków lekarz diagnozuje grypę na podstawie obrazu klinicznego pacjenta. W cięższych przypadkach np. u pacjentów hospitalizowanych zalecane jest przeprowadzenie testów serologicznych lub antygenowych (robi się to na postawie wymazu pobranego z gardła ub nosogardzieli).

Jak zapobiegać grypie?

Pierwszym podstawowym sposobem zapobiegania grypy jest wzmocnienie odporności i układu immunologicznego- ważną rolę odgrywa w tej kwestii aktywność fizyczna oraz zbilansowana dieta dostarczająca witamin i składników mineralnych. Ważną kwestię odgrywa higiena, zapobieganie bezpośredniego kontaktu patogenów z błonami śluzowymi czy oczami- ważne jest, aby szczególnie w miejscach publicznych starać się nie dotykać dłońmi okolic twarzy. Obecnie najlepszą metodą profilaktyki zakażeń grypy są szczepienia ochronne.

Leczenie grypy

Leczenie grypy można podzielić na objawowe i przeciwwirusowe. Chory powinien izolować się od otoczenia. Bardzo ważna jest regeneracja organizmu i odpoczynek, duża ilość snu. Zalecane jet picie dużej ilości wody w celu zapobiegnięcia odwodnienia, można stosować leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i wykrztuśne. W niektórych przypadkach zaleca się zażycie leków przeciwkaszlowych i obkurczających błonę śluzową. Leczenie przeciwwirusowe opiera się na stosowaniu inhibitorów neuraminidazy oraz inhibitorów białka M2.

Leki na grypę

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu grypy.
Loading...

Koniec.

No more pages to load

1 2 9