leki-orange

Złamanie kości

Rozdziały

Jakie są objawy złamania kości?

Objawami złamania kości są:

ból
opuchlizna
tkliwość w miejscu urazu
„chrupnięcie” w momencie złamania
deformacja kości
przemieszczenie skóry w okolicy miejsca złamania
nieprawidłowe ruchy kości

Jakie są przyczyny złamania kości?

Znaczący procent złamań kości występuje z powodu uderzenia z dużą siłą. Jednakże, złamanie może być również wynikiem pewnych stanów chorobowych, które osłabiają kości. Należą do nich osteoporoza i niektóre rodzaje raka. Terminem medycznym określającym takie przypadki jest złamanie patologiczne.

Jak zdiagnozować złamanie kości?

Rozpoznanie złamania kości opiera się głównie na podstawie wywiadu lekarskiego z pacjentem (ustalenie przyczyny i objawów), badań fizykalnych oraz badań obrazowych (zdjęć rentgenowskich, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego).

Jak zapobiegać złamaniu kości?

Aby zmniejszyć ryzyko złamań kości należy:
- nosić odzieży ochronną podczas uprawiania sportów
- ostrożnie chodzić i unikać sytuacji zwiększających ryzyko upadków
- przestrzegać zdrowej diety i regularnych ćwiczeń, aby utrzymać zdrowy stan kości
- starsze osoby powinny zadbać zimą o buty z z antypoślizgową podeszwą, dobre oświetlenie mieszkania i praktyczne uchwyty pomagające zachować równowagę i korzystać z toalety, prysznica czy wanny

Leczenie złamania kości

Leczenie złamań zależy od ich rodzaju i lokalizacji. Zawsze w przypadku podejrzenia złamania niezbędne jest udzielenie pierwszej pomocy, czyli unieruchomienie złamanej kości, zatamowanie krwawienia w przypadku otwartego złamania i wezwanie pomocy. Leczenie prostych złamań polega na unieruchomieniu w opatrunku gipsowym lub w ortezie. Skomplikowane złamania wymagają dodatkowo leczenia operacyjnego. Wspomagająco pacjentom podawane są środki przeciwbólowe. Po okresie unieruchomienia niezbędna jest także właściwa rehabilitacja przyśpieszająca powrót do sprawności.

Leki na złamanie kości

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu złamania kości.
Loading...

Koniec.

No more pages to load