Objawami złamania kości są:
ból
opuchlizna
tkliwość w miejscu urazu
„chrupnięcie” w momencie złamania
deformacja kości
przemieszczenie skóry w okolicy miejsca złamania
nieprawidłowe ruchy kości
Znaczący procent złamań kości występuje z powodu uderzenia z dużą siłą. Jednakże, złamanie może być również wynikiem pewnych stanów chorobowych, które osłabiają kości. Należą do nich osteoporoza i niektóre rodzaje raka. Terminem medycznym określającym takie przypadki jest złamanie patologiczne.
Rozpoznanie złamania kości opiera się głównie na podstawie wywiadu lekarskiego z pacjentem (ustalenie przyczyny i objawów), badań fizykalnych oraz badań obrazowych (zdjęć rentgenowskich, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego).
Aby zmniejszyć ryzyko złamań kości należy:
- nosić odzieży ochronną podczas uprawiania sportów
- ostrożnie chodzić i unikać sytuacji zwiększających ryzyko upadków
- przestrzegać zdrowej diety i regularnych ćwiczeń, aby utrzymać zdrowy stan kości
- starsze osoby powinny zadbać zimą o buty z z antypoślizgową podeszwą, dobre oświetlenie mieszkania i praktyczne uchwyty pomagające zachować równowagę i korzystać z toalety, prysznica czy wanny
Leczenie złamań zależy od ich rodzaju i lokalizacji. Zawsze w przypadku podejrzenia złamania niezbędne jest udzielenie pierwszej pomocy, czyli unieruchomienie złamanej kości, zatamowanie krwawienia w przypadku otwartego złamania i wezwanie pomocy. Leczenie prostych złamań polega na unieruchomieniu w opatrunku gipsowym lub w ortezie. Skomplikowane złamania wymagają dodatkowo leczenia operacyjnego. Wspomagająco pacjentom podawane są środki przeciwbólowe. Po okresie unieruchomienia niezbędna jest także właściwa rehabilitacja przyśpieszająca powrót do sprawności.
Koniec.
No more pages to load