Lek na receptę.

Amotaks Dis

tabletki1 g

Lek Amotaks Dis to antybiotyk zawierający substancję czynną amoksycylinę, która należy do grupy leków zwaną „penicylinami”. Jest stosowany w leczeniu infekcji wywołanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę. Przeznaczony jest do zwalczania różnych schorzeń, takich jak ostre bakteryjne zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, paciorkowcowe zapalenie migdałków i gardła, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli czy pozaszpitalne zapalenie płuc.

Spis treści

  Opis leku

  Amotaks Dis – co to?

  Lek Amotaks Dis to antybiotyk zawierający substancję czynną amoksycylinę, która należy do grupy leków zwaną „penicylinami”. Jest stosowany w leczeniu infekcji wywołanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę. Przeznaczony jest do zwalczania różnych schorzeń, takich jak ostre bakteryjne zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, paciorkowcowe zapalenie migdałków i gardła, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli czy pozaszpitalne zapalenie płuc.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Amotaks Dis?

  Dla dzieci o masie ciała poniżej 40 kg, dawka leku Amotaks Dis jest ustalana przez lekarza prowadzącego i zazwyczaj wynosi od 40 mg do 90 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę, podawane w dwóch lub trzech dawkach podzielonych, przy czym maksymalna zalecana dawka wynosi 100 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę. Dla dorosłych, osób w podeszłym wieku oraz dzieci o masie ciała 40 kg lub większej, zazwyczaj stosowana dawka leku Amotaks Dis to 250 mg do 500 mg trzy razy na dobę lub 750 mg do 1 g co 12 godzin, w zależności od ciężkości i rodzaju zakażenia.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Amotaks Dis?

  Lek Amotaks Dis powinien być przechowywany w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, aby uniknąć przypadkowego spożycia. Należy przechowywać go w temperaturze do 25°C i chronić przed wilgocią. Ważne jest również, aby nie stosować leku po upływie terminu ważności (oznaczonego jako EXP na opakowaniu), który jest równy ostatniemu dniu podanego miesiąca.

  Forma podania

  Lek Amotaks Dis powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Tabletki leku Amotaks Dis mogą być podzielone na dwie równe dawki w miejscu widocznego wgłębienia. Można je połykać w całości lub po rozkruszeniu, popijając szklanką wody, można też ssać lub wypić po przygotowaniu zawiesiny.

  Działania niepożądane

  Jakie skutki uboczne może powodować Amotaks Dis?

  Częste działania niepożądane leku Amotaks Dis, występujące u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów, mogą obejmować wysypkę skórną, nudności oraz biegunkę. Niekiedy mogą wystąpić również wymioty, choć zdarza się to rzadziej, nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów.
  Bardzo rzadkie działania niepożądane, występujące u nie więcej niż 1 na 10 000 pacjentów, mogą obejmować pleśniawki (zakażenia drożdżakowe pochwy, jamy ustnej lub fałdów skóry), które wymagają porady lekarza lub farmaceuty w sprawie sposobu leczenia. Inne rzadkie objawy to zaburzenia czynności nerek, drgawki (szczególnie u pacjentów przyjmujących duże dawki lub mających problemy z nerkami), zawroty głowy, nadmierna aktywność oraz przebarwienie zębów, zwłaszcza u dzieci, które można usuwać poprzez szczotkowanie.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Amotaks Dis?

  Nie należy stosować leku Amotaks Dis w przypadku uczulenia na amoksycylinę, penicylinę lub którekolwiek z pozostałych składników tego leku. Ponadto, jeśli pacjent kiedykolwiek wykazywał uczulenie na jakikolwiek inny antybiotyk, co mogło objawiać się wysypką skórną, obrzękiem twarzy lub gardła, również nie powinien przyjmować leku Amotaks Dis.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Amotaks Dis?

  Jeśli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku Amotaks Dis, może wystąpić podrażnienie żołądka i jelit, objawiające się nudnościami, wymiotami lub biegunekami. Może również pojawić się mętny mocz lub problemy z oddawaniem moczu z powodu obecności kryształków w moczu. W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym i pokazać mu przyjęty lek, aby uzyskać odpowiednią pomoc i kierowanie dalszym postępowaniem.

  Wygląd

  Lek Amotaks Dis występuje w postaci tabletek, które są prawie białe do kremowych, owalnych i dwustronnie wypukłych. Mają one wgłębienie pośrodku, które umożliwia podział tabletki na dwie równe dawki.

  Pytania i odpowiedzi

  Pytanie Odpowiedź
  Ile kosztuje Amotaks Dis?Opakowanie tego leku (16 tabl.) bez refundacji kosztuje 16,99 zł, natomiast po refundacji 6,35 zł.
  Czy Amotaks Dis dostępny jest w formie tabletek?Tak, lek dostępny jest w formie tabletek.
  Na co jest Amotaks Dis 1 g?Amotaks Dis to antybiotyk stosowany w leczeniu wywołanych przez bakterie zakażeń różnych części ciała.
  Czy Amotaks Dis to antybiotyk?Tak, Amotaks Dis zawiera w składzie amoksycylinę, która należy do antybiotyków z grupy penicylin.
  Czy lek Amotaks Dis jest na receptę.Tak, lek dostępny jest na receptę.

  Ulotka

  Ulotka leku Amotaks Dis dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki i substancje czynne zawarte w leku Amotaks Dis to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Amotaks Dis zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Amotaks Dis jest Polfa Tarchomin (TZF Polfa).

  Kategorie

  Postać

  tabletki

  Moc

  1 g

  Tablica pytań o Amotaks Dis

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Amotaks Dis to: Ospamox.

  Brak zamienników w naszej bazie leków na receptę.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .