Co to jest choroba z lyme (borelioza)?

Choroba z Lyme (borelioza) to nawracająca wielosystemowa choroba zakaźna wywołana przez bakterie Borrelia burgdorferi, które są przenoszone głównie przez kleszcze. Wczesne objawy zakażenia mogą obejmować gorączkę, ból głowy, zmęczenie, depresję i charakterystyczną wysypkę skórną zwaną erythema migrans. Nieleczona może prowadzić do późnych objawów obejmujących stawy, serce i układ nerwowy oraz poważnych powikłań związanych z tym układem.

Przyczyny

Jakie są przyczyny choroby z lyme?

Bezpośrednią przyczyną zakażenia boreliozą jest ukąszenie kleszcza. (kleszcz musi być nosicielem krętek). Krętki pokonują barierę skórną i następnie migrują wraz ze śliną kleszcza do krwi żywiciela. Kolejnym etapem jest przenoszenie krętek wraz z krwią i chłonką do narządów. Należy mieć na uwadze, że ryzyko zakażenia wzrasta proporcjonalnie do czasu trwania ukąszenia.

Objawy

Jakie są objawy choroby z lyme?

Objawy boreliozy mogą dotyczyć wielu układów i narządów- głównie związane są z funkcjonowaniem układu nerwowego, serca oraz stawów. Bardzo charakterystycznym objawem, który jako pierwszy może dać sygnał o zakażeniu jest rumień wędrujący. Początkowo pacjent może odczuwać zmęczenie, osłabienie, mieć dodatkowo problemy z pamięcią i koncentracją- początkowo te objawy mogą być przez niego bagatelizowane. Z biegiem czasu może dojść do poważnych zespołów bólowych, przewlekłych zapaleń stawów oraz problemów z funkcjonowaniem serca. Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Diagnoza

Jak diagnozuje się chorobę z lyme?

Podstawą do zdiagnozowania tej choroby jest wywiad z pacjentem i dokładna analiza objawom klinicznym. Dodatkowo zaleca się przeprowadzić badanie krwi w celu stwierdzenia obecności przeciwciał. Ważne jest,a by to badanie było wykonane w odpowiednim czasie, według niektórych źródeł po ok. miesiącu po ukąszeniu kleszcza, ponieważ u części pacjentów w momencie pojawienia się rumienia wędrującego badanie takie może dać wynik ujemny.

Leczenie

Jak leczy się chorobę z lyme?

Bardzo ważna jest szybka reakcja i prawidłowe usunięcie kleszcza. Miejsce ukąszenia należy zdezynfekować. Pacjent powinien dokładnie obserwować swoje ciało w celu ewentualnego zauważenia rumienia wędrującego. Leczenie choroby z Lyme (boreliozy) jest żmudne i długotrwałe. Pacjent musi poddać się antybiotykoterapii- w farmakoterapii stosowane są głownie beta-laktamy, aby wyeliminować krętki z organizmu. Dodatkowo wprowadza się leczenie objawowe np. leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się chorobie z lyme?

Nie mamy wpływu na całkowite zapobiegnięcie tej chorobie- jest to zakażenie bakteryjne przenoszone przez kleszcze podczas ukąszenia. Jedynym możliwym sposobem jest zapobieganie ukąszeniu. Podczas spacerów do lasu należy wybierać odpowiedni strój zakrywający ciało oraz zabierać ze sobą nakrycie głowy. Dodatkowo można stosować różnego rodzaju spraye odstraszające kleszcze.