leki-orange

Oparzenie termiczne I stopnia

Rozdziały

Jakie są objawy oparzenia termicznego I stopnia?

Oparzenia pierwszego stopnia są to inaczej "oparzenia powierzchowne". Uszkodzeniu ulega tylko warstwa naskórka. Większość z nich jest niewielkich rozmiarów i można je sklasyfikować jako niewielkie oparzenia. Oparzenia pierwszego stopnia objawiają się przede wszystkim zaczerwienieniem, pieczeniem i obrzękiem (bez pęcherzy). Miejsce oparzenia jest bolesne, czerwone i ciepłe, a przy dotknięciu staje się białe.

Jakie są przyczyny oparzenia termicznego I stopnia?

Oparzenia termiczne są jednymi z najczęściej występujących rodzajów oparzeń i spowodowane są kontaktem tkanek z wysoką temperaturą. Mogą je powodować różne źródła ciepła. Najczęściej do uszkodzenia skóry dochodzi przez: płomienie ognia, gorący metal lub inne przedmioty, gorącą wodę, olej lub inną ciecz, gorącą parę wodną. Najbardziej wrażliwe na oparzenia są twarz, dłonie, stopy i narządy płciowe.
Istnieje możliwość poparzenia dróg oddechowych z powodu wdychania gorącego dymu lub powietrza.

Jak zdiagnozować oparzenie termiczne I stopnia?

Diagnoza polega na ocenie objawów oraz określeniu przyczyny oparzenia. Zwykle niewielkie oparzenie pierwszego stopnia można zdiagnozować samodzielnie w domu, jednak w przypadku rozległego uszkodzenia skóry konieczna jest wizyta u lekarza, który może zlecić dodatkowe badania. Należy zwrócić uwagę na możliwość urazu inhalacyjnego.

Jak zapobiegać oparzeniu terminczemu I stopnia?

Większość oparzeń pierwszego stopnia zdarza się w domu. Aby zapobiegać uszkodzeniu skóry należy uważać zwłaszcza podczas gotowania np. nie zostawiać kuchni bez nadzoru, używać rękawic kuchennych podczas wyjmowania gorących potraw z piekarnika. Ważne jest, aby chronić szczególnie dzieci przed łatwo dostępnymi źródłami ciepła w domu.

Leczenie oparzenia termicznego I stopnia

Należy jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy, aby zmniejszyć ryzyko powikłań oraz przyspieszyć regenerację. W przypadku oparzeń pierwszego stopnia, które zajmują mniej niż 10% powierzchni skóry, można je leczyć samodzielnie w domu. Postępowanie polega na schładzaniu dotkniętego obszaru (przez około 15min) oraz założeniu jałowego opatrunku. Na rany można też stosować plastry hydrożelowe lub hydrokoloidowe oraz preparaty łagodzący zawierające w swym składzie D-pantenol. Najczęściej te niewielkie oparzenia nie wymagają pomocy medycznej i goją się w ciągu kilku dni nie pozostawiając po sobie blizn.

Leki na oparzenie termiczne I stopnia

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu oparzenia termicznego I stopnia.
Loading...

Koniec.

No more pages to load