Dostępne postaci leku

tabletki powlekane, maść

Działanie

Tetracyklina to antybiotyk, który działa na bakterie. Kiedy bakteria próbuje produkować białka, które są dla niej jak cegiełki do budowy domu, tetracyklina blokuje tę produkcję. Bez białek bakterie nie są w stanie rosnąć i rozmnażać się, co prowadzi do ich śmierci.

Wskazania

Leki z tetracykliną, to antybiotyki, które stosujemy najczęściej przy bakteryjnych infekcjach i chorobach. Możemy je używać, gdy mamy takie problemy jak zapalenie płuc, trądzik, choroba weneryczna zwana rzeżączką czy boreliozę (choroba z Lyme). Leki te są też czasem używane w leczeniu niektórych typów infekcji układu pokarmowego.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś brać tetracykliny, jeśli jesteś alergikiem na ten lek lub jeśli jesteś w ciąży albo karmisz piersią. Lekarz może go nie zalecić również jeśli masz problemy z nerkami lub wątrobą. Tetracyklina może wpływać na działanie innych leków.

Działania niepożądane

Tetracyklina to antybiotyk, który może powodować pewne skutki uboczne. Mogą wystapić nudności, wymioty, ból brzucha, biegunkę lub utratę apetytu. Niektóre osoby mają problemy z połykaniem i mogą odczuwać zaczerwienienie skóry po ekspozycji na słońce. Tetracyklina może także powodować przebarwienia zębów u dzieci.

Przedawkowanie

Przedawkowanie tetracykliny może objawiać się nudnościami, wymiotami, biegunką, sennością lub utratą apetytu. Skóra może stać się żółtawa.

Środki ostrożności

Stosując tetracyklinę, pamiętaj by nie pić alkoholu. Lek nie powinien być stosowany przez dzieci do 8 roku życia, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Nie pij mleka ani nie jedz nabiału do godziny po zażyciu leku. Jeśli masz problemy z nerkami, powiedz o tym lekarzowi.