leki-orange

Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Rozdziały

Jakie są objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek?

Objawy pojawiają się zwykle w ciągu dwóch dni od zakażenia. Do typowych objawów należą:
- gorączka powyżej 38,9°C;
- ból w nadbrzuszu, plecach, boku lub pachwinie;
- bolesne lub piekące oddawanie moczu;
- ropa lub krew w moczu;
- częste oddawanie moczu;
- mocz o rybim zapachu.

Jakie są przyczyny odmiedniczkowego zapalenia nerek?

Odmiedniczkowe zapalenie nerek wywołane jest najczęściej przez infekcję bakteryjną, rzadziej wirusową lub grzybiczą. Infekcja zazwyczaj rozpoczyna się w dolnych drogach moczowych jako zakażenie układu moczowego. Może być również przeniesione przez krew. Czynnikami ryzyka są: utrudniony odpływ moczu (kamienie nerkowe, przerost prostaty, wady wrodzone), cewnikowanie w pęcherzu moczowym, cukrzyca, ciąża.

Jak zdiagnozować odmiedniczkowe zapalenie nerek?

W celu rozpoznania odmiedniczkowego zapalenia nerek istotne znaczenie mają badania krwi i moczu. W przypadku tego schorzenia często występuje białkomocz i krwiomocz. W badania krwi podniesione są parametry stanu zapalnego: CRP i OB. W celu potwierdzenia diagnozy należy wykonać badanie obrazowe- USG.

Jak zapobiegać odmiedniczkowemu zapaleniu nerek?

Profilaktyka zachorowania na odmiedniczkowe zapalenie nerek polega głównie na unikaniu czynników ryzyka. Zaleca się spożywanie odpowiedniej ilości wody, aby zwiększyć diurezę, co może pomóc w wymywaniu bakterii. Ważne jest również dbanie o higienę osobistą, która może pomóc zmniejszyć ryzyko zakażenia.

Leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek

Leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek polega na odpowiednio dobranej antybiotykoterapii. Najczęściej lekiem pierwszego wyboru jest cyprofloksacyna. W leczeniu objawów (gorączki, bólu) można stosować leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym oraz w celu zapobiegania odwodnieniu pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów.

Loading...

Leki na odmiedniczkowe zapalenie nerek

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu odmiedniczkowego zapalenia nerek.
Loading...

Koniec.

No more pages to load