Dostępne postaci leku

tabletki, kapsułki, syrop, roztwór do wstrzykiwań, żel, krem, czopki

Działanie

Metronidazol to chemioterapeutyk. Wchłania się do komórek bakterii i pierwotniaków, które chcemy zwalczyć. Tam przekształca się w aktywną formę, która uszkadza DNA tych nieproszonych gości. To powoduje, że bakterie i pierwotniaki nie mogą się namnażać i ostatecznie umierają.

Wskazania

Metronidazol to lek, który stosuje się głównie w przypadku zakażeń bakteryjnych i pasożytniczych. Może być używany do leczenia zakażeń skóry, jamy ustnej, jelit, układu płciowego, kości, stawów i układu oddechowego. Działa również w przypadku niektórych infekcji pochwy, takich jak rzęsistkowica. Ponadto, metronidazol może być przepisywany w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby Leśniowskiego-Crohna oraz Helicobacter pylori.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków z metronidazolem jeśli masz uczulenie na ten składnik. Jeśli karmisz piersią, jesteś w pierwszym trymestrze ciąży, lub masz ciężkie problemy z wątrobą, też powinieneś unikać tego leku. Nie łącz go również z alkoholem, ponieważ może to wywołać nieprzyjemne skutki uboczne takie jak wymioty, ból głowy czy zawroty.

Działania niepożądane

Metronidazol może powodować różne skutki uboczne. Można poczuć nudności, wymioty, biegunkę, utratę apetytu, metaliczny smak w ustach, ból głowy, zawroty głowy, suchość w ustach, uczucie mrowienia lub drętwienia rąk i nóg. W rzadkich przypadkach może też powodować reakcje alergiczne, takie jak wysypka, świąd, trudności w oddychaniu. Jeśli wystąpią, należy skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania Metronidazolu mogą obejmować nudności, wymioty, utratę równowagi, a nawet drgawki. Mogą również pojawić się szumy w uszach, zawroty głowy i otępienie. Jeśli podejrzewasz, że mogło dojść do przedawkowania, skontaktuj się z lekarzem.

Środki ostrożności

Podczas stosowania metronidazolu nie pij alkoholu – może to wywołać nudności, wymioty, ból brzucha czy ból głowy. Ten lek może też powodować zawroty głowy lub dezorientację, więc bądź ostrożny podczas prowadzenia samochodu lub obsługi maszyn. Poinformuj lekarza o wszystkich innych lekach, które aktualnie przyjmujesz.