Co to jest zapalenie dróg żółciowych?

Zapalenie dróg żółciowych to choroba, kiedy przewody, które przesyłają żółć z wątroby do przewodu pokarmowego, stają się zapalne lub zablokowane. Może to prowadzić do uszkodzenia wątroby i nawet jej niewydolności.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zapalenia dróg żółciowych?

Zapalenie dróg żółciowych może być spowodowane różnymi czynnikami. Najczęściej jest to skutek zakażenia bakteriami, które dostają się do dróg żółciowych, np. przez niewłaściwie leczone zapalenie pęcherzyka żółciowego. Są to przede wszystkim: pełzak czerwonki, pałeczka zapalenia płuc, bakterie jelitowe, czasem drożdżaki. Może też być spowodowane blokadą dróg żółciowych spowodowaną kamieniami żółciowymi. Rzadziej powodują to choroby jak marskość wątroby.

Objawy

Jakie są objawy zapalenia dróg żółciowych?

Zapalenie dróg żółciowych może powodować różne objawy. Do charakterystycznych objawów zapalenia pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych należą: gorączka, dreszcze żółtaczka, dolegliwości bólowe w obrębie prawego podżebrza.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zapalenie dróg żółciowych?

Diagnoza zapalenia dróg żółciowych jest ustalana na podstawie różnych badań. Najpierw lekarz przeprowadza wywiad o objawach. Potem może zlecić badanie krwi, aby sprawdzić, czy istnieje infekcja. Możliwe jest także zrobienie ultrasonografii (USG), czyli badania, które za pomocą fali dźwiękowej pokazuje obraz wnętrza organizmu, w tym dróg żółciowych. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie tomografii komputerowej (TK) lub rezonansu magnetycznego (MRI).

Leczenie

Jak leczy się zapalenie dróg żółciowych?

Leczenie zapalenia dróg żółciowych zależy od tego, co je spowodowało. Leki przeciwbakteryjne, zwane antybiotykami, są przepisywane, jeśli jest to spowodowane infekcją. Mogą to być tabletki, które trzeba zażywać przez kilka dni lub tygodni. Jeśli problem stanowi kamień żółciowy blokujący drogę, może być wymagany zabieg chirurgiczny, by go usunąć. W niektórych przypadkach korzysta się też z różnego rodzaju środków do zwalczania bólu. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zapaleniu dróg żółciowych?

Najlepszym sposobem na uniknięcie zapalenia dróg żółciowych jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Staraj się utrzymać prawidłową wagę, jedz zdrowo, unikaj picia alkoholu i nie pal. Wykonywanie regularnych badań krwi i badań wątroby jest również ważne. Jeśli masz kamienie żółciowe, skonsultuj to z lekarzem. Pamiętaj o szczepieniu przeciwko WZW B i C.