Lek na receptę.

Colistimethatum natricum Noridem

proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań/infuzji1 000 000 j.m.

Colistimethatum natricum Noridem to lek w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań/infuzji. Zawiera antybiotyk – kolistymetat sodu, który zwalcza bakterie. Jest stosowany w ciężkich infekcjach bakteryjnych, wywoływanych przez określone bakterie. Lek ten, stosuje się, gdy inne antybiotyki nie są wskazane.

Spis treści

  Opis leku

  Colistimethatum natricum Noridem – co to?

  Colistimethatum natricum Noridem to lek w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań/infuzji. Zawiera antybiotyk – kolistymetat sodu, który zwalcza bakterie. Jest stosowany w ciężkich infekcjach bakteryjnych, wywoływanych przez określone bakterie. Lek ten, stosuje się, gdy inne antybiotyki nie są wskazane.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Colistimethatum natricum Noridem?

  Lek Colistimethatum natricum Noridem stosowany jest w różnych dawkach, co jest zależne m.in. od wieku i masy ciała pacjenta.
  Dla dorosłych zalecana dawka dobowa wynosi zwykle 9 000 000 j.m. dziennie w 2-3 dawkach.
  Dla dzieci o wadze do 40 kg zwykle stosuje się 75 000 do 150 000 j.m. na kg masy ciała, podzielonych na 3 dawki.
  Dzieciom oraz dorosłym z zaburzeniami czynności nerek, w tym pacjentom dializowanym, zwykle podaje się mniejsze dawki.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Colistimethatum natricum Noridem?

  Przechowuj lek Colistimethatum natricum Noridem w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie używaj go po upływie terminu ważności. Lek należy użyć natychmiast po rozpuszczeniu i rozcieńczeniu. Jeśli nie jest to możliwe, roztwór można przechowywać do 3 godzin w temperaturze 2-8°C. Nie używaj, jeśli roztwór zawiera cząstki stałe lub jest nieprzejrzysty.

  Forma podania

  Colistimethatum natricum Noridem to lek w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji. Przygotowany przez pielęgniarkę lub lekarza roztwór podaje się drogą dożylną lub dooponową. W przypadku podania dożylnego stosuje się szybkie wstrzyknięcie (trwające ponad 5 minut) lub powolne wstrzyknięcie (infuzję trwającą od 30 do 60 minut).

  Działania niepożądane

  Jakie skutki uboczne może powodować Colistimethatum natricum Noridem?

  Lek Colistimethatum natricum Noridem może powodować działania niepożądane, takie jak reakcje alergiczne, które mogą obejmować nagłe puchnięcie twarzy, języka i szyi, trudności z oddychaniem, wysypki skórne czy utratę świadomości. Mogą też wystąpić skurcze mięśni, zwiększone wydalanie moczu czy zmęczenie. Inne objawy to drętwienie lub mrowienie, zwłaszcza wokół twarzy, zawroty głowy, niewyraźna mowa, problemy z widzeniem czy splątanie. Mogą również wystąpić zaburzenia czynności nerek.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Colistimethatum natricum Noridem?

  Nie należy stosować leku Colistimethatum natricum Noridem w przypadku nadwrażliwości pacjenta na kolistymetat sodowy, kolistynę lub inne polimyksyny.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Colistimethatum natricum Noridem?

  Przedawkowanie może skutkować blokowaniem przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, które może z kolei może doprowadzić do osłabienia mięśni, bezdechu i ewentualnego zatrzymania oddechu.
  Ponadto przedawkowanie kolistymetatu może spowodować ostrą niewydolność nerek objawiającą się zmniejszeniem objętości oddawanego moczu, zwiększeniem stężenia azotu mocznika i kreatyniny w surowicy.

  Wygląd

  Lek Colistimethatum natricum Noridem to biały lub białawy proszek, który jest umieszczony w jednodawkowych fiolkach. Fiolka dla dawki 1 000 000 j.m. jest wykonana z bezbarwnego szkła i ma 20 mm korek z gumy oraz 20 mm plastikowe wieczko, które można łatwo ściągnąć. Wieczko jest białe. Fiolka jest dodatkowo zabezpieczona aluminiowym uszczelnieniem.

  Pytania i odpowiedzi

  Skład leku

  Składniki i substancje czynne zawarte w leku Colistimethatum natricum Noridem to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Colistimethatum natricum Noridem zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Colistimethatum natricum Noridem jest Noridem.

  Kategorie

  Postać

  proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań

  Moc

  Tablica pytań o Colistimethatum natricum Noridem

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Colistimethatum natricum Noridem to: Colistin TZF.

  • Colistin TZF, liofilizat do sporządzania roztworu do wstrzykiwań, infuzji i inhalacji, 1000000 IU
   Lek na receptę
   liofilizat do sporządzania roztworu do wstrzykiwańinfuzji i inhalacji1000000 IU

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: .