leki-orange

Biegunka

Rozdziały

Jakie są objawy biegunki?

Głównym objawem biegunki jest luźny lub wodnisty stolec.

Inne objawy łagodnej biegunki mogą obejmować:
-wzdęcia lub skurcze brzucha.
-silna i pilna potrzeba wypróżnienia.
-nudności (rozstrój żołądka).

Jeśli pacjent ma ciężką biegunkę, może doświadczyć takich objawów jak:
-gorączka,
-utrata wagi,
-odwodnienie,
-silny ból brzucha,
-wymioty.

Jakie są przyczyny biegunki?

Przyczyny biegunki są niezwykle różnorodne, dlatego należy zawsze zwracać uwagę, w jakim momencie pojawiła się ta dolegliwość i jakie objawy jej towarzyszą. Mogą mieć podłoże bakteryjne, wirusowe i psychosomatyczne (wynikające np. z silnego stresu). Pojawiają się w wyniku zakażenia, ale także na skutek działania skutków ubocznych określonych leków.

Do najpopularniejszych przyczyn biegunki należą:
-infekcje wirusowe (w tym zakażenie rotawirusami, czyli tzw. grypa żołądkowa),
-infekcje bakteryjne (Salmonella, Escherichia Coli),
-zatrucie endotoksynami bakteryjnymi (Staphylococcus),
-zatrucie substancjami chemicznymi (lekami, grzybami, rtęcią),
-zespół jelita drażliwego,
-stres,
-alergia,
-wahania hormonalne,
-zapalenie trzustki,
-zapalenie jelit,
-choroba Leśniowskiego-Crohna.

Jak zdiagnozować biegunkę?

Ważne znaczenie ma prawidłowe zebranie wywiadów przez lekarza, gdyż czasem tylko na podstawie rozmowy z pacjentem można postawić trafną hipotezę diagnostyczną. Odnosi się to do biegunki czynnościowej, biegunki polekowej oraz alergii pokarmowych.

W diagnostyce przewlekłej biegunki konieczne są badania mikrobiologiczne, mikologiczne i parazytologiczne stolca. Niekiedy pomocne jest też jego badanie ogólne, uwzględniające dobową utratę tłuszczu. Przy nieprawidłowym wyniku tego badania należy podejrzewać zaawansowane choroby trzustki lub zespoły złego wchłaniania.

W przypadkach bardziej złożonych sięga się po badania endoskopowe przewodu pokarmowego: dolnego odcinka (kolonoskopia) lub górnego odcinka (gastroskopia), z oceną mikroskopową wycinków pobranych podczas tych badań z obszarów o zmienionym wyglądzie.

Jak zapobiegać biegunce?

W przypadku zapobiegania biegunkom przede wszystkim ważne jest zachowanie zasad higieny osobistej - ręce należy myć zawsze po wyjściu z toalety, a także po przyjściu z dworu. Ważne jest także mycie owoców i warzyw oraz ograniczenie kontaktu z osobami zarażonymi bakteryjną bądź wirusową biegunką, a także częste wietrzenie mieszkania.

Leczenie biegunki

Przy przedłużającej się biegunce niezbędna jest pomoc lekarska, szczególnie gdy dochodzą takie objawy, jak gorączka, bóle brzucha, bolesne parcie, ogólne osłabienie, wymioty, znaczne rozluźnienie stolców, odwodnienie.

W przypadku biegunki poantybiotykowej zalecane jest nawadnianie i stosowanie probiotyków, uzupełniających florę bakteryjną jelit. Biegunka osmotyczna przejdzie po zastosowaniu głodówki, przy równoczesnym nawadnianiu.

Zakaźne biegunki o bardzo ostrym przebiegu, z gorączką i krwistymi stolcami, zwykle wymagają analizy mikrobiologicznej stolca - może być konieczne leczenie przyczynowe.

Leki na biegunkę

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu biegunki.
Loading...

Koniec.

No more pages to load

1 2 4