leki-orange

Zanokcica

Rozdziały

Jakie są objawy zanokcicy?

Zanokcica objawia się żywoczerwonym zabarwieniem, obrzękiem oraz pogrubieniem skóry w okolicy okołopaznokciowej. Bolesność wału paznokciowego powoduje dyskomfort podczas wykonywania codziennych czynności. Naruszenie ciągłości skóry powoduje, że obrąbek oddziela się od płytki paznokciowej, dając wolną drogę do wnikania bakterii w ranę.

W zanokcicy przewlekłej objawy są bardzo podobne jak w przebiegu ostrym choroby, lecz trwają znacznie dłużej, nawet ponad 6 tygodni i może dojść do zakażenia pozostałych części wału paznokcia. W zaawansowanym przebiegu choroby spod wału paznokcia może wydobywać się treść ropna, która powoduje zaburzenia we wzroście płytki paznokciowej. W zanokcicy przewlekłej nawracającej najczęściej biorą udział zakażenia grzybicze (drożdżaki), jednak mogą ją wywoływać również nowotwory, pęcherzyca, łuszczyca oraz niektóre leki.

Jakie są przyczyny zanokcicy?

Zanokcicy sprzyjają przede wszystkim urazy naskórka i wału paznokciowego, które powstają przy obcinaniu paznokci, tzw. wycinaniu skórek, przy pracach domowych czy remontowych. Zanokcica może być prowokowana także przez obgryzanie paznokci. Zdarza się ona też u osób, które za względu na wykonywaną pracę, stale mają mokre ręce. Chorobie sprzyja również brak higieny oraz wrastające paznokcie. Przy wszystkich tych czynnościach dochodzi do mikrourazów skóry i powstania niewidocznych ranek, przez które z łatwością mogą wnikać drobnoustroje chorobotwórcze.

Jak zdiagnozować zanokcicę?

Lekarz rozpoznaje zanokcicę na podstawie typowego dla tej jednostki chorobowej obrazu klinicznego. W niejasnych sytuacjach wykonuje się badania laboratoryjne, które określają rodzaj zakażenia oraz wrażliwość drobnoustroju na leki.

Jak zapobiegać zanokcicy?

Profilaktyka zanokcicy nie jest trudna. Wystarczy wyrobić w sobie odpowiednie nawyki, aby nie dochodziło do zakażenia.

1. Do wszystkich prac domowych, napraw czy pracy w ogrodzie zakładajmy rękawice, które będą chroniły palce i ręce przed urazami.

2. Osoby, których praca wymaga ciągłego moczenia dłoni także powinny przyzwyczaić się do pracy w rękawiczkach, aby rozmiękczona skóra nie była narażona na atak bakterii, wirusów czy grzybów.

3. Uczmy dzieci częstego mycia rąk. Pilnujmy także, aby nie obgryzały paznokci i nie odrywały skórek, które u małych dzieci lubią się „zadzierać”.

4. Pielęgnację paznokci, zarówno tych u rąk jak i stóp powierzajmy specjalistom w renomowanych zakładach kosmetycznych.

5. W domu starajmy się nie wycinać skórek wokół paznokci. Znacznie bezpieczniej odsuwać je specjalną szpatułką lub rogiem wilgotnego ręcznika.

6. Narzędzia, których używamy do pielęgnacji paznokci należy co jakiś czas dezynfekować. Najlepiej, aby każdy z domowników miał własny pilniczek, cążki do obcinania paznokci i szpatułkę do skórek. Ważną zasadą jest także zachowanie tych przyrządów tylko dla siebie. Używanie ich przez inne osoby może się przyczynić do przeniesienia zakażenia.

7. Po umyciu stóp i rąk starannie wycieramy przestrzenie między palcami. Jeśli pozostaną wilgotne, mogą być dobrym miejscem do rozwoju drobnoustrojów, które zaatakują oskórek lub paznokcie.

Leczenie zanokcicy

W przypadku ostrej zanokcicy konieczne jest chirurgiczne oczyszczenie ropnia. Jeżeli był on duży, chirurg zakłada sączek, aby rana mogła się dokładnie oczyścić. Konieczne jest również przyjmowanie antybiotyku. Gdy sprawcą kłopotu jest wirus nie jest potrzebne nacinanie ropnia. Konieczne jest natomiast szybkie podanie leków przeciwwirusowych. Zanokcica przewlekła wymaga przyjmowania antybiotyków oraz leków przeciwgrzybiczych. Kuracja jest uciążliwa dla pacjenta i zwykle ciągnie się wiele tygodni, czasem nawet kilka miesięcy.

Leki na zanokcicę

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu zanokcicy.
Loading...