leki-orange

Zakażenie skóry

Rozdziały

Jakie są objawy Zakażeń skóry ?

Objawy zakażeń bakteryjnych skóry stanowią zróżnicowaną grupę, jednak wyróżnić można podział na:
1. Zakażenia ropne
a) gronkowcowe
- zapalenie mieszków włosowych
- figówka
- czyraki
b) paciorkowcowe
c) mieszane gronkowcowo-paciorkowcowe
2. Zakażenie nieropne
- różyca
- łupież rumieniowy
- promienica
- odmiany boleriozy

Jakie są przyczyny Zakażeń skóry ?

Skóra zazwyczaj jest chroniona przez drobnoustroje, które nie pozwalają wywołać zakażenia. Jednak w przypadkach takich jak: urazy przerywające ciągłość skóry, stany zapalne skóry czy spadek odporności (spowodowany lekami immunosupresyjnymi bądź występowaniem chorób takich jak cukrzyca czy nowotwory) dużo łatwiej o bakteryjne zakażenie skóry, ponieważ wtedy drobnoustroje dostają się do ujść mieszków włosowych, gruczołów łojowych i potowych. Do ropnego zakażenia skóry może dojść również w wyniku używania niektórych substancji chemicznych.

Jak zdiagnozować Zakażenie skóry ?

Rozpoznanie zakażenia skóry opiera się na:
-obrazie klinicznym,
-badaniach laboratoryjnych krwi,
-ocenie bioptatu skóry.
Stwierdza się niedokrwistość, leukocytozę z obecnością limfocytów atypowych, przyspieszony OB, zwiększone stężenie immunoglobulin, podwyższone odsetki limfocytów CD4+ i CD8+ ze zwiększonym stosunkiem CD4+ do CD8+. Z posiewów ze zmian skórnych często hodowane są Staphylococcus aureus i paciorkowce beta-hemolizujące. W bioptatach skóry stwierdza się limfocytarne nacieki zapalne oraz materia. genetyczny HTLV-1. Istotne jest potwierdzenie zakażenia wirusem HTLV-1 (u dzieci z infekcyjnym zapaleniem skory stwierdza się wysokie miano przeciwciał anty-HTLV-1).

Jak zapobiegać Zakażeniom skóry ?

Codzienna odpowiednia pielęgnacja skóry może zapobiec rozwojowi choroby i ograniczyć występowanie objawów. Bardzo istotne jest codzienne natłuszczanie i nawilżanie skóry za pomocą specjalistycznych preparatów. Można zażywać kąpiele nawilżające, do których można dodać preparaty medyczne.

Leczenie Zakażeń skóry

Leczenie farmakologiczne zakażenia skóry jest zależne od rodzaju chorobotwórczego drobnoustroju. W wielu przypadkach konieczna jest antybiotykoterapia lub kuracja sterydami dostępnymi na receptę. Chory otrzymuje także środki o działaniu miejscowym, takie jak maści, kremy czy płyny do stosowania na skórę. Niektóre schorzenia mają tendencję do nawrotu, dlatego istotnym elementem terapii jest codzienna pielęgnacja skóry.

Loading...

Leki na Zakażenie skóry

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu Zakażeń skóry .
Loading...

Koniec.

No more pages to load