Co to jest grzybica skóry?

Grzybica skóry to infekcja powodowana przez grzyby, które atakują skórę, paznokcie lub włosy. Wymaga leczenia lekarstwami przeciwgrzybiczymi.

Przyczyny

Jakie są przyczyny grzybicy skóry?

Grzybica skóry pojawia się, gdy na skórę dostają się grzyby, które zaczynają tam rosnąć. Może to się zdarzyć, gdy skóra jest długo mokra, albo gdy jest uszkodzona. Grzybica może również przechodzić z osoby na osobę przez dotyk, albo przez używanie rzeczy jak ręczniki, które były wcześniej używane przez osobę z grzybicą. Do innego typu grzybicy, jak np. grzybica stóp, może dojść przez chodzenie boso w publicznych miejscach jak baseny czy siłownie.

Objawy

Jakie są objawy grzybicy skóry?

Grzybica skóry objawia się różnie w zależności od miejsca zakażenia. Może to być zarówno swędzenie, zaczerwienienie czy pieczenie skóry, jak i pojawienie się na ciele drobnych grudek, pęcherzyków, łuszczącej się skóry czy nawet białych plam. Wiele osób zauważa też, że skóra w okolicach zakażenia jest wyjątkowo sucha. Na skórze głowy grzybica często powoduje wypadanie i łamanie się włosów.

Diagnoza

Jak diagnozuje się grzybicę skóry?

Diagnozowanie grzybicy skóry zaczyna się od rozmowy i badania fizycznego przeprowadzanego przez lekarza. Może również zdecydować się na pobranie próbki skóry (biopsję), której poszczególne fragmenty są analizowane pod mikroskopem lub hodowane w laboratorium, aby zidentyfikować obecność grzyba. Ten test pomaga lekarzowi ustalić, jaki typ grzyba wywołuje infekcję.

Leczenie

Jak leczy się grzybicę skóry?

W jej leczeniu grzybicy stosuje się leki przeciwgrzybicze, czyli leki mające na celu zwalczyć grzyby. Mogą one występować w formie kremów, maści, sprayów do stosowania bezpośrednio na skórę, czy tabletek doustnych. Czasami stosuje się je razem dla lepszego efektu. Typ i dawka leku zależy od rodzaju grzybicy, jej rozległości i miejsca na ciele. Leczenie może potrwać nawet kilka tygodni. Należy pamiętać, aby nie przerywać terapii nawet jeśli objawy znikną, ponieważ grzyby mogą wrócić.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się grzybicy skóry?

Aby zapobiec grzybicy skóry, ważne jest przestrzeganie higieny. Regularne mycie ciała oraz noszenie czystego ubrania pomaga. Ważne jest także unikanie kontaktu skóry z osobą zarażoną. Zaleca się także stosować antyseptyki w czasie przebywania w publicznych miejscach, takich jak baseny czy siłownie. Należy pamiętać o dokładnym wysuszaniu skóry, szczególnie w fałdach, gdyż grzyby lubią wilgoć. Zaleca się również unikać zbyt ciasnej odzieży, która sprzyja poceniu się.