Dawkowanie
Leczenie rozpoczyna się od dawki 4,6 mg na dobę – czyli od tego właśnie plastra. Po co najmniej 4 tygodniach stosowania, jeśli lekarz uzna, że lek jest dobrze tolerowany, dawkę zwiększa się do 9,5 mg na dobę. Jest to zalecana skuteczna dawka, którą należy stosować tak długo, jak długo pacjent odnosi korzyści z leczenia.
U niektórych pacjentów, po co najmniej sześciu miesiącach leczenia dawką 9,5 mg na dobę, lekarz może rozważyć dalsze zwiększenie dawki do 13,3 mg na dobę – ale tylko wtedy, gdy nastąpiło znaczące pogorszenie funkcji poznawczych lub stanu funkcjonalnego.
Sposób przyklejania plastra
Plaster należy przyklejać raz dziennie na czystą, suchą, nieowłosioną i nieuszkodzoną skórę. Najlepsze miejsca to:
- Górna lub dolna część pleców.
- Górna część ramienia.
- Klatka piersiowa.
Nie należy naklejać plastra na brzuch ani udo, ponieważ zmniejsza to wchłanianie leku. Należy również unikać miejsc, gdzie skóra jest zaczerwieniona, podrażniona lub uszkodzona, oraz miejsc narażonych na otarcie przez ciasną odzież.
Ważne zasady stosowania
Przed nalepieniem nowego plastra zawsze należy najpierw usunąć plaster z poprzedniego dnia. Jest to bardzo ważne – nieprawidłowe użycie, polegające na pozostawieniu starego plastra lub naklejeniu kilku plastrów jednocześnie, może prowadzić do poważnych działań niepożądanych, a nawet wymagać hospitalizacji.
Plaster należy mocno docisnąć dłonią i przytrzymać przez co najmniej 30 sekund, aby dobrze przylgnął do skóry. Każdego dnia należy zmieniać miejsce naklejania plastra, unikając tego samego miejsca przez co najmniej 14 dni – zmniejsza to ryzyko podrażnienia skóry.
Plaster wymienia się na nowy po upływie 24 godzin, zawsze o tej samej porze dnia. W tym samym czasie można stosować tylko jeden plaster.
Plaster w codziennym życiu
Plaster można nosić podczas codziennych czynności, w tym podczas kąpieli i w gorące dni. Należy jednak unikać narażania go na bezpośrednie, długotrwałe działanie źródeł ciepła, takich jak intensywne słońce, sauna czy solarium.
Jeśli plaster się odklei, na resztę dnia należy przykleić nowy plaster, a następnego dnia wymienić go na kolejny o zwykłej porze.
Co zrobić w przypadku przerwy w leczeniu?
Jeśli przerwa w stosowaniu leku trwała nie dłużej niż 3 dni, można wznowić leczenie tą samą dawką. Jeśli przerwa była dłuższa, należy rozpocząć leczenie od początku – od dawki 4,6 mg na dobę.