Dostępne postaci leku

kapsułki twarde, roztwór doustny, system transdermalny

Działanie

Riwastygmina to lek, który pomaga w poprawie funkcjonowania mózgu. Działa przez zwalczanie niedoboru pewnej substancji chemicznej w mózgu, która jest potrzebna do myślenia i pamięci. Riwastygmina blokuje enzym, który zwykle rozkłada tę substancję, dzięki czemu jest jej więcej dostępna dla komórek mózgu.

Wskazania

Leki zawierające riwastygminę są stosowane w przypadku choroby Alzheimera, czyli zaburzenia mózgu powodującego zapominanie i kłopoty z pamięcią.

Przeciwwskazania

Leku zawierającego riwastygminę nie powinieneś stosować, jeśli masz alergię na ten składnik lub na inne składniki leku. Powinieneś go unikać również, jeśli masz ciężkie problemy z wątrobą lub nerkami, problemy z sercem, choroby układu oddechowego (np. astmę), wrzody żołądka czy jelit, lub jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Leku nie powinny przyjmować osoby poniżej 18. roku życia.

Działania niepożądane

Riwastygmina może powodować wiele działań niepożądanych. Możesz odczuwać zawroty głowy, osłabienie, utratę apetytu, mdłości i wymioty. Niektóre osoby mogą borykać się z problemami z żołądkiem, takimi jak ból brzucha czy biegunka. Lek może również powodować problemy ze snem, takie jak bezsenność. W rzadkich przypadkach może wystąpić krwawienie z nosa. W razie jakichkolwiek niepokojących dolegliwości, skontaktuj się natychmiast z lekarzem.

Przedawkowanie

Przedawkowanie riwastygminy może objawiać się mdłościami, wymiotami, biegunką, niepokojem, bólem brzucha, sennością, zawrotami głowy, nadmiernym poceniem lub zwolnieniem tętna. W takim przypadku niezbędne jest natychmiastowe podjęcie działań – przede wszystkim przerywamy przyjmowanie leku i jak najszybciej kontaktujemy się z lekarzem lub udajemy się na najbliższy oddział szpitalny.

Środki ostrożności

Przyjmując riwastygminę, ważne jest, aby poinformować lekarza o innych przyjmowanych lekach i stanach zdrowotnych – zwłaszcza problemach z sercem, chorobach nerek i wątroby, czy astmą. Pacjenci, którzy mają problemy z żołądkiem lub wrzodami także powinni zachować szczególną ostrożność. Leku nie można przerywać bez konsultacji z lekarzem. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.