leki-orange

Biotum, proszek do sporządzania roztworu do wstrzyknięć i infuzji, 1 g

Biotum co to jest?

Biotum to lek, który występuje jako proszek do sporządzania roztworu do wstrzyknięć i infuzji. Substancją czynną preparatu jest ceftazydym, antybiotyk z grupy cefalosporyn, zaliczany do III generacji tych antybiotyków. Preparat jest wskazany w leczeniu następujących zakażeń u dorosłych, dzieci i noworodków: szpitalne zapalenie płuc; zakażenia dolnych dróg oddechowych u chorych na mukowiscydozę; zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych; przewlekłe ropne zapalenie ucha środkowego; złośliwe zapalenie ucha zewnętrznego; powikłane zakażenia dróg moczowych; powikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich; powikłane zakażenia w obrębie jamy brzusznej; zakażenia kości i stawów; zapalenie otrzewnej związane z dializami u pacjentów poddawanych ciągłej ambulatoryjnej dializie otrzewnowej; bakteriemia; zapobieganie zakażeniom okołooperacyjnym dróg moczowych u pacjentów poddawanych przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego.
Rozdziały

Na co pomaga Biotum?

Sprawdź, w jakich schorzeniach możesz zastosować lek Biotum.

Zakażenia bakteryjne wywoływane są przez szkodliwe bakterie, które nazywane są również patogenami. Bakterie wnikają biernie lub czynnie do organizmu, rozmnażają się i wywołują odpowiedź układu odporno…
Dolne drogi oddechowe obejmują dolną część krtani, tchawicę, oskrzela i oskrzeliki. Zakażenia dolnych dróg oddechowych zwykle spowodowane są wirusem, ale mogą być również spowodowane przez bakterie lu…
Zakażenia skóry i tkanek miękkich są wynikiem wnikania drobnoustrojów do skóry oraz jej tkanek pomocniczych. Należą do nich między innymi: róża, liszajec, czyraki, zapalenie mieszków włosowych, ropnie…
Zakażenie kości i stawów to schorzenie ciężkie do wyleczenia, objawiające się zazwyczaj: gorączką oraz objawami ogólnego stanu zapalnego. U dorosłych zazwyczaj dotyka kości miednicy lub kręgosłupa. Za…
Zapalenie opon mózgowych to zakażenie błon ochronnych, które otaczają mózg i rdzeń kręgowy (opony mózgowe). Najczęściej występuje u niemowląt, małych dzieci, nastolatków i młodych dorosłych. Może spow…
Zapalenie otrzewnej to stan zapalny otrzewnej – błony, która pokrywa wewnętrzną ścianę jamy brzusznej i narządy znajdujące się w jamie brzusznej, który zwykle jest spowodowany zakażeniem bakteryjnym l…
Zapalenie pęcherza moczowego jest infekcją pęcherza moczowego wywołaną w większości przypadków przez bakterie. Rzadziej, zapalenie pęcherza moczowego może wystąpić jako reakcja na niektóre leki, radio…
Zapalenie płuc to stan zapalny pęcherzyków płucnych. Może być spowodowany infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi lub grzybiczymi. Schorzenie może mieć różny stopień ciężkości, od łagodnego do zagrażające…
Zapalenie ucha środkowego jest to stan zapalny lub zakażenie zlokalizowane w uchu środkowym obejmujące kosteczki słuchowe i przewód uszny. Infekcje ucha środkowego są zazwyczaj wynikiem nieprawidłoweg…
Zapalenie ucha zewnętrznego (znane również jako ucho pływaka) to infekcja w przewodzie słuchowym zewnętrznym, który biegnie od błony bębenkowej do zewnętrznej części głowy. Jest ona często wywołana pr…

Skład leku Biotum

Zapoznaj się z dokładnym składem leku Biotum.

Ceftazydym jest antybiotykiem z grupy cefalosporyn. Działa on poprzez zwalczanie bakterii w organizmie. Lek ten jest stosowany w leczeniu wielu rodzajów zakażeń bakteryjnych, np. szpitalnego zapalenia…

Częste pytania o Biotum

Zobacz najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Biotum.
Preparat ma postać proszku do przygotowania roztworu do wstrzykiwań domięśniowych lub dożylnych, lub do wlewu dożylnego (infuzji).
Mechanizm działania wszystkich antybiotyków beta-laktamowych polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, co powoduje jej osłabienie i w konsekwencji prowadzi do śmierci komórki bakteryjnej.
Substancją czynną preparatu jest ceftazydym, antybiotyk z grupy cefalosporyn, zaliczany do III generacji tych antybiotyków.
Często lub niezbyt często mogą wystąpić: eozynofilia, zmniejszenie liczby krwinek białych (leukopenia), małopłytkowość, nadpłytkowość, kandydoza (w tym zapalenie pochwy i pleśniawki w jamie ustnej), bóle i zawroty głowy, biegunka, ból brzucha, nudności, wymioty, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i stężenia bilirubiny, zwiększenie stężeń mocznika, azotu mocznikowego, kreatyniny we krwi, pogorszenie czynności nerek, gorączka, wysypka, świąd, pokrzywka, reakcje miejscowe: ból po podaniu domięśniowym, po podaniu dożylnym: zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył.
Biotum jest lekiem na receptę, stosowany w lecznictwie zamkniętym.

Zamienniki Biotum i produkty podobne

W tej sekcji znajdziecie produkty zawierające taką samą substancję lub substancje o podobnym działaniu. Preparaty te mogą być stosowane w leczeniu tego samego schorzenia.
Ceftazidim MIP Pharma, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji, 1 g
Ceftazidime Kabi, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań, 1 g

Biotum dawkowanie

Zapoznaj się ze szczegółowym dawkowaniem leku Biotum. Pamiętaj o jego przestrzeganiu.

Jak dawkować lek Biotum?

Sekcja w trakcie uzupełniania przez farmaceutów.

Ulotka leku Biotum

Ulotka dostępna do przeczytania w wersji online lub pobrania na dysk jako plik PDF. 

Biotum przeciwwskazania

Lista przeciwwskazań i ostrzeżeń dla pacjentów:

Biotum w ciąży

Sekcja w trakcie uzupełniania przez farmaceutów.

Biotum u dzieci

Sekcja w trakcie uzupełniania przez farmaceutów.

Biotum a alkohol

Sekcja w trakcie uzupełniania przez farmaceutów.

Interakcje Biotum

Pamiętaj, że stosowanie przez ciebie leki mogą wchodzić w różne interakcje, które nasilają bądź osłabiają ich działanie. Interakcje mogą występować nie tylko między lekami, ale także między lekiem a pożywieniem, oraz lekiem a alkoholem.

Tabela charakterystyki Biotum

ProducentZakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
WskazaniaZakażenia bakteryjne,
Zakażenia dolnych dróg oddechowych,
Zakażenia skóry i tkanek miękkich,
Zakażenia w obrębie miednicy i jamy brzusznej,
Zakażenie kości i stawów,
Zapalenie opon mózgowych,
Zapalenie otrzewnej,
Zapalenie pęcherza moczowego,
Zapalenie płuc,
Zapalenie ucha środkowego,
Zapalenie ucha zewnętrznego
SkładnikiCeftazydym
Zamienniki
  1. Ceftazidim MIP Pharma, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji, 1 g
  2. Ceftazidime Kabi, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań, 1 g
Moc leku1 g
Postać lekuProszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji
Opakowania (EAN: )
DziałLeki na receptę,
Leki stosowane w zakażeniach