Co to jest trądzik grudkowo-krostkowy?

Trądzik grudkowo-krostkowy to stan skóry, który powoduje pojawianie się czerwonych, bolesnych grudek i pęcherzyków na skórze. Najczęściej spotyka się go na twarzy, lecz może wystąpić na każdej części ciała.

Przyczyny

Jakie są przyczyny trądziku grudkowo-krostkowego?

Trądzik grudkowo-krostkowy to forma trądziku, która może być spowodowana przez różne czynniki. Mogą to być na przykład: hormony (zwłaszcza podczas andropauzy, menopauzy lub okresu dojrzewania), stres, niezdrowa dieta, nadmierna ilość łoju wytwarzanego przez skórę, a także bakterie, które zasiedlają skórę. Wymienione czynniki prowadzą do zaskórnika, a później do powstania krost i grudek.

Objawy

Jakie są objawy trądziku grudkowo-krostkowego?

Trądzik grudkowo-krostkowy to zaawansowany trądzik, który może być dość uciążliwy. Objawy obejmują duże, czerwone, bolesne krosty lub guzy na skórze. Dotyczy to przede wszystkim twarzy, ale objawy mogą pojawić się również na klatce piersiowej, plecach, ramionach, a nawet pośladkach. W niektórych przypadkach mogą one pozostawiać blizny.

Diagnoza

Jak diagnozuje się trądzik grudkowo-krostkowy?

Trądzik grudkowo-krostkowy diagnozuje się przez przeprowadzenie badania skóry. Może to obejmować dokładne przyjrzenie się grudkom, krostom i bliznom. W zależności od sytuacji lekarz może zdecydować o wykonaniu dodatkowych badań lub skierować pacjenta do dermatologa.

Leczenie

Jak leczy się trądzik grudkowo-krostkowy?

Trądzik grudkowo-krostkowy leczy się, stosując antybiotykoterapię. Często stosowane antybiotyki to tetracyklina lub erytromycyna, które pomagają zredukować liczbę bakterii i zmniejszyć stan zapalny. Na powierzchnię skóry aplikuje się kremy lub żele zawierające składniki o działaniu przeciwtrądzikowym, np. benzoyl peroxide, które pomagają usunąć nadmiar łoju i martwe komórki skórne. W cięższych przypadkach mogą być użyte silniejsze leki, jak retinoidy. Ważne jest regularne stosowanie przepisanych leków i cierpliwość, gdyż leczenie może trwać kilka tygodni.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się trądzikowi grudkowo-krostkowemu?

Trądzik grudkowo-krostkowy to ciężka postać trądziku. Aby zapobiegać powstawaniu zmian, warto zastosować kilka prostych zasad. Po pierwsze, należy unikać używania ciężkich kosmetyków, które mogą zatykać pory. Zaleca się codziennie myć twarz delikatnymi środkami do ciała, które nie wysuszają skóry oraz zwracać uwagę na dietę. Warto dodatkowo zadbać o odpowiednią nawilżenie skóry oraz odpoczynek.