Zdjęcie Citocartin 200, roztwór do wstrzykiwań, 40 mg + 0,005 mg/ml

Citocartin 200

roztwór do wstrzykiwań40 mg + 0005 mg/ml

Citocartin 200 to lek stosowany podczas zabiegów stomatologicznych w celu znieczulenia jamy ustnej. Składniki aktywne leku to artykaina, która zapobiega odczuwaniu bólu, oraz adrenalina, która zwęża naczynia krwionośne w miejscu wstrzyknięcia, wydłużając efekt działania artykainy i zmniejszając krwawienie. Przeznaczony jest dla pacjentów powyżej 4 roku życia, w tym młodzieży i dorosłych.

Spis treści

  Dawkowanie

  Jak dawkować Citocartin 200?

  Dawkowanie leku powinno być ustalane indywidualnie, zawsze zaczynając od najmniejszej dawki, która zapewnia skuteczne znieczulenie. Stomatolog zdecyduje, czy zastosować lek Citocartin 200 czy lek Citocartin 100 i określi odpowiednią dawkę, biorąc pod uwagę wiek pacjenta, jego masę ciała, ogólny stan zdrowia i zabieg
  stomatologiczny.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Citocartin 200?

  Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25ºC. Wkłady przechowuj w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Przechowuj lek w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie używaj go po upływie terminu ważności. Nie wyrzucaj leku do kanalizacji ani kosza na śmieci.

  Forma podania

  Citocartin 200 jest dostępny w formie roztworu do wstrzykiwań o stężeniu 40 mg + 0,005 mg/ml. Ten lek podaje się w powolnym wstrzyknięciu do jamy ustnej przez lekarza bądź stomatologa.

  Działania niepożądane

  Jakie skutki uboczne może powodować Citocartin 200?

  Podczas leczenia mogą wystąpić różne działania niepożądane. Niektóre z nich obejmują obrzęk twarzy, języka lub krtani, problemy z połykaniem, pokrzywkę, problemy z oddychaniem, wysypkę, swędzenie oraz obrzęk gardła. Mogą to być objawy reakcji alergicznej.
  Często występujące skutki uboczne to zapalenie dziąseł, ból neuropatyczny, drętwienie lub osłabienie odczuwania dotyku w ustach i wokół ust, metaliczny smak, zaburzenia smaku, zwiększona wrażliwość na gorąco, ból głowy, nietypowo szybkie lub wolne bicie serca, niskie ciśnienie krwi, obrzęk języka, warg i dziąseł.
  Inne możliwe objawy to uczucie pieczenia, wysokie ciśnienie krwi, zapalenie języka i jamy ustnej, nudności, wymioty, biegunka, ból karku, nerwowość, lęk, senność, mimowolne ruchy oczu, podwójne widzenie, czasowa ślepota oraz dzwonienie w uszach.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Citocartin 200?

  Citocartin 200 jest przeciwwskazany gdy:
  – pacjent ma uczulenie na artykainę lub adrenalinę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  – pacjent jest uczulony na inne miejscowo działające środki znieczulające,
  – pacjent ma padaczkę, która nie jest odpowiednio kontrolowana przyjmowanym lekiem.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Citocartin 200?

  Nie jest prawdopodobne, aby pacjent otrzymał zbyt dużą dawkę tego leku, ale jeśli pojawi się złe samopoczucie, pacjent powinien powiedzieć o tym stomatologowi. Objawy przedawkowania to ciężkie osłabienie, bladość skóry, ból głowy, uczucie pobudzenia lub nadpobudliwość, uczucie dezorientacji, utratę równowagi, mimowolne drżenie lub drgawki, rozszerzenie źrenicy, niewyraźne widzenie, problemy z wyraźnym skupieniem wzroku na przedmiocie, zaburzenia mowy oraz zawroty głowy.

  Wygląd

  Citocartin 200 to przejrzysty i bezbarwny roztwór. Jest pakowany w jednorazowe wkłady ze szkła, z zamknięciem wykonanym z elastomeru w postaci tłoczka z jednej strony oraz korka zabezpieczonego
  aluminiowym kapslem z drugiej strony.

  Pytania i odpowiedzi

  Pytanie Odpowiedź
  Ile kosztuje Citocartin 200?Lek Citocartin 200 w zależności od apteki kosztuje ok. 95-105 złotych za 50 wkładów.
  Gdzie znajdę ulotkę leku Citocartin 200?Ulotkę leku Citocartin 200 można znaleźć w środku opakowania leku oraz na stronie https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/8430/leaflet
  Czy znieczulenie bez adrenaliny jest słabsze?Adrenalina stosowania w środkach miejscowo znieczulających powoduje wzmocnienie oraz wydłużenie czasu działania środka znieczulającego.
  Na co jest Citocartin 200?Preparat Citocartin 200 jest stosowany jako znieczulenie w zabiegach z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej oraz w stomatologii przy ekstrakcjach pojedynczych oraz mnogich.
  Co zawiera Citocartin 200?Lek Citocartin 200 zawiera w swoim składzie artykainę oraz epinefrynę.

  Ulotka

  Ulotka leku Citocartin 200 dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki i substancje czynne zawarte w leku Citocartin 200 to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Citocartin 200 zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Citocartin 200 jest MOLTENI.

  Kategorie

  Postać

  roztwór do wstrzykiwań

  Moc

  40 mg + 0,005 mg/ml

  Tablica pytań o Citocartin 200

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Citocartin 200 to: Septanest z adrenaliną 1:200 000.

  Brak zamienników w naszej bazie leków na receptę.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .