Związki aktywne biologiczne

W produktach leczniczych występuje w postaci chlorowodorku adrenaliny.

Dostępne postaci leku

Adrenalina występuje w postaci:
– Adrenalina chlorowodorku

Popularne połączenia

Norepinefryna, dodatek do roztworów wlewkowych, żywica anionowosieciowa, azot-
tlenek azotu, alfa-liponowy, adrenalina, epinefryna, epinefryna, fenylofrina,
norepinefrina, izoproterenol, noradrenalina, reserpina

Działanie

Adrenalina pobudza receptory alfa- i beta-adrenergiczne. Na skutek pobudzenia receptorów α1 zlokalizowanych w mięśniach gładkich naczyń powoduje skurcz naczyń krwionośnych przez co podwyższa ciśnienie krwi, a także zmniejsza obrzęk i pokrzywkę.

Wskazania

Leki z adrenaliną stosuje się przede wszystkim w nagłych sytuacjach, takich jak poważne reakcje alergiczne, które mogą być zagrożeniem dla życia. W takim przypadku adrenalina pomaga zatrzymać opuchliznę, ułatwia oddychanie i podnosi ciśnienie krwi. Czasem jest też używana podczas reanimacji, albo do leczenia niektórych typów niskiego ciśnienia krwi.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków zawierających adrenalinę, jeśli masz problemy z sercem, wysokie ciśnienie krwi, choroby tarczycy bądź cukrzycę. Adrenalina może również źle wpływać na osoby z chorobami psychicznymi, takimi jak schizofrenia. Jeżeli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub jesteś osobą starszą, również powinieneś unikać tych leków. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z lekarzem.

Działania niepożądane

Adrenalina może powodować nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak niepokój, ból głowy, dreszcze i poty. Może również przyspieszyć bicie serca lub uczynić je nieregularnym, a także podnieść ciśnienie krwi. Rzadziej, adrenalina może prowadzić do nudności, wymiotów, problemów z oddychaniem, a nawet do zasłabnięcia.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania adrenaliny mogą obejmować gwałtowne bicie serca, silny ból głowy, trzęsienie, nadmierne pocenie się, duszności, ból w klatce piersiowej, niepokój lub lęk. W razie ich wystąpienia, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym. Nie należy samodzielnie decydować o zmniejszeniu dawki leku.

Środki ostrożności

Adrenalinę należy używać zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj dawki, a jeśli odczuwasz niepokój lub ból w klatce piersiowej, skontaktuj się z lekarzem. Ostrożnie stosuj adrenalinę, jeżeli masz problemy z sercem, wysokie ciśnienie, cukrzycę czy astmę. Przed użyciem adrenaliny, powiadom lekarza o wszystkich lekach, które aktualnie przyjmujesz. Pamiętaj, adrenalinę stosuje się tylko w sytuacjach awaryjnych.