Zdjęcie Citocartin 100, iniekcje, 40 mg + 0,01 mg/ml

Citocartin 100

iniekcje40 mg + 001 mg/ml

Citocartin 100 to lek stosowany podczas zabiegów stomatologicznych do znieczulenia jamy ustnej. Zawiera dwie substancje czynne: artykainę oraz adrenalinę. Artykaina to środek miejscowo znieczulający, który zapobiega odczuwaniu bólu. Adrenalina to środek obkurczający naczynia krwionośne, który zwęża naczynia krwionośne w miejscu
wstrzyknięcia i tym samym wydłuża efekt działania artykainy. Powoduje też zmniejszenie krwawienia podczas zabiegu.

Spis treści

  Dawkowanie

  Jak dawkować Citocartin 100?

  Dawkowanie leku powinno być ustalane indywidualnie, zawsze zaczynając od najmniejszej dawki, która zapewnia skuteczne znieczulenie. Stomatolog zdecyduje, czy zastosować lek Citocartin 200 czy lek Citocartin 100 i określi odpowiednią dawkę, biorąc pod uwagę wiek pacjenta, jego masę ciała, ogólny stan zdrowia i zabieg
  stomatologiczny.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Citocartin 100?

  Przechowuj lek w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Wkłady przechowuj w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25ºC. Nie używaj go po upływie terminu ważności. Nie wyrzucaj leku do kanalizacji ani kosza na śmieci.

  Forma podania

  Citocartin 100 jest dostępny w formie iniekcji o stężeniu 40 mg + 0,01 mg/ml. Ten lek podaje się w powolnym wstrzyknięciu do jamy ustnej przez lekarza bądź stomatologa.

  Działania niepożądane

  Jakie skutki uboczne może powodować Citocartin 100?

  Citocartin 100 może powodować różne działania niepożądane, jednak nie u każdego pacjenta one wystąpią. Możliwe są objawy takie jak obrzęk twarzy, języka lub krtani, problemy z połykaniem, pokrzywka, trudności z oddychaniem, wysypka oraz swędzenie. Należy natychmiast poinformować stomatologa, lekarza lub farmaceutę, jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z tych objawów.
  Często występujące skutki uboczne to ból neuropatyczny, drętwienie lub osłabienie odczuwania dotyku w ustach, metaliczny smak, nietypowo szybkie lub wolne bicie serca, niskie ciśnienie krwi, obrzęk języka, warg i dziąseł.
  Rzadziej może wystąpić uczucie pieczenia, wysokie ciśnienie krwi, zapalenie języka i jamy ustnej, nudności, wymioty, biegunka, ból karku, nerwowość, lęk, senność, mimowolne ruchy oczu, podwójne widzenie, czasowa ślepota oraz dzwonienie w uszach.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Citocartin 100?

  Citocartin 100 jest przeciwwskazany gdy:
  – pacjent ma uczulenie na artykainę lub adrenalinę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  – pacjent jest uczulony na inne miejscowo działające środki znieczulające,
  – pacjent ma padaczkę, która nie jest odpowiednio kontrolowana przyjmowanym lekiem.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Citocartin 100?

  Nie jest prawdopodobne, aby pacjent otrzymał zbyt dużą dawkę tego leku, ale jeśli pojawi się złe samopoczucie, pacjent powinien powiedzieć o tym stomatologowi. Objawy przedawkowania to ciężkie osłabienie, bladość skóry, ból głowy, uczucie pobudzenia lub nadpobudliwość, uczucie dezorientacji, utratę równowagi, mimowolne drżenie lub drgawki, rozszerzenie źrenicy, niewyraźne widzenie, problemy z wyraźnym skupieniem wzroku na przedmiocie, zaburzenia mowy oraz zawroty głowy.

  Wygląd

  Citocartin 100 to przejrzysty i bezbarwny roztwór. Jest pakowany w jednorazowe wkłady ze szkła, z zamknięciem wykonanym z elastomeru w postaci tłoczka z jednej strony oraz korka zabezpieczonego
  aluminiowym kapslem z drugiej strony.

  Pytania i odpowiedzi

  Pytanie Odpowiedź
  Ile kosztuje Citocartin 100?Lek Citocartin 100 w zależności od apteki kosztuje ok. 95-105 złotych za 50 wkładów.
  Gdzie znajdę ulotkę leku Citocartin 100?Ulotkę leku Citocartin 100 można znaleźć w środku opakowania leku oraz na stronie https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/73/leaflet
  Co zawiera Citocartin 100?Lek Citocartin 100 zawiera w swoim składzie artykainę oraz epinefrynę.
  Na co jest Citocartin 100?Preparat Citocartin 100 jest stosowany jako znieczulenie w zabiegach z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej oraz w stomatologii przy ekstrakcjach pojedynczych oraz mnogich.
  Czy Citocartin 100 można stosować u dzieci?Lek Citocartin 100 jest przeznaczony do stosowania u dzieci powyżej 4. roku życia i masie ciała powyżej 20 kg.

  Ulotka

  Ulotka leku Citocartin 100 dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki i substancje czynne zawarte w leku Citocartin 100 to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Citocartin 100 zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Citocartin 100 jest MOLTENI.

  Kategorie

  Postać

  iniekcje

  Moc

  40 mg + 0,01 mg/ml

  Tablica pytań o Citocartin 100

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Citocartin 100 to: Septanest z adrenaliną 1:100 000.

  Brak zamienników w naszej bazie leków na receptę.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .