Dostępne postaci leku

Roztwór do wstrzykiwań, czopki doodbytnicze, żel doodbytniczy, krem doodbytniczy, maść doodbytnicza, żel do stosowania w jamie ustnej, aerozol do stosowania w jamie ustnej, tabletki do ssania, pastylki twarde, tabletki do ssania, żel, żel do stosowania na dziąsła, krem, aerozol na skórę, plaster leczniczy, aerozol, pasta, roztwór do wstrzykiwań

Popularne połączenia

Tropikamid, fenylefryna, tribenozyd, chlorheksydyna, cetylpirydyna, prylokaina

Działanie

Lidokaina to lek znieczulający miejscowo. Jego mechanizm działania opiera się na blokowaniu kanałów sodowych i potasowych w błonie komórkowej neuronów. W wyniku tego błona się stabilizuje, przez co nie jest w stanie efektywnie przenosić bodźców bólowych.

Wskazania

Leki z lidokainą stosuje się najczęściej do znieczulenia lokalnego; znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba lokalnego zahamowania bodźców bólowych. To znaczy, że używa się ich w miejscach, które mają być znieczulone przed jakimś zabiegiem (na przykład w stomatologii). Lidokaina jest też składnikiem niektórych plastrów i kremów, które pomagają łagodzić ból, na przykład przy oparzeniach czy hemoroidach, a także w przypadku bólu gardła.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś używać leków z lidokainą, jeśli masz alergię na tę substancję. Zgłoś lekarzowi, jeśli masz problemy z wątrobą, sercem, ciężką niewydolność nerek lub zaburzenia rytmu serca. Lidokainy nie powinny stosować osoby z niskim poziomem potasu we krwi.

Działania niepożądane

Lidokaina, podobnie jak każdy lek, może powodować pewne działania niepożądane efekty. Niektóre osoby mogą odczuwać nudności, wymioty lub ból głowy po jej zastosowaniu. Może też spowodować senność lub uczucie zawrotów głowy, wzrost ciśnienia krwi, hipertermię złośliwą. W niektórych przypadkach możesz odczuwać ból, zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu iniekcji. W rzadkich sytuacjach może wystąpić poważna reakcja alergiczna.

Przedawkowanie

Niewielkie przedawkowanie lidokainy może powodować takie objawy jak pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, nieprzyjemne uczucie w jamie ustnej, zaburzenia czucia (parestezje), niepokój, uderzenia gorąca, przyspieszone bicie serca czy drgawki. Przy cięższym przedawkowaniu może dojść do śpiączki, depresji oddechowej czy zatrzymania akcji serca.

Środki ostrożności

Lidokainę należy stosować dokładnie według wskazań lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, gdyż może to prowadzić do niebezpiecznych skutków ubocznych. Jeżeli masz problemy z sercem, nerkami, wątrobą lub jesteś w ciąży, powiedz o tym lekarzowi przed rozpoczęciem terapii lidokainą.