Co to jest zapalenie gruczołu krokowego?

Zapalenie gruczołu krokowego to obrzęk i stan zapalny gruczołu krokowego znajdującego się u mężczyzn bezpośrednio pod pęcherzem moczowym. Gruczoł krokowy produkuje płyn (nasienie), który odżywia i transportuje plemniki. Zapalenie gruczołu krokowego może przybierać formę ostrą lub przewlekłą. W zależności od jego postaci leczenie oraz objawy mogą być różne.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zapalenia gruczołu krokowego?

Zapalenie gruczołu krokowego jest często wywoływane przez powszechnie występujące szczepy bakterii. Infekcja może się rozpocząć, gdy bakterie z moczu przedostaną się do gruczołu krokowego. Inną przyczyną zapalenia gruczołu krokowego może być uszkodzenie nerwów w dolnych drogach moczowych, które może być spowodowane operacją lub urazem tego obszaru.

Objawy

Jakie są objawy zapalenia gruczołu krokowego?

Oznaki i objawy zapalenia gruczołu krokowego mogą obejmować:
– ból lub uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu (dyzuria);
– trudności w oddawaniu moczu, takie jak popuszczanie lub wahanie oddawania moczu;
– częste oddawanie moczu, szczególnie w nocy (nokturia);
– nagłą potrzebę oddania moczu;
– mętny mocz;
– krew w moczu;
– ból w podbrzuszu, pachwinie lub dolnej części pleców;
– ból w obszarze pomiędzy moszną, a odbytem;
– ból lub dyskomfort prącia lub jąder;
– bolesny wytrysk;
– objawy i symptomy grypopodobne (w przypadku bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego).

Diagnoza

Jak diagnozuje się zapalenie gruczołu krokowego?

Diagnoza zapalenia gruczołu krokowego polega na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, badaniu fizykalnym oraz badaniu moczu. Dodatkowo wskazane jest wykonanie badanie urodynamicznego, USG, USG przezodbytnicze oraz pomiar stężenia markerów prostaty PSA we krwi.

Leczenie

Jak leczy się zapalenie gruczołu krokowego?

Leczenie ostrego zapalenia gruczołu krokowego o podłożu bakteryjnym polega na stosowaniu antybiotykoterapii oraz środków przeciwbólowych i rozkurczowych. Należy pamiętać, aby spożywać duże ilości płynów. Bezobjawowe zapalenie prostaty nie wymaga leczenia.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zapaleniu gruczołu krokowego?

W przewlekłym zapaleniu prostaty ważna jest pielęgnacja, odpowiednia higiena oraz odpowiedni styl życia, aby zapobiec nawrotom. Zaleca się unikać ucisku na krocze, ograniczyć spożywanie alkoholu, kawy oraz zaprzestanie palenia. Zalecane jest spożywanie dużej ilości wody oraz regularne badania gruczołu krokowego.