Lek na receptę.

Amaryl 2

tabletki2 mg

Amaryl jest doustnym lekiem zmniejszającym stężenie glukozy (cukru) we krwi. Działanie leku Amaryl polega na zwiększeniu ilości insuliny uwalnianej przez trzustkę. Insulina zmniejsza stężenie glukozy we krwi. Amaryl jest stosowany do leczenia cukrzycy typu 2, gdy za pomocą diety, ćwiczeń fizycznych i zmniejszenia masy ciała nie można wyrównać stężenia glukozy we krwi.

Spis treści

  Opis leku

  Amaryl 2 – co to?

  Amaryl jest doustnym lekiem zmniejszającym stężenie glukozy (cukru) we krwi. Działanie leku Amaryl polega na zwiększeniu ilości insuliny uwalnianej przez trzustkę. Insulina zmniejsza stężenie glukozy we krwi. Amaryl jest stosowany do leczenia cukrzycy typu 2, gdy za pomocą diety, ćwiczeń fizycznych i zmniejszenia masy ciała nie można wyrównać stężenia glukozy we krwi.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Amaryl 2?

  Dawkowanie leku Amaryl jest indywidualne i zależy od stanu zdrowia pacjenta. Początkowa dawka to 1 mg (jedna tabletka) raz dziennie. Lekarz może podnieść dawkę po 1-2 tygodniach, jeśli to konieczne. Maksymalna dawka to 6 mg (dwie tabletki) na dobę. Lekarz może zalecić łączne stosowanie Amarylu z metforminą lub insuliną, ale dawka zostanie ustalona indywidualnie. W przypadku zmiany masy ciała, trybu życia lub gdy pacjent jest pod wpływem stresu, należy poinformować o tym lekarza, by mógł on dostosować dawkę leku. Jeśli w opinii pacjenta działanie leku jest za słabe lub zbyt mocne, nie należy zmieniać dawki samodzielnie, należy skontaktować się z lekarzem.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Amaryl 2?

  Przechowuj lek Amaryl w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie używaj go po upływie terminu ważności. Nie przechowuj w temperaturze powyżej 30°C. Jeśli zauważysz oznaki zepsucia, nie stosuj. Nie wyrzucaj leków do kanalizacji ani kosza na śmieci.

  Forma podania

  Amaryl 2 jest lekiem w formie tabletek, zawierających 2 mg substancji czynnej – glimepirydu. Lek należy przyjmować doustnie, tuż przed lub w trakcie pierwszego posiłku dnia (zazwyczaj śniadanie) lub innego głównego posiłku. Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza. Jeśli stosuje się lek Amaryl, należy przestrzegać zalecanej diety.
  Tabletkę należy połykać bez rozgryzania lub żucia, popijając płynem.

  Działania niepożądane

  Jakie skutki uboczne może powodować Amaryl 2?

  Lek Amaryl może powodować różne działania niepożądane. Niektóre osoby mogą doświadczyć reakcji alergicznych, które mogą prowadzić do duszności, niskiego ciśnienia krwi lub wstrząsu. Mogą wystąpić także problemy z wątrobą, takie jak zażółcenie skóry i oczu czy zaburzenia przepływu żółci. Alergia skórna może objawiać się świądem, wysypką, pokrzywką, a także nadwrażliwością na światło. Bardzo poważnym działaniem niepożądanym jest ciężka hipoglikemia, która może prowadzić do utraty przytomności, napadów drgawek lub śpiączki. Niektóre osoby mogą doświadczyć zmniejszenia liczby komórek krwi, co zwiększa ryzyko krwawień, zakażeń i osłabienia. Wystąpić mogą także zaburzenia smaku, łysienie oraz problemy z przewodem pokarmowym, takie jak nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia i ból brzucha.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Amaryl 2?

  Przeciwwskazania:
  – jeśli pacjent ma uczulenie na glimepiryd lub inne leki z grupy pochodnych sulfonylomocznika lub sulfonamidów lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  – jeśli pacjent ma cukrzycę insulinozależną (cukrzyca typu 1),
  – jeśli pacjent ma kwasicę ketonową,
  – jeśli pacjent ma śpiączkę cukrzycową,
  – jeśli pacjent ma ciężkie zaburzenia czynności nerek,
  – jeśli pacjent ma ciężkie zaburzenia czynności wątroby.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Amaryl 2?

  Zastosowanie zbyt dużej liczby tabletek Amaryl lub przyjęcie dodatkowej dawki jest niebezpieczne dla pacjenta, ponieważ istnieje ryzyko hipoglikemii, czyli obniżenia poziomu cukru we krwi. W takim przypadku należy natychmiast spożyć wystarczającą ilość cukru i poinformować jak najszybciej lekarza. Leczenie hipoglikemii u dzieci, u których doszło do przypadkowego przyjęcia leku, ilość podanego im
  cukru musi być kontrolowana, aby uniknąć ryzyka hiperglikemii. Osobom nieprzytomnym nie wolno podawać pożywienia i napojów.
  W razie długotrwałej hipoglikemii bardzo ważne jest, aby pacjent znajdował się pod kontrolą lekarza do czasu, aż nie minie zagrożenie. Ciężkie przypadki hipoglikemii z utratą przytomności i ciężkimi zaburzeniami neurologicznymi wymagają szybkiej pomocy lekarskiej.

  Wygląd

  Lek Amaryl 2 to zielone, podłużne tabletki, które mają rowki po obu stronach. Tabletki można podzielić na dwie równe dawki wzdłuż linii podziału. Tabletki są pakowane w blistry, które znajdują się w tekturowym pudełku. W jednym opakowaniu może być 30 lub 120 tabletek.

  Pytania i odpowiedzi

  Pytanie Odpowiedź
  Czy stosowanie leku Amaryl 2 ma wpływ na prowadzenie pojazdów?Zdolność do koncentracji lub szybkiej reakcji może być zaburzona z powodu zmniejszenia stężenia glukozy we krwi (hipoglikemia) lub zwiększenia stężenia glukozy we krwi (hiperglikemia).
  Gdzie znajdę ulotkę leku Amaryl 2?Ulotka jest dołączona do opakowania leku, a także znajduje się na stronie internetowej: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/7833/leaflet
  Czy Amaryl 2 zawiera sód?Lek Amaryl zawiera mniej niż 23 mg sodu w przeliczeniu na jedną tabletkę, został więc uznany za lek „wolny od sodu”.
  Jakie są przeciwwskazania do stosowania Amaryl 2?Leku Amaryl 2 nie należy stosować jeśli pacjent:
  -ma cukrzycę insulinozależną (typu 1.),
  -ma uczulenie na glimepiryd,
  -ma ciężkie zaburzenia czynności nerek lub wątroby.
  Pełna lista przeciwwskazań do stosowania znajduje się w ulotce.
  Jak wygląda tabletka leku Amaryl 2?Tabletka Amaryl 2 ma zielony kolor i podłużny, rowkowany po obu stronach kształt.

  Ulotka

  Ulotka leku Amaryl 2 dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki i substancje czynne zawarte w leku Amaryl 2 to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Amaryl 2 zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Amaryl 2 jest Sanofi.

  Kategorie

  Postać

  tabletki

  Moc

  2 mg

  Tablica pytań o Amaryl 2

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Amaryl 2 to: Symglic, GlimeHexal 2.

  • GlimeHexal 2, tabletki, 2 mg
   Lek na receptę
   tabletki2 mg
  • Symglic, tabletki, 2 mg
   Lek na receptę
   tabletki2 mg

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: .