Dostępne postaci leku

Tabletki, tabletki o przedłużonym uwalnianiu

Działanie

Matformina hamuje wytwarzanie glukozy w wątrobie, zwiększa jej wychwyt i zużycie przez mięśnie oraz opóźnia absorpcję w jelicie. Dzięki temu wykazuje działanie przeciwcukrzycowe. Co istotne, lek ten nie pobudza wydzielania insuliny i nie powoduje hipoglikemii.

Wskazania

Metformina to lek, który stosuje się przede wszystkim w leczeniu cukrzycy typu 2, zwłaszcza u osób z nadwagą lub otyłością. Lek ten pomaga kontrolować glukozycukru we krwi. Metformina może być także stosowana w leczeniu innych dolegliwości, takich jak zespół policystycznych jajników.

Przeciwwskazania

Metformina nie powinna być stosowana, jeśli masz poważne problemy z nerkami, wątrobą lub sercem. Innymi przeciwwskazaniami są karmienie piersią, kwasica metaboliczna oraz zatrucie alkoholem.

Działania niepożądane

Metformina może powodować kilka nieprzyjemnych skutków ubocznych. Najczęściej spotykane to biegunka, nudności oraz wymioty, zwłaszcza na początku leczenia. Może wystąpić uczucie pełności brzucha czy metaliczny smak w ustach, zaburzenia apetytu czy skórne reakcje alergiczne.

Przedawkowanie

Objawy znacznego przedawkowania metforminy mogą obejmować uczucie zmęczenia, trudności z oddychaniem, ból w brzuchu, nudności, wymioty oraz nieregularne bicie serca. Jest to związane z nadmiarem kwasu mlekowego w organizmie (kwasica mleczanowa). W takim przypadku należy udać się na oddział ratunkowy. Pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dawki leku.

Środki ostrożności

Przyjmując metforminę, pilnuj regularności i nie przekraczaj zaleconej dawki. Należy pamiętać, że podczas stosowania metforminy może dojść do kwasicy mleczanowej, która, choć występuje bardzo rzadko, to może stanowić poważne zagrożenie zdrowia. Do objawów tego stanu należą: ból brzucha, skurcze mięśni, przewlekłe zmęczenie, niedociśnienie i śpiączka. W przypadku występowania tego typu objawów należy natychmiast poszukać pomocy medycznej.