Metformina jest doustnym lekiem przeciwcukrzycowym, który pomaga kontrolować poziom cukru we krwi.
Lek ten jest stosowany w połączeniu z dietą i ćwiczeniami fizycznymi w celu poprawy kontroli poziomu cukru we krwi u dorosłych z cukrzycą typu 2.
W preparatach występuje w postaci chlorowodorku metforminy.
Chlorowodorek metforminy jest czasami stosowany razem z insuliną lub innymi lekami, ale nie jest przeznaczony do leczenia cukrzycy typu 1.
Lek ten jest również stosowany off-label w leczeniu zespołu policystycznych jajników (PCOS).
Środki ostrożności
Nie należy stosować chlorowodorku metforminy, jeśli pacjent jest na niego uczulony lub jeśli ma:
ciężką chorobę nerek;
kwasicę metaboliczną lub cukrzycową kwasicę ketonową (należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniego leczenia).
W przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego lub jakiegokolwiek rodzaju badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej z użyciem barwnika wstrzykiwanego do żył, może być konieczne czasowe przerwanie stosowania chlorowodorku metforminy.
Poinformuj swojego lekarza, jeśli kiedykolwiek miałeś:
chorobę nerek (przed zastosowaniem tego leku może być konieczne sprawdzenie czynności nerek);
wysoki poziom ketonów we krwi lub moczu;
chorobę serca, zastoinową niewydolność serca;
chorobę wątroby;
jeśli stosujesz również insulinę lub inne doustne leki przeciwcukrzycowe.
Może u Ciebie wystąpić kwasica mleczanowa, niebezpieczne nagromadzenie kwasu mlekowego we krwi. Może to być bardziej prawdopodobne, jeśli masz inne schorzenia, ciężkie zakażenie, przewlekły alkoholizm lub jeśli masz 65 lat lub więcej. Zapytaj swojego lekarza o ryzyko.
Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza dotyczącymi stosowania chlorowodorku metforminy, jeśli jesteś w ciąży lub zajdziesz w ciążę. Kontrolowanie cukrzycy jest bardzo ważne w czasie ciąży, a wysoki poziom cukru we krwi może powodować komplikacje zarówno u matki, jak i u dziecka. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania tego leku.
Chlorowodorek metforminy może stymulować owulację u kobiet w okresie przedmenopauzalnym i może zwiększać ryzyko niezamierzonej ciąży. Należy porozmawiać z lekarzem o tym ryzyku.
Nie należy karmić piersią podczas stosowania tego leku.
Lek ten nie powinien być podawany dzieciom w wieku poniżej 10 lat. Niektóre postacie chlorowodorku metforminy nie są zatwierdzone do stosowania przez osoby poniżej 18 roku życia.
Działania niepożądane
Należy zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli masz objawy reakcji alergicznej na chlorowodorek metforminy: pokrzywka; utrudnione oddychanie; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła.
U niektórych osób stosujących ten lek rozwija się kwasica mleczanowa, która może być śmiertelna. Zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli masz nawet łagodne objawy, takie jak:
nietypowy ból mięśni;
uczucie zimna;
problemy z oddychaniem;
zawroty głowy, światłowstręt, zmęczenie lub bardzo słabe samopoczucie;
ból brzucha, wymioty;
wolne lub nieregularne bicie serca.
Częste działania niepożądane chlorowodorku metforminy mogą obejmować:
niski poziom cukru we krwi;
mdłości, rozstrój żołądka;
biegunkę.