Co to jest zajady?

Zajady nazywane są również zapaleniem kącików ust lub kątowym zapaleniem warg. Jest to schorzenie dotyczące błon śluzowych jamy ustnej. Do ich powstawania przyczyniają się przede wszystkim bakterie i grzyby, które umiejscawiają się w tej części twarzy, a ich rozwojowi sprzyja ciepłe i wilgotne środowisko okolicy kącików ust. Nie są to zmiany zakaźne, mogą występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zajadów?

Bezpośrednią przyczyną rozwoju zajadów są zakażenia bakteryjne oraz grzybicze. Podatne są na nie szczególnie osoby noszące aparaty ortodontyczne, czy protezy, ponieważ dochodzi wtedy do częstego podrażniania ust. Zajadom sprzyja także częste oblizywanie ust oraz suchość jamy ustnej. Niektóre choroby mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka powstania zajadów np. cukrzyca, alergie, awitaminozy czy niedokrwistość.

Objawy

Jakie są objawy zajadów?

Początkowymi objawami, które początkowo można bagatelizować to wysuszenie oraz zaczerwienienie w okolicach kącików ust. Zajady mają charakter bolących zmian, często pękają oraz krwawią. Dodatkowe objawy towarzyszące to świąd oraz pieczenie. Zajady mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zajady?

Rozpoznanie zajadów jest bardzo łatwe, diagnoza może być postawiona przez samego pacjenta, jednak w przypadku wątpliwości można skonsultować problem z farmaceutą lub lekarzem. Zmiana i miejsce jej występowania jest dość charakterystyczna, co znacznie ułatwia jej diagnostykę.

Leczenie

Jak leczy się zajady?

Jest wiele skutecznych metod leczenia zajadów, zarówno tych farmakologicznych, jak i domowych. Bardzo ważne jest działanie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze, aby wyeliminować bezpośrednią przyczynę powstania tych zmian- polecane są maści lub kremy o takim spektrum działania. W przypadku niedoboru witamin należy rozpocząć przyjmowanie preparatów uzupełniających te niedobory. Warto zadbać także o nawilżenie i natłuszczenie tych okolic.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zajadom?

W celu zapobiegnięcia powstaniu zajadów warto ograniczyć czynniki zwiększające ryzyko ich powstania np. oblizywanie i mechaniczne drażnienie ust. Należy dbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie ust, zabezpieczać je przed nieprzyjemnymi czynnikami środowiska np. wiatrem lub mrozem, aby zapobiec nadmiernemu wysuszeniu. Ważna jest także zbilansowana dieta, aby nie doprowadzić do niedoborów witamin.