Co to jest ostre zapalenie dziąseł?

Ostre zapalenie dziąseł jest powszechną i łagodną formą choroby dziąseł, która powoduje podrażnienie, zaczerwienienie i obrzęk dziąseł. Nieleczone może przekształcić się w zapalenie przyzębia.

Przyczyny

Jakie są przyczyny ostrego zapalenia dziąseł?

Do najważniejszych przyczyn ostrego zapalenia dziąseł należy nieprawidłowa higiena zębów, języka i całej jamy ustnej. Zapalenie dziąseł może być również wynikiem nieprawidłowej diety, która jest uboga w witaminy i minerały niezbędne do zachowania zdrowych zębów i oczywiście dziąseł (niedobór witaminy C jest powiązany z chorobami dziąseł). Może również wynikać z zażywania niektórych rodzajów leków lub z urazów mechanicznych, np. z nieprawidłowo dopasowanej protezy, aparatu ortodontycznego lub zbyt intensywnego szczotkowania zębów.

Objawy

Jakie są objawy ostrego zapalenia dziąseł?

Objawy zapalenia dziąseł obejmują zaczerwienione i opuchnięte dziąsła, które łatwo krwawią, gdy chory myje zęby. Inne oznaki i objawy zapalenia dziąseł mogą obejmować: jaskrawoczerwony lub fioletowy kolor dziąseł, bolesność, wrażliwość na dotyk, cuchnący lub nieświeży oddech, obrzęk dziąseł.

Diagnoza

Jak diagnozuje się ostre zapalenie dziąseł?

Dentysta lub higienistka stomatologiczna sprawdza objawy, takie jak płytka nazębna i kamień nazębny w jamie ustnej. Może być również zalecane sprawdzenie objawów zapalenia przyzębia. Można tego dokonać za pomocą promieni rentgenowskich lub sondowania periodontologicznego przy użyciu instrumentu, który mierzy głębokość kieszonek wokół zęba.

Leczenie

Jak leczy się ostre zapalenie dziąseł?

Podstawą leczenia zapalenia dziąseł powinna być poprawa higieny jamy ustnej. Przy stwierdzonym stanie zapalnym zalecane jest stosowanie past, które skutecznie usuwają płytkę nazębną i działają regenerująco na podrażnione dziąsła. Dodatkowo należy czyścić przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną i płukać jamę ustną płynem o właściwościach antybakteryjnych, łagodzącym podrażnienia i zapobiegającym gromadzeniu się płytki nazębnej.

Lekarz może przepisać również preparaty łagodzące i przeciwzapalne, które stosuje się miejscowo. Przy ostrym stanie zapalnym konieczne może być ponadto założenie lekarstwa oraz przyjmowanie antybiotyku. Jeżeli zapalenie dziąseł jest wynikiem innej choroby, dobrym rozwiązaniem może być też zażywanie leków wzmacniających odporność.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się ostremu zapaleniu dziąseł?

Zapobieganie zapaleniu dziąseł – podobnie jak leczenie tej dolegliwości – polega przede wszystkim na zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Trzeba więc pamiętać o codziennym myciu zębów, czyszczeniu przestrzeni między zębami oraz stosowaniu płynu do płukania ust. Elementem profilaktyki zapalenia dziąseł powinny być też regularne wizyty kontrolne u stomatologa, który w razie potrzeby zaleci przeprowadzenie skalingu – bezpiecznego zabiegu, którego celem jest usunięcie nagromadzonego kamienia nazębnego.