Co to jest wypadanie włosów?

Wypadanie włosów to stan, gdy włosy zaczynają nadmiernie wypadać i szybciej niż zwykle. Może to być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak stres, niewłaściwa dieta, choroby skóry głowy lub dziedziczne predyspozycje.

Przyczyny

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Wypadanie włosów może być spowodowane różnymi czynnikami. Najczęstsze przyczyny to starzenie się, genetyka oraz hormony. Stres, niedożywienie, niektóre leki oraz zabiegi, takie jak chemioterapia także mogą prowadzić do utraty włosów. Ponadto, choroby skóry głowy mogą powodować wypadanie włosów.

Objawy

Jakie są objawy wypadania włosów?

Objawy wypadania włosów mogą obejmować stopniowe przerzedzanie się czupryny, łyse plamy lub pełne łysienie. Innym objawem może być swędzenie lub pieczenie skóry głowy przed wypadaniem włosów. Warto pamiętać, że niewielka ilość włosów wypada codziennie i to jest zupełnie normalne, ale duża ich ilość może wskazywać na problem.

Diagnoza

Jak diagnozuje się wypadanie włosów?

Diagnozowanie wypadania włosów jest dość proste. Lekarz najpierw zapyta o stan zdrowia i styl życia, a potem zbada skórę głowy. Możliwe, że poprosi o dodatkowe badania krwi, aby sprawdzić poziom hormonów tarczycy, czy niedobory żelaza. W niektórych przypadkach może zlecić biopsję skóry głowy, aby wykluczyć problemy związane ze skórą.

Leczenie

Jak leczy się wypadanie włosów?

Leczenie wypadania włosów zależy od jego przyczyny. Możliwe metody to leki, zabiegi lub zmiana stylu życia. Często stosowanym lekiem jest minoxidil, który jest dostępny bez recepty i nakłada się go na skórę głowy, aby stymulować wzrost włosów. Inny lek to finasteryd, który hamuje hormon powodujący łysienie męskie. W przypadku niedoborów żywieniowych lekarz może zalecić zmiany w diecie lub suplementy, takie jak żelazo czy biotyna. W skrajnych przypadkach mogą być rozważane zabiegi, jak przeszczep włosów.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się wypadaniu włosów?

Aby zapobiec wypadaniu włosów, podstawą jest zdrowy styl życia: zdrowe, zrównoważone odżywianie bogate w białko, witaminy i minerały, zwłaszcza żelazo i witaminę D. Regularny wysiłek fizyczny poprawia krążenie, co promuje wzrost włosów. Warto unikać stresu i zadbać o dobry sen. Ponadto zaleca się ograniczenie używania produktów do stylizacji włosów, które mogą je uszkodzić.