leki-orange

Rozrost gruczołu krokowego

Rozdziały

Jakie są objawy rozrostu gruczołu krokowego?

Rozrost gruczołu krokowego może wywierać nacisk na pęcherz moczowy i cewkę moczową, czyli przewód, przez który przepływa mocz. Może to wpływać na sposób oddawania moczu i powodować: trudności z rozpoczęciem oddawania moczu, częstą potrzebę oddawania moczu, słaby strumień moczu oraz trudności z całkowitym opróżnieniem pęcherza.

Jakie są przyczyny rozrostu gruczołu krokowego?

Przyczyna powiększenia prostaty nie jest znana, ale uważa się, że jest ona związana ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi u mężczyzny w miarę starzenia się. Innymi czynnikami ryzyka oprócz wieku mogą być: otyłość, stres, wstrzemięźliwość seksualna, choroby weneryczne.

Jak zdiagnozować rozrost gruczołu krokowego?

Diagnoza rozrostu gruczołu krokowego polega na ocenie wielkości i innych cech prostaty przez badanie gruczołu palcem wprowadzonym do odbytnicy. Dodatkowo wykonuje się badanie moczu oraz pomiar stężenia PSA we krwi (swoistego antygenu sterczowego). Można wykonać również badanie USG w celu dokładniejszej oceny.

Jak zapobiegać rozrostowi gruczołu krokowego?

Nie istnieją bezpośrednie metody zapobiegające zachorowaniu na rozrost gruczołu krokowego. Ważne jest, aby pacjenci po 50. roku życia byli regularnie badani przez urologa w celu szybkiego wykrycia schorzenia i uniknięcia powikłań.

Leczenie rozrostu gruczołu krokowego

Leczenie farmakologiczne rozrostu gruczołu krokowego polega na stosowaniu leków, które ułatwiają odpływ moczu, rozluźniają mięśnie dróg moczowych i zmniejszają prostatę. Czasami w łagodnym rozroście prostaty wystarczająca może być zmiana stylu życia, natomiast w niektórych przypadkach może być konieczny zabieg chirurgiczny.

Leki na rozrost gruczołu krokowego

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu rozrostu gruczołu krokowego.
Loading...

Koniec.

No more pages to load

1 2 5