aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Jakie są dobre tabletki na prostatę?

Poznaj polecane tabletki na prostatę bez recepty!

Jeśli podejrzewasz u siebie problemy z prostatą lub ich doświadczasz, to oprócz leków na receptę warto zwrócić uwagę na tabletki na prostatę bez recepty. Przedstawiamy najlepsze tabletki na prostatę.
Tabletki na prostatę bez recepty: Prostamol Uno, Gold Prost, ProstiMen (fot. leki.pl).

Jak rozpoznać problemy z prostatą?

Prostata to inaczej gruczoł krokowy, czyli narząd znajdujący się pomiędzy pęcherzem moczowym a penisem u mężczyzn. Prostata wchodzi w skład układu moczowo-płciowego i jest odpowiedzialna, m.in. za wydzielanie płynu, który tworzy spermę. Prostata jest bardzo ważnym organem z punktu widzenia zdrowia mężczyzny, a zaburzenia jej funkcjonowania mogą być bardzo groźne. Gruczoł krokowy otacza cewkę moczową, dlatego jego powiększenie jest niebezpieczne.

Jakie są główne objawy problemów z prostatą? Powiększona prostata uciska okoliczne struktury, dlatego chory doświadcza problemów z oddawaniem moczu. Strumień moczu jest nieregularny, słaby i przerywany. Dodatkowo mężczyzna odczuwa parcie na pęcherz, co dodatkowo zmusza go do częstszego odwiedzania toalety. Te problemy zwykle nasilają się w nocy. Inne symptomy przerostu gruczołu krokowego związane są z problemami z nietrzymaniem moczu, uczucia niekompletnego opróżnienia pęcherza i zalegania moczu w pęcherzu. W skrajnych przypadkach może dojść do zablokowania cewki moczowej przez nadmierny ucisk i zatrzymania moczu [1].

Skuteczne tabletki na prostatę na receptę

Jeśli zauważasz u siebie któryś z powyższych symptomów to warto odwiedzić lekarza. Diagnostykę rozrostu gruczołu krokowego przeprowadza zwykle lekarz urolog przy pomocy badania per rectum oraz USG. Najskuteczniejsze tabletki na prostatę dostępne są na receptę. Zwykle stosuje się leki z grupy alfa-blokerów, które rozluźniają mięśnie narządów układu moczowego, np. doksazosynę (Apo-Doxan, Cardura XL), tamsulozynę (Adatam XR, Fokusin, Omnic, Omnic Ocas, Prostamnic, Ranlosin, Uprox XR), alfuzosynę (Dalfaz SR, Dalfaz Uno). Powyższe substancje najczęściej łączy się z inhibitorami 5-alfa reduktazy, które odpowiadają za zmniejszenie objętości prostaty. Tutaj stosuje się głównie finasteryd (Adaster, Apo-Fina, Finaster, Hyplafin, Penester). Czy istnieją tabletki na prostatę bez recepty, które faktycznie działają?

Jakie są tabletki na prostatę bez recepty?

Jeśli chodzi o prostatę i tabletki bez recepty, to można tutaj kupić jedynie preparaty ziołowe. Nie znaczy to, że są złe, bo stosuje się je wspomagająco, ale nie mogą stanowić podstawy terapii. Poniżej przedstawiamy tabletki na prostatę bez recepty, które zawierają składniki roślinne o możliwym pozytywnym działaniu na powiększoną prostatę.

Prostata i palma sabałowa

Jako pierwszą roślinę należy wymienić palmę sabałową (bocznia piłkowana). Znajduje się on praktycznie we wszystkich tabletkach na prostatę bez recepty. Preparat Prostamol Uno zawiera jedynie wyciąg z tej rośliny. Czy palma sabałowa działa? Istnieje wiele pojedynczych badań, które wskazują, że stosowanie ekstraktów z tej rośliny faktycznie pomaga zmniejszyć objawy łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Pacjenci po 6. miesiącach stosowanie 320 mg wyciągu dziennie prezentowali spadek stanu zapalnego narządu. Dochodziło także do zmniejszenia epizodów parcia na pęcherz lub trudności w oddawaniu moczu. Z drugiej strony istnieją też badania o większej wartości, które pokazują, że przyjmowanie palmy sabałowej nie poprawia istotnie przebiegu choroby [2-5].

Prostamol Uno, kapsułki miękkie

Olej z pestek dyni i palma sabałowa

Druga najczęściej spotykana roślina w tabletkach na prostatę bez recepty to dynia, a dokładniej olej lub ekstrakt z jej pestek. Znajdziemy go w takich produktach jak MultiProsti, Doppelherz Aktiv na prostatę Forte, DuoMen Prostatum, ProstiMen. Dynia zwykle występuje w połączeniach z palmą sabałową. Olej z pestek dyni przynosi ulgę i redukuje objawy przerostu gruczołu krokowego, jednak podobnie jak wcześniej, wiele wniosków pochodzi z badań o niskiej jakości bądź z doniesień związanych z medycyną tradycyjną. Pozytywne skutki osiągano stosując około 1 g olej z pestek dyni na dobę przez okres minimum 3. miesięcy [5].

MultiProsti, kapsułki

  Doppelherz Aktiv na prostatę Forte, kapsułki

  ProstiMen, kapsułki

  Prostata i tabletki bez recepty ze śliwą afrykańską

  Ciekawym składnikiem wspomagającym funkcjonowanie prostaty jest wyciąg z kory śliwy afrykańskiej. To jedyny preparat w formie leku bez recepty o nazwie Poldanen. Niektóre badania wskazują, że ekstrakty z tej rośliny działają przeciwzapalnie i regeneracyjnie na komórki gruczołu krokowego oraz hamują ich namnażanie się, co przeciwdziała jego powiększaniu się. Lek ten powinno się stosować minimum przez miesiąc, przyjmując 2 tabletki 2 razy na dobę [5].

  Poldanen, tabletki powlekane

  Czy pokrzywa działa na prostatę?

  Do składników wspomagających działanie gruczołu krokowego, które można stosować prewencyjnie zaliczamy wyciąg z korzenia pokrzywy zwyczajnej. Istnieją badania, które wskazują na zmniejszenie objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego po stosowaniu 600 mg wyciągu z korzenia dwa razy na dobę przez dłuższy czas (minimum kilkanaście tygodni). Wyciąg z korzenia pokrzywy znajduje się w wielu preparatach, np. Doppelherz aktiv na prostatę Forte, ProstiMen, Gold Prost i Olimp Prostatan [5].

  GoldProst, tabletki

  Tabletki z wierzbownicą na prostatę

  Ostatnie omawiane tabletki na prostatę bez recepty zawierają wyciąg z wierzbownicy drobnokwiatowej. Działanie tej roślinny jest podobne jak wcześniej. Można ją spotkać w produktach takich jak ProstiMen lub Wierzbownica drobnokwiatowa forte. Kluczem do uzyskania pozytywnego efektu jest odpowiednie dawkowanie. Należy stosować 500 mg wyciągu roślinnego na dobę przez minimum kilka miesięcy, aby uzyskać efekty [5].

  Wierzbownica drobnokwiatowa forte, tabletki

  Podsumowanie

  Jeśli rozpoznajesz u siebie trudności w oddawaniu moczu lub innego objawy, które wskazują na rozrost gruczołu krokowego, to w pierwszej kolejności udaj się do lekarza. Nie rozpoczynaj terapii tabletkami bez recepty na prostatę, bo może to opóźnić jedynie poprawność diagnozy. Łagodny rozrost gruczołu krokowego skutecznie leczy się lekami na receptę.

  Żadne wytyczne leczenia choroby nie wskazują na konkretny preparat ziołowy, a niektóre podają, że tabletki bez recepty na prostatę z wyciągami roślinnymi są nieskuteczne. Natomiast nie ma przeciwwskazań do ich stosowania pomocniczo. Pamiętaj, aby nie rezygnować z terapii przepisanej przez lekarza! Przy wyborze tabletek na prostatę kieruj się różnorodnością składników aktywnych w preparacie, gdyż im więcej, tym lepiej. Terapię wspomagającą stosuj przez dłuższy czas, bo krótkie zażywanie tabletek nie przyniesie żadnych korzyści [1].

  Bibliografia

  1. A. Miernik i C. Gratzke, „Current Treatment for Benign Prostatic Hyperplasia”, Dtsch. Ärztebl. Int., t. 117, nr 49, s. 843–854, grudz. 2020, doi: 10.3238/arztebl.2020.0843.
  2. Y. Kwon, „Use of saw palmetto (Serenoa repens) extract for benign prostatic hyperplasia”, Food Sci. Biotechnol., t. 28, nr 6, s. 1599–1606, kwi. 2019, doi: 10.1007/s10068-019-00605-9.
  3. Bent S, Kane C, Shinohara K et al: Saw palmetto for benign prostatic hyperplasia. N Engl J Med 2006; 354: 557.
  4. Barry MJ, Meleth S, Lee JY et al: Effect of increasing doses of saw palmetto extract on lower urinary tract symptoms: A randomized trial. Jama 2011; 306: 1344.
  5. E. Csikós i in., „Treatment of Benign Prostatic Hyperplasia by Natural Drugs”, Molecules, t. 26, nr 23, s. 7141, lis. 2021, doi: 10.3390/molecules26237141.

  Omawiane substancje

  • Alfuzosyna

   Alfuzosyna jest lekiem stosowanym w leczeniu objawów łagodnego przerostu prostaty. Substancja ta działa na mięśnie gładkie w obrębie gruczołu krokowego, zmniejszając jego napięcie i poprawiając przepływ moczu.
   Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Doksazosyna

   Doksazosyna to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Substancja ta działa rozkurczająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych.
   Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Finasteryd

   Finasteryd jest lekiem stosowanym w leczeniu łysienia u mężczyzn. Substancja ta hamuje działanie enzymu odpowiedzialnego za przemianę testosteronu w dihydrotestosteron, który jest główną przyczyną łysienia u mężczyzn.
   Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Olej z pestek dyni zwyczajnej

   Olej z pestek dyni zwyczajnej jest substancją leczniczą, która może pomóc w łagodzeniu objawów zapalenia prostaty oraz poprawie funkcji pęcherza moczowego.
   Surowce roślinne
  • Tamsulosyna

   Tamsulosyna jest lekiem stosowanym w leczeniu objawów łagodnego przerostu prostaty. Substancja ta działa na mięśnie gładkie w obrębie gruczołu krokowego i ułatwia oddawanie moczu.
   Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Wyciąg z kory śliwy afrykańskiej

   Wyciąg z kory śliwy afrykańskiej może być stosowany w leczeniu różnych schorzeń. Jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne mogą pomóc w łagodzeniu objawów chorób.
   Surowce roślinne
  • Wyciąg z korzenia pokrzywy zwyczajnej

   Substancja lecznicza w postaci wyciągu z korzenia pokrzywy zwyczajnej wykazuje działanie moczopędne i przeciwzapalne, stosowana jest w leczeniu chorób układu moczowego oraz skóry.
   Surowce roślinne
  • Wyciąg z palmy sabałowej

   Wyciąg z palmy sabałowej jest stosowany w leczeniu schorzeń prostaty oraz łagodzenia objawów związanych z łysieniem u mężczyzn. Jest to naturalny składnik, który może pomóc w poprawie zdrowia i samopoczucia.
   Surowce roślinne
  • Wyciąg z pestek dyni zwyczajnej

   Wyciąg z pestek dyni zwyczajnej może pomóc w łagodzeniu objawów schorzeń prostaty oraz poprawie funkcjonowania układu moczowego. Jest to naturalny suplement diety, który może być stosowany jako uzupełnienie terapii lekowej.
   Surowce roślinne
  • Wyciąg z wierzbownicy drobnokwiatowej

   Wyciąg z wierzbownicy drobnokwiatowej jest substancją leczniczą stosowaną głównie w leczeniu bólu i gorączki. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a także ma działanie przeciwgorączkowe.
   Surowce roślinne

  Omawiane schorzenia

  • Choroby zapalne gruczołu krokowego

   Choroby zapalne gruczołu krokowego to grupa schorzeń dotykających mężczyzn, które charakteryzują się stanem zapalnym prostaty. Objawy mogą obejmować ból w okolicy krocza, problemy z oddawaniem moczu oraz zaburzenia erekcji.
  • Rak gruczołu krokowego

   Rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Wczesne wykrycie choroby i odpowiednie leczenie zwiększają szanse na wyleczenie.
  • Rozrost gruczołu krokowego

   Rozrost gruczołu krokowego jest jednym z najczęstszych schorzeń u mężczyzn powyżej 50. roku życia. Objawia się m.in. trudnościami w oddawaniu moczu oraz częstym parciem na pęcherz.
  • Zapalenie gruczołu krokowego

   Zapalenie gruczołu krokowego jest chorobą zapalną, która dotyczy mężczyzn w różnym wieku. Objawy schorzenia mogą obejmować ból w okolicy krocza, problemy z oddawaniem moczu oraz zaburzenia erekcji.

  Więcej poradników

  Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .