leki-orange

Kosmetyki konopne - poznaj ich właściwości

Jakie właściwości ma olej konopny?

Olej konopny w kosmetyce jest wykorzystywany od dawna, co rusz pojawiają się nowe produkty z jego zawartością. Krem z olejem konopnym ma potencjalne działanie przeciwzapalne, immunosupresyjne i przeciwbólowe. Może dawać efekty w leczeniu łuszczycy, egzemy oraz innych chorób zapalnych skóry.

Co zawiera olej konopny?

Olej konopny jest bogaty w kanabinoidy, głównie kannabidiol (CBD), który nie posiada właściwości narkotyzujących w przeciwieństwie do THC- tetrahydrokannabinolu. Procentowa zawartość związków chemicznych w olejku może różnić się między sobą w zależności od odmiany rośliny, jaka została użyta do produkcji olejku [1].

Olej konopny — jakie ma właściwości lecznicze?

Związki kannabinoidowe zawarte w oleju konopnym nadal stanowią pewnego rodzaju zagadkę dla naukowców. Mechanizm działania na skórę nie jest w pełni poznany, jednak pewne jest, że związki te oddziałują na układ endokannabinoidowy, wobec tego oczekujemy potencjalnego działania przeciwzapalnego i immunosupresyjnego, co można wykorzystać w terapii skórnych chorób zapalnych.

Olejek może dawać właściwości przeciwbólowe, a w niektórych pracach opisywane jest działanie hamujące na wydzielanie łoju. Nadreaktywność gruczołów łojowych jest szczególnie uciążliwa dla osób z trądzikiem [2-6].

Olej konopny i przeciwwskazania. Kiedy nie można go brać?

Olej konopny nie został jeszcze w pełni poznany, z tego względu mało wiemy o potencjalnych przeciwwskazaniach stosowania kosmetyków z jego zawartością. Ogólnie są one uważane za bezpieczne i poza alergią na składniki czynne nie posiadają przeciwwskazań.

Olejek konopny stosowany doustnie w niektórych przypadkach powodował uszkodzenie wątroby. Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie określić, czy podanie zewnętrzne nie przyniesie podobnych skutków [7,8,9,10].

Jakie są właściwości kosmetyków konopnych?

Kosmetyki z olejkiem konopnym mają szerokie zastosowanie. W związku z działaniem przeciwzapalnym mogą być wykorzystywane w przypadku:

Choroby zapalne skóry

Działanie immunosupresyjne i przeciwzapalne jest szczególnie wykorzystywane w łagodzeniu skórnych manifestacji łuszczycy i egzemy.

W aptekach znajdziemy marki:

CutisHelp

która przygotowała dedykowane powyższym problemom skórnym serie kosmetyków z olejem konopnym. Seria L zawiera kosmetyki łagodzące problemy skórne osób z łuszczycą. Znajdziemy w niej:

  • krem na dzień
  • krem na noc
  • szampon

Seria E poświęcona jest egzemie, gdzie również znajdziemy produkty dzienne, nocne i szampon.

Producent, odnosząc się do rozwiązań, jakie przedstawia dla wybranych problemów skórnych, podkreśla nawilżające i ochronne właściwości oleju konopnego.

Atopis Novaclear

Producent proponuje całą gamę produktów z olejem konopnym, których główną właściwością jest nawilżanie. Znajdziemy wśród nich:

  • szampon
  • balsam do ciała
  • krem do twarzy i ciała
  • płyn do mycia twarzy.

Kosmetyki konopne - właściwości.

Problemy z trądzikiem

Przeprowadzono badanie na ludzkich sebocytach, czyli komórkach produkujących łój, których nadaktywność jest głównym problemem w trądziku. Aplikacja CBD powodowała hamowanie wydzielania łoju. Zauważono również efekt przeciwzapalny. W związku z tym stosowanie preparatów z olejem konopnym na skórę trądzikową może dawać bardzo dobre rezultaty.

Obecnie marka CutisHelp posiada serię oznaczoną literą “A”, która jest przeznaczona dla skóry trądzikowej. W produktach oprócz oleju konopnego znajdziemy kwas azelainowy, często wykorzystywany w leczeniu trądziku, wysuszający zmiany tlenek cynku, czy substancje przyspieszające gojenie takie jak alantoina.

Dlaczego serie dedykowane zamiast zwykłego olejku na skórę?

W terapii wszystkich powyższych schorzeń można wybrać sam olej konopny, jednak w produktach dedykowanych danym problemom są używane podłoża i dodatki, które powodują wzmocnienie efektu leczniczego. Poza tym czysty olejek może spowodować zbyt mocne stłuszczenie skóry co nie będzie pożądanym efektem. Znacznie lepiej zdecydować się na gotowe kosmetyki, lub dodawać olejek do posiadanych kosmetyków i dopiero wtedy aplikować na skórę

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, zapalna, genetycznie uwarunkowana choroba skóry charakteryzująca się nadmierną produkcją przeciwciał IgE oraz dziedziczną skłonnością do obniżonego progu ś…
Egzema to przewlekła choroba skóry, która powoduje swędzenie, zaczerwienienie, wysypkę i suchą skórę. Może występować na różnych częściach ciała i zwykle cyklicznie się zaostrza, potem łagodnieje….
Łuszczyca to powszechna, niezakaźna, genetycznie uwarunkowana, przewlekła, zapalna choroba skóry. Charakteryzuje się okrągłymi, rumieniowymi, suchymi, łuszczącymi się plamami. Zmiany łuszczycowe dotyc…
Omawiane substancje
Olej z nasion konopii siewnej bogaty jest w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Zawiera również witaminy i składniki mineralne wpływające korzystnie na nasze zdrowie. Wykazuje działanie przeciw…
Podsumowanie
SubstancjeOlej z nasion konopii siewnej
SchorzeniaAtopowe zapalenie skóry,
Egzema,
Łuszczyca,
Trądzik
KategoriaAtopowe zapalenie skóry,
Łuszczyca,
Rany i problemy skórne
TematyMaść na skórę,
Problemy skórne
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja7 miesięcy temu
Data publikacji23.05.2023
Bibliografia10 źródeł