leki-orange

Poznaj najlepszy szampon na łuszczycę skóry głowy

Jaki szampon warto stosować na łuszczycę?

Łuszczyca to schorzenie, z którym zmaga się około 125 mln ludzi na całym świecie. Choć przyczyna występowania choroby nie została dokładnie określona, uważa się, że wpływ mają czynniki immunologiczne, genetyczne oraz środowiskowe.

Jakie są objawy łuszczycy?

Charakterystyczną oznaką łuszczycy jest występowanie specyficznych, łuszczących się, różnowoczerwonych plam na skórze. Zmieniona chorobowo miejsca są przesuszone, niejednokrotnie popękane (zwłaszcza na obszarach narażonych na tarcie), a także piekące i bolesne. Wynika to z zaburzonych procesów regeneracyjnych naskórka, który w zaawansowanej postaci choroby grubieje i pokrywa się tzw. blaszkami łuszczycowymi o srebrzystej barwie. Zmiany te pojawiają się na różnych częściach ciała, np. kolanach, łokciach, plecach, ale również dłoniach i stopach, w okolicy twarzy oraz skóry głowy.

Warto dodać, że łuszczyca jest dość “podstępną” jednostką chorobową. Ze względu na toczący się stan zapalny w organizmie, zwiększa się ryzyko rozwoju innych chorób, m.in. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, miażdżycy, a w niektórych przypadkach depresji [1,2].

Jak leczyć łuszczycę skóry głowy?

Choć łuszczyca jest schorzeniem przewlekłym i niewyleczalnym, istnieją preparaty, dzięki którym można złagodzić objawy, a nawet zapobiec zaostrzeniom choroby. Leczenie zmian łuszczycowych skóry głowy składa się najczęściej z dwóch etapów: początkowo zalecane jest stosowanie środków złuszczających, czyli takich, które wspomogą usuwanie nagromadzonej łuski. Wśród tego typu substancji możemy wymienić m.in. siarkę, mocznik oraz kwas salicylowy.

Kolejnym krokiem jest aplikacja preparatów o działaniu przeciwzapalnym i przeciwdziałających wtórnemu odkładaniu blaszek łuszczycowych. Są to m.in. produkty zawierające glikokortykosteroidy i kalcypotriol (pochodną witaminy D3). Te ostatnie są dostępne w postaci żelu, maści oraz pianek na skórę i są wydawane z przepisu lekarza [1,2].

Jakie składniki powinien zawierać skuteczny szampon na łuszczycę?

Skuteczny preparat powinien nie tylko dokładnie oczyszczać, ale również łagodzić stan zapalny, swędzenie i ból towarzyszący zmianom łuszczycowym pojawiającym się na owłosionej skórze głowy. Na polskim rynku aptecznym jest sporo produktów przeznaczonych dla łuszczyków, jednak jak znaleźć ten najbardziej odpowiedni dla siebie?

Warto rozważyć zakup szamponu, który pozwoli złuszczyć nagromadzoną łuskę łuszczycową, złagodzi podrażnienia i nawilży przesuszoną skórę głowy. Szukajmy więc produktów zawierających np. kwas salicylowy, pantenol, mocznik, kwas mlekowy, ichtiol biały, dziegieć czy cygnolinę [1,2].

Szampon na łuszczycę skóry głowy.

 

Szampony na łuszczycę skóry głowy — co warto stosować?

  • Mediderm szampon — zawiera łagodzący pantenol i glicerol, a także ichtiol biały, który wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwświądowe i łagodzące stan zapalny (preparat może być stosowany od 1. miesiąca życia, nie zawiera SLS) [3];
  • Pharmaceris P Puri-Ichtilium żel do mycia ciała i skóry głowy regulujący proces złuszczania — produkt, w składzie którego znajdziemy piroktonian olaminy, betainę, ichtiol, wyciąg z kory wierzby, a także tzw. immuno activator wit. D — składniki wspomagają regenerację skóry głowy, niwelują nadmierny świąd i suchość skalpu [4];
  • Paraderm z dziegciem — preparat zawiera glicerol, mocznik, ichtiol biały, wyciąg z wierzby oraz dziegieć brzozowy — formuła ma za zadanie niwelować podrażnienia, nawilżać skalp i ograniczać jego nadmierne złuszczanie [5];
  • Paraderm z dziegciem i octopiroxem — wśród składników aktywnych możemy wymienić m.in. octopirox (działa przeciwdrobnoustrojowo), ichtiol biały, dziegieć brzozowy oraz mocznik [5];
  • Oillan med + keratolityczny szampon dermatologiczny — w jego składzie znajdziemy mocznik, pantenol i glicerol, a także złuszczający kwas salicylowy [6];
  • Radical Med szampon specjalistyczny do włosów i skóry głowy ze zmianami łuszczycowymi oraz AZS — zawiera m.in. wyciąg z liści aloesu, alantoinę i pantenol, czyli składniki, które mają za zadanie zmiękczyć łuskę, ułatwić jej usuwanie i wspomóc regenerację skalpu [7];
  • Cerkopil hipoalergiczny szampon do włosów — produkt zawierający kompleks aminokwasów, witaminę PP, pantenol, kwas mlekowy oraz glicerol — składniki mają za zadanie złagodzić stany zapalne skóry głowy, a także oczyścić i nawilżyć skalp [8].
Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Łuszczyca to powszechna, niezakaźna, genetycznie uwarunkowana, przewlekła, zapalna choroba skóry. Charakteryzuje się okrągłymi, rumieniowymi, suchymi, łuszczącymi się plamami. Zmiany łuszczycowe dotyc…
Omawiane substancje
Dziegieć brzozowy to produkt destylacji na zimno drewna, gałęzi i/lub kory brzozy. Stosowany jest jako składnik preparatów kosmetycznych w postaci kremów, szamponów, mydeł, balsamów. Wykazuje właściwo…
Dziegieć sosnowy to produkt suchej destylacji gałęzi, kory i/lub drewna sosny. Wykazuje silnie działanie przeciwświądowe, przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze, wysuszające oraz przeciwgrzybicze. Stosow…
Ichtiol biały posiada właściwości antyseptyczne oraz zmiękczające naskórek. Ma silne działanie przeciwgrzybicze, przeciwświądowe. Stanowi składnik szamponów oraz kremów.
Kwas mlekowy został uznany za skuteczny, naturalnie występujący w skórze środek utrzymujący wilgoć. Ma on korzystny wpływ na suchą skórę oraz w przypadku poważnego dyskomfortu związanego z nadmiernym …
Kwas salicylowy jest środkiem keratolitycznym (złuszczającym), który powoduje złuszczanie zewnętrznej warstwy skóry. Lek stosowany jest miejscowo w leczeniu trądziku, łupieżu, łojotoku lub łuszczycy, …
Mocznik jest emolientem o działaniu keratolitycznym. Stosowany jest miejscowo (na skórę) w celu zmiękczenia szorstkiej lub suchej skóry spowodowanej takimi chorobami skóry, jak egzema, łuszczyca, rogo…
Panthenol (D-panthenol) to inaczej prowitamina B5, która jest pochodną witaminy B5, czyli nietrwałego kwasu pantotenowego. Kwas pantotenowy naturalnie występuje w skórze, włosach i paznokciach. Niedob…
Podsumowanie
SubstancjeDziegieć brzozowy,
Dziegieć sosnowy,
Ichtiol biały,
Kwas mlekowy,
Kwas salicylowy,
Mocznik,
Pantenol
SchorzeniaŁuszczyca
KategoriaŁuszczyca,
Rany i problemy skórne
TematyProblemy skórne,
Szampon do włosów
AutorKinga Bednarczyk
Ostatnia aktualizacja1 miesiąc temu
Data publikacji11.05.2023
Bibliografia8 źródeł