leki-orange

Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej

Rozdziały

Jakie są objawy bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej?

Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej wiąże się z dolegliwościami takimi jak:
- tępy ból ograniczony do dolnej części pleców;
- kłujący, piekący ból, który przesuwa się od dolnej części pleców do tylnej części ud, czasami do dolnej części nóg lub stóp;
- skurcze i napięcie mięśni w dolnej części pleców, miednicy i biodrach.

Jakie są przyczyny bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej?

Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej może być wynikiem urazu, np. skręcenia lub nadwyrężenia mięśni w wyniku gwałtownych ruchów, lub złej postawy ciała podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ból w dolnej części pleców może być również wynikiem niektórych chorób, takich jak nowotwór rdzenia kręgowego, pęknięty dysk, rwa kulszowa, zapalenie stawów, zakażenia nerek czy infekcje kręgosłupa.

Jak zdiagnozować ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej?

Diagnostyka bólu pleców jest dość łatwa. W celu uzyskania diagnozy można udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub skonsultować się z ortopedą, osteopatą lub fizjoterapeutą. Stwierdzenie tej dolegliwości najczęściej opiera się na analizie obrazu klinicznego pacjenta.

Jak zapobiegać bólowi okolicy lędźwiowo-krzyżowej?

W zależności od przyczyny wywołującej to schorzenie, w wielu przypadkach można zapobiec wystąpieniu bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Należy dbać o prawidłową postawę ciała oraz nie przeciążać pleców. Warto zadbać o regularne ćwiczenia rozluźniające plecy, np. pilates lub joga. W przypadku pacjentów, u których ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej jest konsekwencją innych chorób, można jedynie włączyć powyższe elementy w celu łagodzenia objawów.

Leczenie bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej

W przypadku wystąpienia bólu w okolicy lędźwiowo-krzyżowej bardzo ważne jest określenie jego przyczyny, ponieważ może wskazywać także na inne schorzenia. Jako leczenie najczęściej stosowane są środki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Dodatkowo zaleca się wszelkiego rodzaju masaże, rehabilitację oraz fizjoterapię.

Leki na ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej.
Loading...

Koniec.

No more pages to load