Co to jest zapalenie ścięgna achillesa?

Zapalenie ścięgna Achillesa to uraz spowodowany nadużyciem ścięgna Achillesa- pasma tkanki, które łączy mięśnie łydki z tyłu nogi z kością piętową. Osoby z tym schorzeniem mogą mieć problemy z poruszaniem się.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zapalenia ścięgna achillesa?

Zapalenia ścięgna Achillesa występuje najczęściej u sportowców, którzy zwiększyli intensywność swoich ćwiczeń i nie wykonują rozgrzewki. Schorzenie jest wynikiem nadmiernego przeciążenia ścięgna. Może również występować na skutek noszenia nieodpowiedniego obuwia i otyłości.

Objawy

Jakie są objawy zapalenia ścięgna achillesa?

Ból związany z zapaleniem ścięgna Achillesa zazwyczaj zaczyna się jako łagodny ból z tyłu nogi lub nad piętą po bieganiu, lub innej aktywności sportowej. Epizody silniejszego bólu mogą wystąpić po długotrwałym bieganiu, wchodzeniu po schodach lub sprincie. Może również wystąpić tkliwość lub sztywność, zwłaszcza rano, która zwykle poprawia się przy niewielkiej aktywności.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zapalenie ścięgna achillesa?

Diagnoza występowania zapalenia ścięgna Achillesa opiera się na badaniu obrazowym USG, który pozwala zobrazować morfologię i ciągłość ścięgna. Czasami konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego (MR). Istotny jest również dokładny wywiad z pacjentem.

Leczenie

Jak leczy się zapalenie ścięgna achillesa?

Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa jest zazwyczaj długotrwałe. Farmakoterapia polega na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwbólowych w celu złagodzenia bólu. Podczas leczenia należy zrezygnować z treningów i ograniczyć wysiłek fizyczny. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zapaleniu ścięgna achillesa?

Profilaktyka wystąpienia zapalenia ścięgna Achillesa polega na uważaniu, aby nie przeciążyć stawu. Podczas ćwiczeń należy pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce, dostosować treningi odpowiednio do zaawansowania oraz pamiętać o noszeniu dobrze dobranego obuwia.