Co to jest stłuczenia i siniaki?

Stłuczenia i siniaki to obrażenia, które powstają, gdy naczynia krwionośne pod skórą pękają z powodu uderzenia, czy wypadku. Powodują one ból, obrzęk i zmiany koloru skóry na niebiesko-fioletowy.

Przyczyny

Jakie są przyczyny stłuczeń i siniaków?

Stłuczenia i siniaki to częsty efekt upadków, uderzeń czy otarć. Przyczyniają się one do pękania naczyń krwionośnych po skórą, ale skóra nie jest przebita. Krew wylewa się z pękniętych naczyń, tworząc ciemny siniak. Może też pojawić się zaczadzony obszar wokół, co jest spowodowane obrzękiem i zalegającą krwią.

Objawy

Jakie są objawy stłuczeń i siniaków?

Stłuczenie to uraz ciała, który może powodować ból, zaczerwienienie, opuchliznę lub siniaki. Siniaki to plamy barwy purpurowo-niebieskiej, które pojawiają się po uderzeniu. Czasem może dojść do zasinienia bez bólu, a czasem ból jest odczuwalny bez widocznych siniaków. Ból jest zazwyczaj większy przy dotyku.

Diagnoza

Jak diagnozuje się stłuczenia i siniaki?

Diagnoza stłuczenia czy siniaka jest zazwyczaj dość prosta i opiera się na zewnętrznej ocenie objawów. Lekarz może również zapytać o okoliczności urazu i inne symptomy, jak ból czy trudności w ruchu. Czasami może być konieczne wykonanie dodatkowych badań obrazowych, takich jak rentgen czy tomografia komputerowa w celu wykluczenia innych uszkodzeń.

Leczenie

Jak leczy się stłuczenia i siniaki?

Stłuczenia i siniaki leczy się tak, aby zmniejszyć ból i obrzęk. Na początku może pomóc zastosowanie zimnego kompresu na stłuczone miejsce. Pomoże to zmniejszyć obrzęk. Następnie, gdy siniak się rozwija, można użyć ciepłego kompresu, aby pomóc rozpuścić nagromadzoną krew i przyspieszyć leczenie. Osoby z bardzo bolesnymi siniakami mogą potrzebować leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się stłuczeniom i siniakom?

Aby zapobiegać stłuczeniom i siniakom, warto starać się być ostrożnym podczas wykonywania codziennych czynności i unikać narażania ciała na uderzenia, noszenia zbyt ciasnych ubrań, czy biżuterii. Dieta bogata w witaminę C i K może pomóc wzmocnić naczynia krwionośne i przyspieszyć gojenie się siniaków.