aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Poznaj skuteczne rozgrzewające plastry na ból mięśni i stawów!

Jakie plastry rozgrzewające na plecy są najlepsze?

Plastry rozgrzewające mogą stanowić dobrą i bezpieczniejszą alternatywę dla doustnych leków przeciwbólowych. Szczególnie sprawdzają się w leczeniu bólu o podłożu reumatycznym i zwyrodnieniowym. Polecane są zwłaszcza starszym pacjentom, którzy przyjmują już inne leki. W ich przypadku stosowanie doustnych leków przeciwbólowych może prowadzić do interakcji i nasilenia działań niepożądanych. Które plastry rozgrzewające są warte polecenia? Czym się od siebie różnią?
Plastry na ból mięśni i stawów (fot. Canva).

Na co stosować plastry rozgrzewające?

Plastry rozgrzewające stosuje się na bóle mięśni i stawów, np. ból pleców, oraz przy kręczu szyi. Są zwykle naklejane na większe partie mięśniowe, takie jak mięśnie ud, ramion czy łydek. Plastry przeciwbólowe rozgrzewające sprawdzają się najlepiej w przypadku bólu dolnej, lędźwiowej części kręgosłupa.

Jak działają plastry rozgrzewające?

Plastry rozgrzewające mają właściwości przeciwbólowe i przyspieszają regenerację miejsc dotkniętych bólem i stanem zapalnym dzięki zwiększeniu przepływu tlenu i składników odżywczych oraz odprowadzaniu toksyn. Mogą zawierać roślinne składniki, takie jak wyciągi z pieprzowca czy ostrej papryki, zawierające kapsaicynę. Poprawia ona ukrwienie skóry i działa rozgrzewająco i przeciwbólowo. Plastry zawierające kapsaicynę z reguły stosuje się w bólach kręgosłupa i bólach kostno-stawowych. Częściej jednak plastry rozgrzewające mają  swoim składzie substancje takie jak salicylan glikolu, tymol, mentol czy kamfora. Dzięki odpowiedniej perforacji niektóre plastry mogą działać nawet do 48 h. Dzięki działaniu rozgrzewającemu plastry mogą być stosowane jako alternatywa dla tradycyjnych środków przeciwbólowych w przypadku bólu mięśni i stawów.

Co zawierają plastry rozgrzewające na plecy?

Plastry rozgrzewające zawierają różne substancje, które odpowiadają za ich działanie. Wśród najpopularniejszych składników plastrów rozgrzewających znajdują się:

 • Kapsaicyna — działa na receptory TRPV1, zwane potocznie „kapsaicynowymi”, hamując odczuwanie bólu;
 • Kamfora — działa przeciwzapalne,  szczególnie polecana w stanach zapalnych stawów i neuralgiach;
 • Czarci pazur — zwany również diabelskim szponem, zawiera glikozydy irydowe wykazujące działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe;
 • Salicylan metylu — ma działanie przeciwzapalne, zmniejsza ból w przewlekłych bólach mięśniowo–stawowych;
 • Mentol — wykazuje doraźnie działanie chłodzące i znieczulające, co zmniejsza odczuwanie bólu [1,2].

Jak stosować plastry rozgrzewające?

Przed użyciem każdego plastra należy najpierw dokładnie przeczytać instrukcję, aby określić jak długo może on pozostać przyklejony do skóry. Często w skład plastrów rozgrzewających wchodzi sproszkowane żelazo. Po naklejeniu plastra, żelazo utleniania się, co powoduje stopniowe wytwarzanie ciepła i efekt rozgrzewający.

Co ważne, w przypadku plastrów rozgrzewających należy zachować szczególną ostrożność. Mogą one rozgrzać się nawet do 50°C, co może spowodować poparzenie, z tego względu niektórych z nich nie powinno stosować się podczas snu (należy bardzo dokładnie zapoznać się z instrukcją użytkowania). Położenie się na miejscu aplikacji plastra może spowodować niezdolność odprowadzenia ciepła i poparzenie skóry.

Gdzie przykleić plaster rozgrzewający?

Część plastrów przeciwbólowych rozgrzewających można przykleić na bawełniane ubranie bezpośrednio dotykające skóry, co znacznie zmniejszy ryzyko poparzenia. Przed usunięciem plastra można wziąć ciepłą kąpielą, co ułatwi jego bezbolesne odklejanie [1,2].

Gdzie nie naklejać plastrów przeciwbólowych?

Plastry przeciwbólowe nie powinny być nakładane na niektóre części ciała, takie jak:

 • Na uszkodzoną lub podrażnioną skórę, na przykład na otwarte rany, oparzenia, wysypki lub miejsca dotknięte egzemą;
 • Na błony śluzowe, takie jak wewnątrz ust, nosa, narządów płciowych lub odbytu;
 • Na obszary, gdzie nie można odczuwać ciepła, takie jak zdrętwiałe lub zimne miejsca;
 • W okolicy oczu, ust lub nosa, ponieważ opary mogą powodować dyskomfort lub podrażnienie.

Jak długo trzymać plastry rozgrzewające?

Plastry rozgrzewające można trzymać na skórze zazwyczaj przez okres od 8 do 12 godzin. Ważne jest, aby nie trzymać plastra dłużej niż zalecany czas, aby uniknąć podrażnień skóry. Po zakończeniu tego okresu, plaster należy usunąć i odczekać co najmniej dobę przed ponownym nałożeniem, jeśli jest taka potrzeba. Czas trwania stosowania może się różnić w zależności od producenta i konkretnego rodzaju plastra, dlatego zawsze warto przeczytać i stosować się do zaleceń producenta, które są podane na opakowaniu.

Które plastry rozgrzewające na ból pleców, mięśni i stawów wybrać?

Rynek apteczny oferuje gamę plastrów rozgrzewających. które można stosować na ból pleców, mięśni i stawów. Poznaj nasze propozycje. Przedstawiamy je poniżej.

Active Plast + Thermal Plaster, plaster rozgrzewający przeciwbólowy z arniką i czarcim pazurem

Apap Thermal, plaster rozgrzewający

Pyralgina Termo Hot, plaster silnie rozgrzewający

Czy plastry rozgrzewające są bezpieczne?

Plastry rozgrzewające są ogólnie uważane za bezpieczne do stosowania, o ile są używane zgodnie z instrukcjami producenta i ogranicza się czas ich stosowania do zalecanego limitu. Przed użyciem plastra rozgrzewającego, zaleca się zapoznanie z informacjami na opakowaniu i instrukcjami producenta, aby upewnić się, że jesteś świadomy/a potencjalnych ryzyk i ograniczeń związanych z danym produktem.

Jest również ważne przestrzegać zalecanego czasu trwania aplikacji plastra, ponieważ długotrwałe stosowanie lub stosowanie poza zalecanymi ograniczeniami czasowymi może prowadzić do podrażnień skóry lub oparzeń. Ważne jest również, aby skonsultować się z lekarzem przed użyciem plastra rozgrzewającego, zwłaszcza jeśli masz pewne schorzenia, na przykład skórne dolegliwości, problemy z krążeniem krwi czy alergie. Lekarz może ocenić, czy plaster rozgrzewający jest bezpieczny i odpowiedni dla Twojego konkretnego stanu zdrowia.

Plastry rozgrzewające — skutki uboczne. Co mogą spowodować?

Plastry rozgrzewające na bolące mięśnie w rzadkich przypadkach mogą powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak reakcje alergiczne, zaczerwienienie i podrażnienie skóry, świąd, pieczenie lub uczucie gorąca na skórze. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych skutków ubocznych warto przerwać stosowanie plastrów rozgrzewających i skonsultować się z lekarzem.

Jaki plaster rozgrzewający na plecy wybrać?

Plastry rozgrzewające można zasadniczo podzielić na dwie kategorie. Pierwsza grupa rozgrzewa ze względu na drażniące i przeciwzapalne działanie, takich składników jak kapsaicyna, salicylan glikolu, oleożywice z papryki czerwonej, salicylan metylu czy kamfora. Z kolei druga grupa plastrów wydziela ciepło na skutek rozgrzania sypkich składników, takich jak sproszkowane żelazo czy węgiel. Po zerwaniu warstwy zabezpieczającej z plastra rozpoczyna się reakcja egzotermiczna, która zapewnia efekt rozgrzewający.

Obie grupy mają swoich zwolenników, dlatego warto wypróbować oba typy plastrów. Z pewnością plastry zawierające sproszkowane żelazo nie rozgrzeją tak silnie, jak te zawierające kapsaicynę, ale niekoniecznie jest to ich wada. Stosując je dużo trudniej się poparzyć, nie wykazują one także silnego działania drażniącego na skórę. Przed użyciem plastrów rozgrzewających bezwzględnie należy zapoznać się z ich instrukcją i następnie się do niej zastosować. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia

 1. Bronikowska, Izabela. Skuteczność leczenia przeciwbólowego a wielowymiarowy charakter bólu. Palliative Medicine in Practice 14.I (2020): 30-33.
 2. Kostkowski, W. Hermana, Z.S. (2010), Farmakologia: Podstawy farmakoterapii, cz. 1 i 2, wydanie 3, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
 3. https://www.ntrade.com.pl/produkty/rozgrzewajace-i-przeciwbolowe/1-activeplast-thermal-plaster-rozgrzewajacy-1szt (07.02.2022 16:12)
 4. https://www.apap.pl/ (07.02.2022 16:20)
 5. https://www.apteo.pl/produkt/plaster-rozgrzewajacy-apteo (07.02.2022 16:29)
 6. https://www.ntrade.com.pl/produkty/rozgrzewajace-i-przeciwbolowe/21-plaster-rozgrzewajacy-hot-pepper-1szt (07.02.2022 16:34)
 7. https://polpharma.pl/produkty/pyralgina-termo-hot-plaster-silnie-rozgrzewajacy-1-szt-display-x30/ (07.02.2022 16:56)

Omawiane substancje

 • Czarci pazur

  Czarci pazur to roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Zawiera substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
  Surowce roślinne
 • Kamfora

  Kamfora to biały, krystaliczny związek chemiczny o charakterystycznym zapachu. Substancja ta jest stosowana w medycynie jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kapsaicyna

  Kapsaicyna to substancja lecznicza, która znajduje się w papryce chili i jest stosowana w leczeniu bólu mięśni i stawów.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Mentol

  Mentol to organiczny związek chemiczny o charakterystycznym, orzeźwiającym zapachu i smaku. Jest stosowany w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, m.in. jako składnik past do zębów, kropli do nosa czy balsamów do ciała.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Salicylan metylu

  Salicylan metylu to organiczny związek chemiczny o silnym zapachu i właściwościach przeciwbólowych. Jest stosowany głównie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Węgiel aktywny

  Węgiel aktywny to substancja o dużej powierzchni wewnętrznej, stosowana do oczyszczania wody i powietrza. Jest również skutecznym lekiem na zatrucia pokarmowe.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wermikulit

  Wermikulit to naturalny minerał, który może być wykorzystywany jako substancja lecznicza w leczeniu chorób skóry, bólu mięśni i stawów oraz chorób układu oddechowego. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym, wermikulit może pomóc w łagodzeniu objawów wielu schorzeń.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wyciąg z kory wierzby

  Wyciąg z kory wierzby zawiera salicylany, które mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jest stosowany w leczeniu bólu i gorączki.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Ból kręgosłupa piersiowego

  Ból kręgosłupa piersiowego może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak urazy, choroby zwyrodnieniowe lub problemy z postawą ciała. W przypadku wystąpienia bólu należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i odpowiedniego leczenia.
 • Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej

  Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej jest jednym z najczęstszych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Może mieć różne przyczyny, takie jak urazy, choroby zwyrodnieniowe czy nieprawidłowe ułożenie kręgów.
 • Bóle grzbietu

  Bóle grzbietu to powszechne schorzenie, które dotyka ludzi w różnym wieku i stylu życia. Mogą być spowodowane przez wiele czynników, takich jak urazy, siedzący tryb pracy, brak aktywności fizycznej czy choroby zwyrodnieniowe.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .