aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , , ,

Jak złagodzić ból pleców w ciąży?

Co stosować na ból pleców w ciąży?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety. Jest to okres, w którym zwraca się większą uwagę na  zdrowie własne i dziecka. Ważna jest właściwa ilość odpoczynku, snu, jakość posiłków i unikanie sytuacji stresowych. Podczas ciąży pojawiają się dolegliwości i niecodzienne objawy, ale często charakterystyczne dla tego stanu. Przyszła mama zwraca szczególną uwagę na wszelkie niepokojące symptomy i bywa, że szuka pomocy w aptece lub u lekarza. Jednym z problemów zdrowotnych, dotykających kobiety ciężarne jest ból pleców. 

Kiedy bolą plecy w ciąży?

Ból może pojawić się w każdym okresie ciąży. Zwykle intensywniej dotyka kobiety z wadą postawy (skolioza, lordoza, zwyrodnienie w szyjnej części kręgosłupa). Częściej odczuwają go także otyłe ciężarne, gdyż poprzez nadmierną masę ciała kręgosłup i stawy są już wcześniej obciążone.  Ból pleców częściej dotyka kobiety, które przed ciążą nie były aktywne fizycznie.  Ból pleców zwykle pojawia się w II i III trymestrze ciąży.

Jakie są przyczyny bólu pleców u ciężarnych?

Ma to związek z rozluźnieniem mięśni i więzadeł miednicy mniejszej oraz z powiększaniem macicy.

U ciężarnej w II trymestrze powiększa się brzuch i piersi, dlatego środek ciężkości zostaje przesunięty do przodu, co jeszcze bardziej obciąża mięśnie pleców, które pozostają napięte. Także powiększająca się masa ciała ciężarnej potęguje odczuwanie bólu pleców.

Dla niektórych kobiet nocny odpoczynek też bywa niesatysfakcjonujący. Rosnący brzuch  przeszkadza w ułożeniu ciała w wygodnej pozycji. Niektóre kobiety nie potrafią spać na plecach, inne na boku.  Z kolei w III trymestrze ciąży uwalnia się relaksyna, hormon, który przygotowuje mięśnie i więzadła miednicy do maksymalnego rozciągnięcia, aby umożliwić poród siłami natury.

Jak odpoczywać, by złagodzić ból pleców?

Zalecanym sposobem odpoczynku nocnego jest ułożenie ciała na lewym boku, by mniej obciążać serce. Ulgę przynosi też spanie z małą poduszką czy jaśkiem między kolanami, co sprzyja lepszemu wypoczynkowi i eliminuje nocne wybudzenia.

W ciągu dnia można odpoczywać w pozycji “odwróconego krzesła”, czyli pod zgiętymi kolanami umieścić pufę czy zwiniętą kołdrę. Odciąża to kręgosłup i zmniejsza dolegliwości bólowe.

Jakie są ćwiczenia na ból pleców w ciąży?

Aktywność fizyczna przed ciążą i kontynuowana w jej trakcie, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu. Pobudza mięśnie i stawy do pracy, zmniejsza zmęczenie i stres. Ważne aby dostosować ćwiczenia i ich intensywność do możliwości kobiety i nie przeciążać organizmu.

Odpowiednie będą ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców (zdrowy kręgosłup, joga), a także zajęcia relaksacyjne i oddechowe. Ćwiczenia rozluźniające to m.inn. “koci grzbiet”, delikatne skłony, gimnasyka z dużą piłką.

Co jeszcze pomoże złagodzić ból pleców w ciąży?

Aby złagodzić ból pleców w ciąży, warto jeszcze wspomóc się następującymi sposobami:

 • ciepła kąpiel pod prysznicem;
 • delikatny masaż;
 • ćwiczenia rozluźniające;
 • metody relaksacyjne;
 • zabiegi fizjoterapeutyczne.

Jakie są leki na ból pleców w ciąży?

Paracetamol to lek przeciwbólowy, który może być stosowany przez kobiety w ciąży. Uważany jest za jeden z najbezpieczniejszych leków dla ciężarnych.

Jest to lek działający przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Paracetamol hamuje COX (prawdoodobnie jego izoformę COX-3), czyli izoenzym, który znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym. W wyniku zahamowania szlaku COX, zmniejszona jest synteza prostaglandyn, które są odpowiedzialne za wywołanie bólu i gorączki.

Lek nie powoduje wad rozwojowych u płodu, jednakże badania dotyczące jego wpływu na układ nerwowy noworodka i niemowlęcia nie są jednoznaczne. Lek zatem powinien być stosowany przez ciężarną w możliwie najmniejszej skutecznej dawce i przez krótki okres czasu.

Co na ból pleców w ciąży?

Kiedy można stosować paracetamol u ciężarnej?

Paracetamol można zastosować w przypadku bólu pleców, a także bólu głowy, spowodowanego infekcją ale także w przypadku migreny czy napięciowego bólu głowy. Oprócz tych wskazań lek można zastosować w łagodzeniu bólu przy zmianach zwyrodnieniowych stawów oraz bólu zęba czy ucha. Posiłek spożyty bezpośrednio przed podaniem leku, może zmniejszyć i opóźnić jego wchłanianie.

Jak dawkować paracetamol?

Lek stosuje się w dawce od 500 do 1000 mg jednorazowo, co 4-6 godzin. Nie należy przekraczać dawki 4 g na dobę, tj. 8 tabletek po 500 mg.

Jakie działania niepożądane mogą się pojawić?

Niekiedy mogą pojawić się zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uczucie pełności w nadbrzuszu, rzadko dochodzi do zmian w obrazie krwi (agranulocytoza), a bardzo rzadko do objawów nadwrażliwości.

U osób stosujących jednoczesnie aspirynę czyli kwas acetylosalicylowy (który nie powinien być stosowany u ciężarnych, chyba że lekarz zdecyduje inaczej), może dochodzić do reakcji alergicznej krzyżowej, niebezpiecznej dla zdrowia pacjenta.

Ważne jest aby ciężarna nie piła alkoholu podczas ciąży, szczególnie gdy stosuje paracetamol. Może dojść wówczas do niebezpiecznego uszkodzenia wątroby.

Jakie inne leki są bezpieczne w ciąży?

Plastry na skórę zawierające diklofenak, to postać zewnętrza leku, przeznaczona do naklejenia w miejsce stanu zapalnego i bólu. Plastry na skórę zawierające diklofenak mogą być stosowane wyłącznie, jeśli zaleci je lekarz. Działanie diklofenaku wpływa hamująco na syntezę prostaglandyn, co wpływa na przebieg ciąży i rozwój zarodka i płodu. Diklofenak może powodować poronienia oraz malformacje serca, we wczesnym okresie ciąży.

Stosowanie go w III trymestrze ciąży oraz przed porodem może prowadzić do przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego Botalla i ryzyka rozwoju nadciśnienia płucnego. Ponadto stosowanie diklofenaku i innych leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych wiąże się z ryzykiem poważnego uszkodzenia nerek.

Stosowanie zaś leków z tej grupy przed porodem może zwiększyć ryzyko nadmiernego krwotoku, wywołanego działaniem antyagregacyjnym nawet małych dawek leku.

Leki z grupy NLPZ zwiększają również ryzyko opóźnienia porodu i wydłużają czas jego trwania poprzez zahamowanie skurczów macicy.

Plastry i żele na ból pleców w ciąży

Te postaci leków również nie są zalecane dla kobiet w ciąży, ze względu na działanie aktywnych substancji.  Żele  przeciwbólowe  najczęściej zawierają diklofenak, ibuprofen, naproksen i etofenamat. Działają one podobnie do plastrów na skórę, gdyż zawierają substancje czynne z grupy NLPZ. Stosowanie tych leków w formie zewnętrznej powinno być skonsultowane z lekarzem.  Przy dłuższym stosowaniu istnieje ryzyko wywołania efektu ogólnoustrojowego i zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji niepożądanych.

Plastry rozgrzewające z kolei zawierają kapsaicynę, a więc wyciąg z ostrej papryki chili, która powoduje przekrwienie skóry, rozszerzenie naczyń w miejscu zastosowania i grozi wywołaniem efektu ogólnoustrojowego. Ten rodzaj plastrów nie jest przeznaczony dla kobiet ciężarnych, gdyż ich bezpieczeństwo stosowania nie zostało dostatecznie potwierdzone.

Czy ból pleców okolicy krzyżowej zwiastuje poród?

Tak, ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa jest sygnałem zbliżającego porodu. Może współwystępować z pojawiającymi się skurczami macicy, uczuciem ucisku na miednicę mniejszą i okolicę kulszową. Ma on charakter nasilający się i nawrotowy.

Obecnie kobieta ma możliwość wyboru pozycji ciała przy porodzie oraz wyboru akcesoriów, które mogą pomóc przyjąć odpowiednią postawę by zminimalizować ból. Są to duże piłki, niekiedy duża wanna, gdyż ciepła woda pomaga się zrelaksować i mniej odczuwać ból. Dla rodzącego się dziecka jest także naturalnym środowiskiem, dobrze znanym z okresu płodowego.

Czy techniki oddechowe i relaksacyjne są skuteczne?

Tak, należy zacząć naukę oddechu możliwie we wczesnym etapie ciąży, aby poznać własne ciało i nauczyć się radzić sobie z bólem pleców czy bólem porodowym.  Łagodny masaż ma także zbawienne działanie. Można używać oliwki dziecięcej do masażu z kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego.  Olejek lawendowy pomaga się uspokoić i wyciszyć, pomarańczowy czy grejpfrutowy działa energetycznie i przygotowuje organizm do pracy. Wiele z olejków można również dodawać do kąpieli.

Podsumowanie

Jest wiele technik pomagających uśmierzyć ból pleców w czasie ciąży i zbliżającego się porodu. Wybór należy do kobiety, można je przedyskutować z fachowym personelem medycznym (położna, fizjoterapeuta). Ważne, by zadbać o odpowiednią ilość snu i odpoczynku, by łatwiej znieść trudy ciąży.

Leki zmniejszające ból powinny być stosowane z ostrożnością, zawsze po konsultacji z lekarzem czy farmaceutą. Wiele substancji czynnych zawartych w lekach jest niebezpiecznych dla rozwijającego się dziecka.

Opisany paracetamol, bezpieczny dla kobiet w ciąży powinien być również stosowany z zachowaniem ostrożności. Złotą zasadą, która sprawdza się w leczeniu bólu jest stosowanie leku w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie krótki okres czasu.

Bibliografia

 1. Charakterystyka produktu leczniczego: Apap, Voltaren żel, Kapsiplast
 2. Polski Bank Komórek Macierzystych-ból pleców w ciąży – przyczyny, ćwiczenia i domowe sposoby.
 3. Ból kręgosłupa w ciąży – opracowanie we współpracy z firmą Ziołolek

Omawiane substancje

 • Diklofenak

  Diklofenak to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Jest stosowany w leczeniu chorób reumatycznych i bólu pooperacyjnego.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ibuprofen

  Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Paracetamol

  Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Ból kręgosłupa piersiowego

  Ból kręgosłupa piersiowego może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak urazy, choroby zwyrodnieniowe lub problemy z postawą ciała. W przypadku wystąpienia bólu należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i odpowiedniego leczenia.
 • Ból mięśni

  Ból mięśni może być spowodowany przez wiele czynników, takich jak przeciążenie, urazy, choroby autoimmunologiczne lub infekcje. Objawy bólu mięśni mogą obejmować uczucie sztywności, osłabienie, trudności w poruszaniu się oraz ból podczas wykonywania czynności fizycznych.
 • Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej

  Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej jest jednym z najczęstszych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Może mieć różne przyczyny, takie jak urazy, choroby zwyrodnieniowe czy nieprawidłowe ułożenie kręgów.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , .