Jak skutecznie pozbyć się bólu krzyża?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Co stosować na ból krzyża?

Ciężko znaleźć kogoś w dojrzałym wieku, kto nie skarżyłby się na ból pleców lub stawów. Co najlepiej zrobić, jeśli złapie nas ból krzyża? Które leki są najskuteczniejsze na tę dolegliwość?
Co stosować na ból krzyża?

Czym jest ból krzyża?

Ból krzyża to potoczne określenie na dolegliwości bólowe, które pojawiają się w dolnym odcinku pleców, czyli kręgosłupie lędźwiowo-krzyżowym. Często taki ból pleców określa się jako lumbago. Przyczyny bólu pleców mogą być różne. Często ból krzyża jest wynikiem przeciążenia układu kostno-mięśniowego i stanów skurczowych mięśni. Niekiedy może mieć też poważniejszą przyczynę, np. być objawem zwyrodnienia stawów.

Jak złagodzić ból krzyża?

W przypadku każdego schorzenia najlepiej jest leczyć przyczynę, a nie objawy. Jednak dane statystyczne wskazują, że nawet 95% przypadków bólu krzyża ma nieokreślone pochodzenie. Jak w takim razie złagodzić ból krzyża [1]?

Prawidłowa postawa

To dosyć prozaiczne stwierdzenie, ale bardzo często nieprawidłowa postawa jest przyczyną bólu krzyża. I nie chodzi tutaj o problemy medyczne, ale nasze przyzwyczajenia. Brak garbienia się i prawidłowa ergonomia pracy – podczas stania i siedzenia – są niezbędne do życia bez bólu pleców.

Ćwiczenia

Lata niezdrowych nawyków przekładają się na osłabienie naszych mięśni. W tym przypadku samo dbanie o prawidłową postawę może być niewystarczające. Nasze mięśnie mogą być słabe i spięte, dlatego nawet nagłe chodzenie i siedzenie prosto może przynieść odwrotny efekt.

Punkt pierwszy i drugi skłaniają nas do dbania o siebie, ale aby jeszcze bardziej nie cierpiał na tym organizm, to warto wybrać się do fizjoterapeuty, który stwierdzi, w jakiej kondycji są nasze mięśnie. Profesjonalista pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia oraz rozluźni gorset mięśniowy przy pomocy technik manualnych. Czasami nawet jedna wizyta może być skuteczna [2]!

Leki

Jeśli działania niefarmakologiczne nie przynoszą efektów, to często trzeba sięgnąć po leki. W zależności od nasilenia bólu wybiera się różne preparaty.

Jak złagodzić ból krzyża?

Co na ból krzyża?

Leki przeciwbólowe na ból pleców

Rekomendacje leczenia bólu krzyża zalecają włączenie Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych (NLPZ) lub paracetamolu (np. Apap). W przypadku NLPZ najczęściej stosuje się:

 • ibuprofen (np. Ibum, Ibuprom, Nurofen Express Forte),
 • diklofenak (np. Voltaren Max, Olfen Max, Itami, Voltaren Acti Forte),
 • ketoprofen (np. Ketonal Active, Ketolek),
 • deksketoprofen (np. Dexak),
 • meloksykam (np. Opokan, Moilec),
 • naproksen (np. Aleve) [1,2].

W przypadku silnego bólu warto zastosować połączenie leków przeciwbólowych działających miejscowo oraz ogólnie. Substancje lecznicze, takie jak diklofenak i etofenamat (np. Difortan, Traumon) dostępne są do smarowania miejscowo bez recepty.

Poniżej prezentujemy zestawienie wybranych leków na ból krzyża oraz zasady ich stosowania.

Ibuprom, tabletki powlekane, lek bez recepty

Voltaren Max, żel, lek bez recepty

Itami, plaster leczniczy, lek bez recepty

Voltaren Acti Forte, tabletki powlekane, lek bez recepty

Olfen Patch, plaster leczniczy, lek bez recepty

Ketonal Active, kapsułki twarde, lek bez recepty

Dexak , tabletki powlekane, lek bez recepty

Leki zwiotczające mięśnie

Czasami ból i stany skurczowe bywają na tyle silne, że trzeba wspomóc się lekami zwiotczającymi mięśnie. Są to leki dostępne jedynie na receptę. W bólu krzyża stosuje się substancje takie, jak:

 • tyzanidyna (np. Sirdalud),
 • tolperyzon (np. Mydocalm, Mydocalm forte),
 • pridinol (np. Myditin).

Sirdalud, tabletki powlekane, lek na receptę

Myditin, tabletki powlekane, lek na receptę

Jakie są inne leki na ból krzyża?

Jeśli leki z grupy NLPZ oraz inne przeciwbólowe, a także leki zwiotczające mięśnie i fizjoterapia nie pomagają, to lekarz może rozważyć wprowadzenie innych leków.

W mocnych stanach bólowych można włączyć opioidy. Najczęściej stosuje się tramadol (np. Poltram, Tramal Retard). Można zastosować także połączenie tramadolu z paracetamolem, np. Doreta, Poltram Combo lub z deksketoprofenem, np. Skudexa [2].

Bibliografia

 1. C. B. Oliveira i in., „Clinical practice guidelines for the management of non-specific low back pain in primary care: an updated overview”, Eur. Spine J. Off. Publ. Eur. Spine Soc. Eur. Spinal Deform. Soc. Eur. Sect. Cerv. Spine Res. Soc., t. 27, nr 11, s. 2791–2803, lis. 2018, doi: 10.1007/s00586-018-5673-2.
 2. A. Qaseem, T. J. Wilt, R. M. McLean, i M. A. Forciea, „Noninvasive Treatments for Acute, Subacute, and Chronic Low Back Pain: A Clinical Practice Guideline From the American College of Physicians”, Ann. Intern. Med., t. 166, nr 7, s. 514–530, kwi. 2017, doi: 10.7326/M16-2367.
 3. Ibuprom – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 4. Voltaren MAX – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 5. Itami – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 6. Voltaren Acti Forte – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 7. Ketonal Active – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 8. Dexak – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 9. Moilec – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 10. Aleve – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 11. Sirdalud – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 12. Mydocalm Forte – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 13. Myditin – Charakterystyka Produktu Leczniczego.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Deksketoprofen

  Deksketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwbólowym. Substancja ta działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Diklofenak

  Diklofenak to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Jest stosowany w leczeniu chorób reumatycznych i bólu pooperacyjnego.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Etofenamat

  Etofenamat to substancja czynna stosowana w lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jest skuteczna w łagodzeniu bólu mięśni i stawów.
  substancje syntetyczne
 • Ibuprofen

  Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ketoprofen

  Ketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
  substancje syntetyczne
 • Meloksykam

  Meloksykam jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Naproksen

  Naproksen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Prydynol

  Prydynol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwskurczowym stosowanym w leczeniu bólu mięśni i stawów. Substancja ta działa poprzez blokowanie receptorów muskarynowych w układzie nerwowym.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Tramadol

  Tramadol jest lekiem przeciwbólowym stosowanym w leczeniu umiarkowanego i silnego bólu. Substancja ta działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając odczuwanie bólu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Tyzanidyna

  Tyzanidyna to lek stosowany w leczeniu skurczów mięśni. Substancja ta działa na układ nerwowy, zmniejszając napięcie mięśniowe.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej

  Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej jest jednym z najczęstszych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Może mieć różne przyczyny, takie jak urazy, choroby zwyrodnieniowe czy nieprawidłowe ułożenie kręgów.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .
 • Ilustracja poradnika Jakie leki przeciwbólowe można brać w ciąży?

  Ciąża to okres szczególny w życiu każdej kobiety, dlatego stosowanie wszystkich leków (w tym leków przeciwbólowych) wymaga w…

 • Ilustracja poradnika Jaka jest najlepsza maść na ból barku?

  Ból barku, a właściwie stawu barkowego i ramion, jest często występującą dolegliwością bólową. Z reguły jest związana z…

 • Ilustracja poradnika Czy śledziona może boleć?

  Śledziona odpowiada za filtrowanie krwi w naszym organizmie. W wyniku urazów lub schorzeń może dojść do jej powiększenia.…

 • Ilustracja poradnika Co to jest leczenie paliatywne?

  Leczenie paliatywne to opieka nad nieuleczalnie chorym pacjentem. Na czym polega takie leczenie? Czemu ma służyć? Ile powinno…

 • Ilustracja poradnika Czy suplementacja może zapobiec napadom migreny?

  Migrena w istotny sposób obniża jakość życia. Zmniejsza wydolność psychiczną i fizyczną, a u dzieci prowadzi do słabych…