Dostępne postaci leku

Krople do oczu, tabletki, roztwór do infuzji, roztwór do nebulizacji

Działanie

Lewofloksacyna działa przez blokowanie działania enzymów, które odpowiedzialne są za procesy naprawy i replikacji DNA w komórkach bakterii. Bez tych enzymów, bakterie nie mogą rosnąć ani rozmnażać się, co oznacza, że infekcja nie może się dalej rozprzestrzeniać. Enzymy te to gyraza DNA i topoizomeraza IV.

Wskazania

Lewofloksacyna to lek, który stosuje się w przypadku różnego rodzaju infekcji bakteryjnych. Należą do nich między innymi ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek i powikłane zakażenia układu moczowego, bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego, płucna postać wąglika, zapalenie zatok, zapalenie płuc. Preparat ten jest także stosowany w przypadku zakażeń skóry, tkanek miękkich czy pęcherza moczowego.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś brać leków zawierających lewofloksacynę, jeśli kiedykolwiek miałeś reakcję alergiczną na ten lek lub inne leki z grupy fluorchinolonów. Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub masz mniej niż 18 lat, to również nie powinieneś stosować tego preparatu, podobnie jak w przypadku pacjentów cierpiących na padaczkę bądź u których doszło do zapalenia ścięgna w przeszłości na skutek stosowania fluorochinolonów.

Działania niepożądane

Lewofloksacyna to chemioterapeutyk, który może powodować różne działania niepożądane. Najczęściej to nudności, biegunka, ból głowy, zawroty głowy, wymioty. Może też wpływać na sen – powodować bezsenność lub nadmierną senność. Czasami mogą wystąpić też reakcje alergiczne jak wysypka, swędzenie skóry czy trudności z oddychaniem. W rzadkich przypadkach może prowadzić do poważnych problemów z sercem, wątrobą czy nerkami. Innym istotnym działaniem niepożądanym fluorochinolonów jest zapalenie ścięgna.

Przedawkowanie

Przedawkowanie lewofloksacyny może objawiać się zawrotami głowy, znacznym zmęczeniem, nudnościami, wymiotami, a nawet drgawkami. Jeśli podejrzewasz, że mogło dojść do przedawkowania, od razu skontaktuj się z lekarzem lub udaj się na najbliższy oddział ratunkowy. Pamiętaj, by nie lekceważyć objawów i nie samodzielnie decydować o zmniejszaniu dawki leku.

Środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność w stosowaniu lewofloksacyny ze względu na ryzyko zapalenia czy zerwania ścięgna – w szczególności ścięgna Achillesa. Gdy zaobserwujesz pierwsze objawy zapalenia – bolesny obrzęk, stan zapalny) należy pilnie skontaktować się z lekarzem.