leki-orange

Zapalenie spojówek

Rozdziały

Jakie są objawy zapalenia spojówek?

Wśród objawów zapalenia spojówek występują: obrzęk oczu, zaczerwienie, łzawienie, swędzenie i pieczenie oczu, uczucie ciała obcego w oku, światłowstręt oraz przekrwienie oka. W zapaleniu oka o podłożu bakteryjnym często pojawia się ropna wydzielina z oczu. Objawy alergicznego zapalenia spojówek pojawiają się zwykle po kontakcie z alergenem.

Jakie są przyczyny zapalenia spojówek?

Najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek jest infekcja bakteryjna lub wirusowa. Do zakażenia bakteryjnego może dość często przez potarcie oka brudną dłonią. Wirusowe zapalenie spojówek towarzyszy często różnym chorobom wirusowym (świnka, różyczka, grypa) lub przez kontakt z osobami chorymi. Zapalenie spojówek może mieć również podłoże alergiczne (przez kontakt z alergenem).

Jak zdiagnozować zapalenie spojówek?

Diagnozę zapalenia spojówek stawia okulista. Opiera się ona na dokładnym obejrzeniu oka i występujących objawach. W celu ustalenia odpowiedniego leczenia ważne jest ustalenie przyczyny schorzenia. Rzadko lekarz zleca badania bakteriologiczne bądź na posiew.

Jak zapobiegać zapaleniu spojówek?

Aby zapobiegać zapaleniu spojówek, ważne jest przestrzeganie higieny oczu. Zaleca się nie pożyczać od nikogo kosmetyków do oczu, nie pocierać oczu brudnymi rękoma oraz zadbać o higienę w przypadku używania szkieł kontaktowych.

Leczenie zapalenia spojówek

W zależności od przyczyny leczenie zapalenia spojówek może być różne. W przypadku zakażenia bakteryjnego zazwyczaj stosowany jest antybiotyk w postaci maści lub kropli do oczu. Jeśli zapalenie spojówek ma podłoże alergiczne, skuteczne mogą być przeciwhistaminowe oraz przeciwzapalne.

Leki na zapalenie spojówek

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu zapalenia spojówek.
Loading...

Koniec.

No more pages to load