,

Poznaj najlepsze tabletki na zapalenie pęcherza bez recepty!

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jakie tabletki na zapalenie pęcherza wybrać?

Czujesz pieczenie i ból podczas oddawania moczu? Musisz częściej chodzić do toalety? To może być zapalenie pęcherza. Zapoznaj się z rekomendowanymi tabletkami na zapalenie pęcherza.
Tabletki na zapalenie pęcherza moczowego: Urofuraginum, Urinal, Urosept (fot. leki.pl).

Jakie są objawy zapalenia pęcherza?

Zapalenie pęcherza należy do jednej z częstszych infekcji dolnych dróg moczowych. Najczęściej dochodzi do ostrego i niepowikłanego zapalenia pęcherza, z którym pacjenci często przychodzą po poradę do apteki. Jakie są objawy zapalenia pęcherza? Zwykle pacjenci skarżą się na ból i pieczenie w dole brzucha. Może się to nasilać przy oddawaniu moczu. Bardzo często dochodzi do skąpomoczu i parcia na pęcherz. Chory częściej odwiedza toaletę, ale pomimo tego, rzadko oddaje mocz. Niepowikłane zapalenie pęcherza najczęściej przebiega bez gorączki, osłabienia lub obecności krwi bądź ropy w moczu. Natomiast nawet taka infekcja zwykle spowodowana jest obecnością bakterii. Jak poradzić sobie z zapaleniem pęcherza? Jakie tabletki na zapalenie pęcherza będą najlepsze? Czy warto stosować tabletki na zapalenie pęcherza moczowego bez recepty [1].

Tabletki na zapalenia pęcherza

Niepowikłane zapalenie pęcherza, jeśli nie jest problemem nawracającym, można z sukcesami leczyć tabletkami na zapalenie pęcherza moczowego bez recepty. Stosuje się tu głównie substancje o działaniu przeciwbakteryjnym. Należy do nich dostępna bez recepty furagina (inaczej nazywana furazydyną), która występuje w preparatach, takich jak UroFuraginum, Furagina Apteo Med, neoFuragina, DaFurag Max, Furaginum Hasco. Dodatkowo można stosować leki z wyciągami roślinnymi o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym, które omówimy dalej.

Przeciwbakteryjne tabletki na zapalenie pęcherza bez recepty

Furazydyna to lek przeciwbakteryjny I wyboru przy niepowikłanym zapaleniu pęcherza. Działa na wiele rodzajów bakterii i jest bezpieczny dla dzieci oraz starszych osób. W przypadku osób dorosłych lek podaje się maksymalnie przez 5 do 7 dni. Pierwszej dobry podaje się 4 razy po 100 mg, a od drugiego dnia należy przyjmować 100 mg 3 razy na dobę. Przy stosowaniu furaginy twój mocz ulegnie zabarwieniu na żółty lub pomarańczowy kolor. To całkowicie normalne i nie należy się tym przejmować. Jeśli po kilku dniach objawy nie ustępują lub się pogarszają, należy skontaktować się z lekarzem w celu zmiany terapii [1,2].

UroFuraginum Max, tabletki

Furagina Apteo Med, tabletki

Jakie tabletki na zapalenia pęcherza wybrać dla dziecka? Generalnie furaginę można stosować od 3. miesiąca życia, ale dla małych dzieci odpowiednią formą będzie syrop (np. Dafurag), gdyż tylko tak dobierzemy odpowiednią dawkę. U dzieci ten lek stosuje się w ilości od 5 do 7 mg na kilogram masy ciała i taką dawkę należy podzielić na 2 lub 3 na dobę. Jeśli dziecko waży 20 kg, to na dobę podajemy mu 100 mg furaginu, czyli np. rano 50 mg i wieczorem 50 mg. W tym przypadku można zastosować tabletki [3].

Dafurag, zawiesina doustna

Ziołowe tabletki na zapalenie pęcherza

Jakie inne tabletki na zapalenie pęcherza zastosować? Pomocniczo warto sięgnąć po preparaty ziołowe. Znajdziemy w nich wyciągi roślinne o działaniu przeciwzapalnym, moczopędnym, odkażającym i przeciwbakteryjnym. Będą to wyciągi z liści brzozy, korzenia pietruszki, ziela rumianku, liści borówki brusznicy, owocu żurawiny czy korzenia lubczyka lub liści bądź korzenia pokrzywy. Przykładowe preparaty to Urosept, Canephron, Urtix, Furoxin, Żuravit, Urinal. Składy produktów są różne, więc warto wybierać te o jak najszerszym składzie [4].

Urosept, tabletki drażowane

Urtix, tabletki

Canephron, tabletki drażowane

Żurawina i zapalenie pęcherza

Warto zwrócić uwagę na tabletki na zapalenie pęcherza z ekstraktem z owoców żurawiny. Występuje on w preparatach takich jak Żuravit, Urinal, Furoxin, Żuravit Junior. Żurawina jest bardzo pomocna przy nawracających infekcjach dolnych dróg moczowych. Jedna z hipotez głosi, że substancje zawarte w żurawinie zmniejszają przyleganie bakterii do nabłonka dróg moczowych, co zmniejsza ryzyko nawrotu zapalenia [5].

Żuravit, kapsułki

Urinal, kapsułki

Inne tabletki na zapalenie pęcherza

Jeśli stosowanie tabletek na zapalenie pęcherza bez recepty nie pomaga, to należy udać się na konsultację lekarską i rozważyć włączenie antybiotykoterapii. W tym celu można stosować sulfametoksazol i trimetoprim (np. Biseptol), amoksycylinę z kwasem klawulanowym (np. Augmentin, Amoksiklav, Ramoclav, Taromentin), cefadroksyl (Duracef), cefuroksym (Zinnat, Bioracef, Zamur), doksycyklinę (Doxycyclinum TZF, Unidox Solutab), cyprofloksacynę (Ciprinol, Ciphin, Cipronex) lub lewofloksacynę (Xyvelam, Levalox, Levoxa). U kobiet stosuje się również fosfomycynę (np. Monural, Symural). Przy długotrwających i powikłanych infekcjach warto rozważyć wykonanie posiewu moczu, aby odpowiednio dobrać terapię [1].

Podsumowanie

Jeśli pojawił się u ciebie ból w okolicach pęcherza, skąpomocz lub częstomocz oraz parcie na pęcherz, to może to wskazywać na zapalenie pęcherza. Wtedy warto kupić tabletki na zapalenie pęcherza bez recepty z furaginą. Furagina to bezpieczny i polecany lek przeciwbakteryjny. Pomocniczo warto zastosować tabletki ziołowe na zapalenie pęcherza moczowego. Jeśli cierpisz na nawracające infekcje układu moczowego, to warto wybrać tabletki na zapalenie pęcherza z żurawiną, która działa dobrze prewencyjnie.

Przy leczeniu infekcji dolnych dróg moczowych pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości płynów (minimum 2 litry na dobę). Możesz także stosować ciepłe okłady, które pomogą złagodzić ból. Jeśli infekcja utrzymuje się dłużej niż tydzień, to powinieneś udać się na konsultację lekarską. Wizyta u lekarza będzie potrzebna także, jeśli pojawi się gorączka lub krwiomocz.

Bibliografia

 1. R. Li i S. W. Leslie, „Cystitis”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2024. Dostęp: 13 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482435/
 2. UroFuraginum Max – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 3. Dafurag – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 4. Farmakognozja. Irena Matławska, praca zbiorowa. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, 2008.
 5. M. Hisano, H. Bruschini, A. C. Nicodemo, i M. Srougi, „Cranberries and lower urinary tract infection prevention”, Clinics, t. 67, nr 6, s. 661–667, cze. 2012, doi: 10.6061/clinics/2012(06)18.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Amoksycylina

  Amoksycylina jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Jest skuteczna w zwalczaniu wielu rodzajów bakterii, w tym tych wywołujących zapalenie gardła, oskrzeli, ucha, zatok i dróg moczowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Cefuroksym

  Cefuroksym jest antybiotykiem należącym do grupy cefalosporyn drugiej generacji. Jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Cyprofloksacyna

  Cyprofloksacyna to substancja lecznicza z grupy fluorochinolonów, stosowana w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Działa bakteriobójczo poprzez hamowanie replikacji DNA bakterii.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Doksycyklina

  Doksycyklina jest antybiotykiem z grupy tetracyklin. Jest stosowana w leczeniu infekcji bakteryjnych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Fosfomycyna

  Fosfomycyna to antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń układu moczowego. Substancja ta działa bakteriobójczo, hamując syntezę ściany komórkowej u bakterii.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Furazydyna

  Furazydyna to substancja lecznicza stosowana w leczeniu zakażeń bakteryjnych, zwłaszcza układu moczowego i przewodu pokarmowego. Jest skuteczna przeciwko wielu rodzajom bakterii, w tym E. coli, Salmonella i Shigella.
  substancje syntetyczne
 • Kotrimoksazol

  Kotrimoksazol to antybiotyk stosowany w leczeniu infekcji bakteryjnych. Substancja ta składa się z dwóch składników: sulfametoksazolu i trimetoprimu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kwas klawulanowy

  Kwas klawulanowy jest substancją leczniczą stosowaną w leczeniu infekcji bakteryjnych, zwłaszcza w połączeniu z antybiotykami. Działa jako inhibitor enzymów beta-laktamaz, które niszczą antybiotyki, co zwiększa skuteczność leczenia.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Lewofloksacyna

  Lewofloksacyna to antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich wzrost i rozwój.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Sulfametoksazol

  Sulfametoksazol jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Substancja ta hamuje wzrost i rozwój bakterii, co prowadzi do ich eliminacji z organizmu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Trimetoprim

  Trimetoprim jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancja ta hamuje syntezę kwasu foliowego, co uniemożliwia rozwój bakterii.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wyciąg z borówki brusznicy

  Wyciąg z borówki brusznicy jest substancją leczniczą wykorzystywaną głównie w leczeniu infekcji dróg moczowych oraz zapobieganiu chorobom układu moczowego.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z korzenia pietruszki zwyczajnej

  Wyciąg z korzenia pietruszki zwyczajnej może być stosowany w leczeniu różnych schorzeń. Ma działanie moczopędne i przeciwzapalne.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z liści brzozy

  Wyciąg z liści brzozy jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak choroby dróg moczowych, choroby skóry, a także do łagodzenia bólu i stanów zapalnych. Jest to naturalny środek, który może pomóc w poprawie zdrowia i samopoczucia.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z lubczyku

  Wyciąg z lubczyku to substancja lecznicza, która wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jest stosowana w leczeniu chorób reumatycznych oraz do łagodzenia bólu menstruacyjnego.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Ostre zapalenie pęcherza moczowego

  Ostre zapalenie pęcherza moczowego jest chorobą zakaźną, która dotyka głównie kobiety. Objawia się bólem podczas oddawania moczu oraz częstym parciem na pęcherz.
 • Zapalenie pęcherza moczowego

  Zapalenie pęcherza moczowego jest chorobą układu moczowego, która charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej pęcherza. Objawy choroby to m.in. ból podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu oraz ból w dolnej części brzucha.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .