Jakie leki wprowadzono na rynek w grudniu 2023?

Jakie leki zostały dopuszczone do obrotu w grudniu 2023?

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych regularnie dopuszcza do obrotu nowe leki na terenie Polski. Nie inaczej było w grudniu 2023 roku, kiedy to niemal 50 nowych leków uzyskało pozwolenie na wejście na rynek. Co to za leki?
Leki dopuszczone do obrotu w grudniu 2023 (fot. Canva).

W grudniu 2023 roku polski rynek farmaceutyczny poszerzył się o nowe, innowacyjne leki, które zostały dopuszczone do obrotu po intensywnych badaniach i testach klinicznych. Te nowe produkty lecznicze reprezentują szeroki wachlarz terapii. Ich wprowadzenie na rynek nie tylko świadczy o dynamicznym rozwoju branży farmaceutycznej, ale także otwiera nowe możliwości dla pacjentów. Tylko w grudniu 2023 roku niemal 50 leków uzyskało w Polsce pozwolenie na dopuszczenie do obrotu.

Jakie leki wprowadzono na rynek w grudniu 2023?

W grudniu 2023 roku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu uzyskało niemal 50 produktów leczniczych. W dużej mierze są to zamienniki dostępnych już na rynku leków, w tym leków na rozrzedzenie krwi, antybiotyków, czy leków na cukrzycę.

Nowe leki przeciwzakrzepowe

Końcówka roku 2023 przyniosła nam 4 zamienniki popularnego przeciwzakrzepowego leku Xarelto, w tym Bevimlar (w dawkach 2,5 mg, 10 mg, 15 mg, 20 mg), Mibrex (w dawcę 10 mg, 15 mg i 20 mg), Zarixa (w dawkach 2,5 mg, 10 mg, 15 mg, 20 mg) oraz Rivaroxaban Ranbaxy (w dawkach 2,5 mg, 10 mg, 15 mg, 20 mg). Równie popularnym lekiem przeciwzakrzepowym, powszechnie stosowanym w medycynie, jest Pradaxa, która również doczekała się swoich zamienników, w tym Danengo (w dawce 75 mg, 110 mg, 150 mg) oraz Daxanlo (w dawce 75 mg, 110 mg, 150 mg). Innym lekiem przeciwzakrzepowym (przeciwpłytkowym), który został dopuszczony do obrotu w grudniu 2023 roku jest Tigrix, zawierający tikagrelor w dawkach 60 lub 90 mg.

Nowe leki na cukrzycę

Rynek wzbogacił się także w zamienniki leków przeciwcukrzycowych zawierających metforminę, takich jak Metformax czy Siofor. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu uzyskał lek Meladine SR (w dawcę 750 mg, 1000 mg), a także Metformin hydrochloride STADA (w dawcę 500 mg, 750 mg, 1000 mg).

Nowe antybiotyki

Poszerzyła się także lista antybiotyków w formie roztworów do wstrzykiwań, używanych głównie w warunkach szpitalnych. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu uzyskał lek Bleomycyna Accord (Bleomycini sulfas, 15000 IU); Clindamycin Noridem (Clindamycinum, 150 mg/ml); a także leki zawierające cefalosporyny, takie jak Cefepime AptaPharma (Cefepimum) oraz Cefotaxime Dali Pharma (Cefotaximum).

Inne leki dopuszczone do obrotu

Ciekawą nowością jest proszek do sporządzania zawiesiny doustnej przeznaczony dla dzieci (Stimezin Junior), zawierający inozyny pranobeks – składnik takich leków jak Groprinosin czy Neosine. Jest przeznaczony do leczenia opryszczki wargowej, a także może być stosowany przy obniżonej odporności u dzieci. Dopuszczono także leki immunomodulujące o nazwach Teriflunomid Adamed i Teriflunomide Teva, zawierające po 14 mg substancji czynnej i stosowane w leczeniu m.in. stwardnienia rozsianego.

Pojawiły się także dwa leki zawierające albuminy ludzkie: Macrosalb Medi-Radiopharma oraz Xembify. Pierwszy z nich może być stosowany do diagnostyki obrazowej, tak jak nowy lek Indygokarmin SERB, zawierający indygotynę i występujący w formie roztworu do wstrzykiwań.

Na rynku pojawią się również leki stosowane w leczeniu bolesnych kurczów mięśni. Zawierają one metokarbamol i paracetamol w dawkach odpowiedzi 380 mg i 300 mg. Występują one pod nazwą Distem i Miotenza. Pojawi się także przeciwbólowy lek przeznaczony do wstrzykiwań, zawierający metamizol – Metamizole sodium Bausch Health.

Pojawił się też lek Enzalutamid Sandoz na raka gruczołu krokowego, zawierający enzalutamid w dawcę 40 i 80 mg. Nowym lekiem (Furosemidum Neupharm) jest także roztwór do wstrzykiwać zawierający moczopędny furosemid, stosowany w leczeniu obrzęków czy nadciśnienia tętniczego. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu uzyskał także lek z bupropionem, stosowany w depresji lub w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Jest nim Moreme, który zawiera 150 lub 300 mg substancji czynnej.

Podsumowanie

Grudzień 2023 roku był znaczącym miesiącem dla branży farmaceutycznej, z uwagi na wprowadzenie na rynek szeregu nowych leków. Proces dopuszczenia tych leków do obrotu był rygorystyczny, co zapewnia ich bezpieczeństwo i efektywność. Pojawiły się zamienniki popularnych leków na zakrzepy, na cukrzycę, a także szereg innych produktów leczniczych, które umożliwią terapię wielu pacjentów.

Bibliografia

 1. https://urpl.gov.pl/pl

Omawiane substancje

 • Albumina

  Albumina to białko występujące w surowicy krwi, które może być stosowane jako substancja lecznicza w przypadku niedoboru białka lub chorób nerek.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Albumina ludzka

  Albumina ludzka to białko występujące w osoczu krwi. Jest ona ważna dla utrzymania właściwego ciśnienia osmotycznego krwi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Bleomycyna

  Bleomycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu nowotworów. Substancja ta działa poprzez hamowanie replikacji DNA komórek nowotworowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Bupropion

  Bupropion jest lekiem stosowanym w leczeniu depresji i uzależnienia od nikotyny. Substancja ta działa poprzez zwiększenie poziomu neuroprzekaźników w mózgu, takich jak dopamina i noradrenalina.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Cefepim

  Cefepim jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, w tym na te oporne na inne antybiotyki.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Cefotaksym

  Cefotaksym jest antybiotykiem należącym do grupy cefalosporyn. Substancja ta działa bakteriobójczo i jest stosowana w leczeniu zakażeń bakteryjnych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Dabigatran

  Dabigatran to lek przeciwzakrzepowy stosowany w leczeniu chorób serca. Substancja ta hamuje aktywność trombiny, co zapobiega powstawaniu skrzepów krwi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Enzalutamid

  Enzalutamid jest lekiem stosowanym w leczeniu raka prostaty. Substancja ta działa poprzez hamowanie działania hormonów męskich.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Furosemid

  Furosemid jest lekiem moczopędnym stosowanym w leczeniu obrzęków. Substancja ta działa poprzez hamowanie wchłaniania sodu, co prowadzi do zwiększenia wydalania wody z organizmu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Inozyna

  Inozyna to substancja lecznicza stosowana w leczeniu chorób serca oraz w celu poprawy wydolności fizycznej.
  substancje syntetyczne
 • Klindamycyna

  Klindamycyna to antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich wzrost i rozwój.
  substancje syntetyczne
 • Metformina

  Metformina jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Substancja ta pomaga obniżyć poziom cukru we krwi poprzez zwiększenie wrażliwości tkanek na insulinę.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Metokarbamol

  Metokarbamol jest lekiem przeciwbólowym stosowanym w leczeniu bólu mięśniowego. Substancja ta działa na układ nerwowy, zmniejszając napięcie mięśniowe i łagodząc ból.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Paracetamol

  Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Rywaroksaban

  Rywaroksaban to lek przeciwzakrzepowy. Jest stosowany w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .