aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , ,

Czy cynk pomaga na trądzik?

Jaki jest najlepszy cynk na trądzik?

Co najlepiej stosować, jeśli pojawiają się u ciebie krostki i inne zmiany skórne? Czy cynk na trądzik pomaga? Jeśli tak, to jaki będzie najlepszy cynk na trądzik?
Jaki cynk na trądzik? Cynk organiczny Walmark, Cynek + Forte, czy Olimp Chela-cynk? (fot. leki.pl)

Cynk na trądzik

Trądzik, a dokładniej trądzik pospolity to choroba zapalna skóry, która obejmuje mieszki włosowe i gruczoły łojowe. Związana jest z nadprodukcją sebum. Trądzik nie bez powodu nazywa się pospolitym, gdyż cierpi na niego prawie 90% osób w wieku dojrzewania. Natomiast zmiany trądzikowe nie pojawiają się wyłącznie u młodych osób – mogą dotknąć też starszych. Bardzo często przyczyna trądziku jest wielopoziomowa. Oprócz nadprodukcji sebum stwierdza się nadkażenia bakteryjne, zaburzenie struktury hydrolipidowej naskórka i nadmierne jego rogowacenie. W wielu preparatach na trądzik znajduje się cynk. Czy cynk faktycznie pomaga na trądzik [1,2]?

Jaki kupić cynk na trądzik?

Jeśli chodzi o preparaty z cynkiem na trądzik, to w aptekach mamy do wyboru dwie formy: cynk doustny w tabletkach i do smarowania na skórę. Obie formy stosuje się pomocniczo w leczeniu trądziku pospolitego i innych zmian skórnych o podłożu zapalnym. Jak działają poszczególne formy cynku i jak powinno się je stosować?

Cynk w tabletkach na trądzik

Zalecane dziennie spożycie cynku dla osoby dorosłej i młodzieży wynosi około 10 mg. To dużo czy mało? Najlepiej porównać to z produktami żywnościowymi. Cynku jest sporo w mięsie, rybach i owocach morza (głównie ostrygi). Sporo tego pierwiastka znajdziemy także w nabiale i jajkach. Co ciekawe, duże ilości cynku są w fasoli, orzechach i produktach pełnoziarnistych jednak jego przyswajalność jest niska. Wszystko za sprawą fitynianów. To związki fosforu, które łączą cynk w nierozpuszczalne kompleksy, dlatego trudniej go wtedy wchłaniać. To jest główny minus produktów roślinnych w kwestii biodostępności cynku. Ogólnie jeśli prowadzimy zdrową i zróżnicowaną dietę, która nie jest oparta jedynie na produktach roślinnych, to niedobory cynku są bardzo rzadkie [3].

Badania pokazują, że u osób z niskim poziomem cynku we krwi częściej diagnozowano trądzik pospolity. Wykazano również, że suplementacja cynkiem oraz stosowanie cynku miejscowo poprawiało kondycję skóry i zmniejszało intensywność zmian skórnych. Poniżej przedstawiamy wybrane preparaty z cynkiem w tabletkach na trądzik [1,2].

Zinkorot, tabletki

Zincas forte, tabletki

Cynek +SR, kapsułki twarde

Olimp Chela-Cynk, kapsułki

Cynk Walmark, tabletki

Cynek + Forte, kapsułki twarde

Cynk do smarowania

Oprócz preparatów doustnych cynk występuje także w formie do stosowania miejscowego. Jest to maść oraz pasta cynkowa. Pasta cynkowa występuje także z dodatkiem kwasu salicylowego i taki preparat możemy znaleźć pod nazwą Pasta Lassara. Cynk na trądzik do stosowania miejscowego działa przeciwbakteryjnie i wysuszająco. Stosuje się go głównie na aktywne zmiany Maści z cynkiem na trądzik najlepiej stosować maksymalnie dwa razy na dobę.

Maść cynkowa, maść

Pasta cynkowa, pasta

Czy cynk pomaga na trądzik?

Cynk na trądzik to preparat, który można rozważyć jako terapię pomocniczą lub w przypadku małych zmian. Z badań wynika, że osoby, które stosowały cynk w tabletkach na trądzik lub do stosowania miejscowego uzyskiwały poprawę kondycji skóry względem innych osób. Natomiast nie ma rzetelnych badań, które stwierdzałyby, że niedobór cynku faktycznie istotnie pogarsza stan skóry. Jeśli cierpisz na mocny trądzik pospolity, którego podłoże jest głównie bakteryjne, to cynk może wtedy nie pomóc na trądzik. Natomiast jeśli doświadczasz lekkich zmian, raz na jakiś czas, to jak najbardziej cynk może poprawić kondycję skóry.

Jaki cynk na trądzik wybrać?

Przy wyborze preparatów z cynkiem najlepiej kierować się jego formą. Cytrynian i glukonian są najlepiej przyswajalne. Najgorzej przyswaja się tlenek. Natomiast większość preparatów na rynku (leki i suplementy) zawierają dobrze przyswajalne formy cynku. Jeśli chodzi o dawkowanie preparatów z cynkiem, to zwykle zaleca się stosować około 25 mg jonów cynku na dobę. Niestety we wszystkich badaniach, które analizowały wpływ doustnego cynku na kondycję skóry, stosowano kilkukrotnie wyższe dawki dziennie przez dłuższy czas (minimum kilka tygodni). Przedawkowanie cynku może prowadzić do mdłości, wymiotów, zaburzeń żołądkowo-jelitowych, a także niedoborów innych składników odżywczych, np. miedzi [1,3].

Znacznie bezpieczniej i korzystniej wypada cynk do stosowania miejscowego. Do leczenia trądziku o podłożu bakteryjnym często stosuje się lek Zineryt (połączenie erytromycyny i cynku). Znajduje to potwierdzenie w badaniach, które wskazują, że cynk w połączeniu z erytromycyną jest bardziej skuteczny niż sama erytromycyna. Natomiast z pewnością nie powinniśmy rezygnować z zaleconej terapii miejscowym antybiotykiem (erytromycyna, klindamycyna) na rzecz samego cynku, bo jest to znacznie mniej efektywne [1].

Bibliografia

 1. J. Cervantes, A. E. Eber, M. Perper, V. M. Nascimento, K. Nouri, i J. E. Keri, „The role of zinc in the treatment of acne: A review of the literature”, Dermatol. Ther., t. 31, nr 1, s. e12576, sty. 2018, doi: 10.1111/dth.12576.
 2. B. E. Yee, P. Richards, J. Y. Sui, i A. F. Marsch, „Serum zinc levels and efficacy of zinc treatment in acne vulgaris: A systematic review and meta‐analysis”, Dermatol. Ther., t. 33, nr 6, lis. 2020, doi: 10.1111/dth.14252.
 3. „Office of Dietary Supplements – Zinc”. Dostęp: 9 marzec 2024. [Online]. Dostępne na: https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/

Omawiane substancje

 • Cynk

  Cynk jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Zn i liczbie atomowej 30. Cynk jest wykorzystywany w produkcji baterii, galwanizacji metali oraz w produkcji stopów metali.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Trądzik pospolity

  Trądzik pospolity to choroba skóry, która dotyka przede wszystkim młodzież w okresie dojrzewania. Charakteryzuje się występowaniem zaskórników, grudek i krostek na twarzy, plecach i klatce piersiowej.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .