Zdjęcie Clindamycin-MIP 300, tabletki powlekane, 300 mg

Clindamycin-MIP 300

tabletki powlekane300 mg

Substancją czynną preparatu jest klindamycyna. Jest to antybiotyk z grupy linkozamidów, pólsyntetyczna pochodna naturalnego antybiotyku – linkomycyny. Mechanizm działania klindamycyny, wspólny dla całej grupy linkozamidów, polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Preparat jest wskazany w leczeniu ciężkich zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na klindamycynę.

Spis treści

  Dawkowanie

  Jak dawkować Clindamycin-MIP 300?

  Dawkowanie leku powinno być zawsze zgodne z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W przypadku dzieci powyżej 5 lat, dawka klindamycyny zależy od ciężkości i lokalizacji zakażenia, i wynosi od 8 mg do 25 mg na kilogram masy ciała. Dawka dobowa powinna być podzielona na 3 lub 4 porcje.
  U dorosłych i młodzieży powyżej 14 lat, w zależności od ciężkości i lokalizacji zakażenia, stosuje się od 600 mg do 1,8 g klindamycyny na dobę, podzielone na 3 lub 4 dawki. W razie konieczności zastosowania dawki mniejszej niż 1,2 g na dobę, a także u dzieci poniżej 14 lat
  należy zastosować lek z mniejszą zawartością substancji czynnej.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Clindamycin-MIP 300?

  Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 30ºC. Miejsce przechowywania powinno być w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie używaj leku po upływie terminu ważności. Nie wyrzucaj go do kanalizacji ani kosza na śmieci.

  Forma podania

  Clindamycin-MIP 300 to lek dostępny w postaci tabletek powlekanych. Każda tabletka zawiera 300 mg substancji czynnej. Lek ten jest przeznaczony do przyjmowania doustnego. Tabletki należy połykać bez ich rozgryzania, popijając odpowiednią ilością płynu. Tabletki należy przyjmować codziennie o tej samej porze, z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.

  Działania niepożądane

  Jakie skutki uboczne może powodować Clindamycin-MIP 300?

  Clindamycin-MIP 300 może powodować różne działania niepożądane, ale nie u każdego pacjenta one wystąpią. Należy niezwłocznie powiadomić lekarza, jeśli u pacjenta wystąpi zatrzymanie płynów powodujące obrzęk nóg, kostek lub stóp, duszności bądź nudności.
  Niezbyt często mogą wystąpić bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka o lekkim przebiegu oraz zapalenie przełyku, języka lub błony śluzowej jamy ustnej.
  Inne możliwe skutki uboczne to odropodobna wysypka, swędzenie i pokrzywka, małopłytkowość, świąd, złuszczające i pęcherzowe zapalenie skóry oraz zmiany smaku i zapachu.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Clindamycin-MIP 300?

  Clindamycin-MIP jest przeciwwskazany gdy pacjent ma uczulenie na klindamycynę, linkomycynę lub którykolwiek z pozostałych
  składników tego leku.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Clindamycin-MIP 300?

  Objawy przedawkowania i zatrucia klindamycyną nie są znane. W przypadku przedawkowania leku podanego doustnie zalecane jest płukanie żołądka. W razie przyjęcia dawki leku większej niż zalecana, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  Wygląd

  Clindamycin-MIP 300 to białe, okrągłe, obustronnie wypukłe tabletki powlekane.

  Pytania i odpowiedzi

  Pytanie Odpowiedź
  Ile kosztuje Clindamycin-MIP 300?Cena tego leku (16 tabl.) bez refundacji wynosi 19,68 zł, natomiast po refundacji 10,34 zł.
  Czy Clindamycin-MIP 300 dostępny jest w formie tabletek?Tak, lek dostępny jest w formie tabletek.
  W jakich przypadkach stosuje się Clindamycin-MIP 300?Lek Clindamycin-MIP 300 stosowany jest w leczeniu zakażeń bakteryjnych szczepami wrażliwymi na klindamycynę: zakażenia kości i stawów, zakażenia ucha, nosa oraz gardła, zakażenia w obrębie zębów i odzębowe zapalenia kości szczęki i żuchwy, zakażenia dolnych dróg oddechowych, zakażenia w obrębie jamy brzusznej, zakażenia w obrębie miednicy i żeńskich narządów płciowych, zakażenia skóry i tkanek miękkich, płonica.
  Gdzie znajdę ulotkę leku Clindamycin-MIP 300?Ulotkę leku można znaleźć na stronie internetowej Rejestru Produktów Leczniczych oraz dołączona jest do opakowania.
  Czy Clindamycin-MIP 300 jest dostępny na bez recepty?Nie, lek wydawany jest wyłącznie na receptę.

  Ulotka

  Ulotka leku Clindamycin-MIP 300 dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki i substancje czynne zawarte w leku Clindamycin-MIP 300 to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Clindamycin-MIP 300 zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Clindamycin-MIP 300 jest MIP Pharma.

  Kategorie

  Postać

  tabletki powlekane

  Moc

  300 mg

  Tablica pytań o Clindamycin-MIP 300

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Clindamycin-MIP 300 to: Dalacin C.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .